Podnikateľ Marián Kočner sa na súd obrátil so štyrmi údajnými zmenkami v celkovej hodnote takmer 69 miliónov eur, ktoré mal v júni 2000 vystaviť na jeho meno vtedajší riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko. Zmenky mali byť garantované spoločnosťou Markíza, za ktorú sa podpísal Rusko ako vtedajší akcionár. Podľa týždenníka Trend podala Kočnerova spoločnosť Správa a inkaso zmeniek žaloby v roku 2016. Markíza finančné požiadavky odmietla. Pravosť zmeniek spochybňuje.
V prípade prvej zmenky za 26 miliónov eur súd zastavil konanie, pretože Kočnerova firma nezaplatila súdny poplatok, informoval v októbri denník Nový čas. V prípade ďalšej zmenky za 26 miliónov eur navrhla Markíza zamietnutie žaloby, nakoľko žalobca nepredložil kľúčové dôkazy, ani sa nevyjadril k argumentom protistrany. Televízia sa tiež domnievala, že súd konanie naťahuje, a to aj v prípade ostatných dvoch zmeniek v súhrnnej hodnote vyše 16,5 milióna eur. Prizvaním medzinárodných forenzných znalcov chce preukázať, že zmenky nie sú pravé.
Čo je obsahom zmeniek, sa spoločnosť Markíza – Slovakia dozvedela len koncom minulého roka. Dve zmenky nadobudli splatnosť v júni 2015, ďalšie dve boli vydané ako bianko zmenky. Doplnená do nich bola suma a splatnosť – máj 2016. Pôvodnými majiteľmi mali byť Kočner a jeho bývalý spoločník Štefan Ágh ako fyzické osoby. Obaja vlastnili firmu Gamatex. Začiatkom milénia, keď americká spoločnosť CME preberala podiely v Markíze, bol jej konateľom Ján Kováčik. Pre TREND potvrdil, že o Ruskových zmenkách nevedel. Rovnako sa mala vyjadriť Sylvia Volzová, ktorá s Ruskom Markízu vlastnila.
Rusko mal zmenky podpísať 11. júna 2000. V tom čase uzavreli predstavitelia Markízy s firmou Gamatex, ktorá patrila Kočnerovi a Ághovi, dohodu a ukončili dvojročný súboj o ovládnutie televízie. Podnikatelia, ktorí cez Gamatex vlastnili pohľadávku voči televíznej spoločnosti, dostali vyplatené peniaze. Trend uviedol, že podľa dostupných informácií by mali byť všetky záväzky bývalého riaditeľa aj Markízy voči Kočnerovi z tejto transakcie uhradené. Rusko v rozhovore v roku 2001 pre Trend uviedol, že urovnanie sporu stálo do sto miliónov korún. Tvrdil, že peniaze zaplatila CME.
O Ruskových zmenkách rozhoduje Okresný súd Bratislava V. I keď sa spisy prideľujú elektronicky, tri zo štyroch Kočnerových žalôb pripadli jednému sudcovi – Michalovi Sobolovskému. Sudcom sa stal mesiac predtým, ako Kočner žaloby podal. Voči tomu protestovala parlamentná strana Sloboda a Solidarita, ktorej predstavitelia to nepovažujú za náhodu. Existuje podľa nich podozrenie, že konanie o právoplatnosti zmeniek je vopred rozhodnuté. SaS preto požiadala ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd), aby sa vecou zaoberala.
Po zverejnení totho článku zo servisu TASR sa redakcii Hlavných správ ozval Marian Kočner a zaslal nasledujúce stanovisko. Marian Kočner vo svojom stanovisku píše:
V tomto článku je niekoľko klamlivých tvrdení a nepresností. Redaktor TASR bez overenia pozbieral “fakty” uverejnené mainstreamom a “vyrobil” informáciu plnú fabulácii a nepresnosti. ,,Dovoľujem si Vás na ne upozorniť.
V titulku sa píše o “ďaľšej zmenke”, to je zavádzajúce tvrdenie, lebo zatiaľ žiadne pojednávanie k žiadnej zmenke nebolo a teda výraz “o ďaľšej zmenke” je zavádzajúci. Ďalej sa v článku píše že sa “uskutoční ďaľšie pojednávanie”, čo je detto klamstvo, pretože je to prvé pojednávanie. Následne je uverejnené “nárokuje Marian Kočner”, to je klamstvo, Marian Kočner si nič nenárokuje, nárokuje si spoločnosť Správa a inkaso zmeniek s.r.o., Taktiež tvrdenie “podnikateľ Marian Kočner sa na súd obrátil” je bohapusté klamstvo, pretože žiadnu žalobu som ja nepodal! Tak isto tvrdenie “na jeho meno” je len polopravdou, pretože pôvodne boli zmenky vystavené na dve osoby, druhou bol JUDr. Štefan Agh. Tvrdenie TASR že: “Kočnerova firma nezaplatila poplatok” je absolútnym klamstvom, pretože súd poplatok nevyrúbil! A pravdepodobne pán redaktor z TASR nevie počítať keď tvrdí že: ”tri zo štyroch Kočnerových zmeniek”, pretože pravda je taká že dve z troch zmeniek skončili u jedného sudcu, a ďalej nie “Kočnerových” zmeniek ale zmeniek patriacich spol. Správa a inkaso pohľadávok !!!
,,Na margo spochybňovania pravosti zmeniek si dovoľujem uviesť fakt, že spoločnosť Správa a inkaso zmeniek s.r.o dňa 13. 12. 2017 predložila súdu znalecké posudky k jednotlivým zmenkám. Znalecké posudky bez akýchkoľvek pochybností jednoznačne dokazujú, že ZMENKY SÚ PRAVÉ.
Aktualizované (TASR)
„Na margo spochybňovania pravosti zmeniek si dovoľujem uviesť fakt, že spoločnosť Správa a inkaso zmeniek dňa 13. decembra 2017 predložila súdu znalecké posudky k jednotlivým zmenkám. Znalecké posudky bez akýchkoľvek pochybností jednoznačne dokazujú, že zmenky sú pravé,“ uviedol pre TASR Kočner s tým, že na súde zatiaľ pojednávanie k žiadnej zo zmeniek nebolo a prvé sa uskutoční v pondelok.
Kočner zdôraznil, že on ako osoba si na súde nič nenárokuje, nárok predostrela spoločnosť Správa a inkaso zmeniek. Jediným jej spoločníkom aj štatutárom je podľa obchodného registra na internete Marián Kočner.
Podnikateľ odmietol informáciu denníka Nový čas, že súd zastavil konanie v prípade jednej zmenky za 26 miliónov eur, nakoľko firma Správa a inkaso zmeniek nezaplatila súdny poplatok. Súd podľa podnikateľa poplatok nevyrubil. Neplatí podľa neho informácia, že rozhodovanie o troch zo štyroch zmeniek na súde dostal na starosť sudca Sobolovský. „Pravda je taká, že dve z troch zmeniek skončili u jedného sudcu,“ doplnil.
Aktualizované (TASR)
V prípade obvineného Pavla R. mal exminister ďalším obvineným odovzdať fotografiu poškodenej Sylvie Volzovej, jej popis, adresu, informáciu o jej zvykoch a požiadať ich o jej likvidáciu. Zároveň mal uhradiť zálohu vo výške 500.000 Sk (16.597 eur). Konštatuje sa to v anonymizovanom uznesení Krajského súdu v Bratislave, ktorým prepustil obvineného Pavla R. z väzby na slobodu a ktoré si TASR vyžiadalo na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Súd v odôvodnení svojho rozhodnutia cituje aj z uznesenia, ktorým policajný vyšetrovateľ vzniesol obvinenie Pavlovi R. Súd iniciály obvinených a ďalších osôb nahradil náhodnými písmenami.
Okrem iného z neho vyplýva, že obvinený Pavol R. ako jeden z dvoch spoločníkov spoločnosti Markíza-Slovakia s.r.o. sa “v úmysle prinútiť proti vôli poškodenej previesť obchodné podiely tejto spoločnosti vo výške 50 percent podielu na základnom imaní vo vlastný prospech alebo v prospech doposiaľ nezistenej osoby a následne po prevode týchto majetkových práv v uvedenej výške ju fyzicky zlikvidovať spolčil s osobami z banskobystrickej zločineckej skupiny.“
Podľa uznesenia mal Pavol R. v októbri 1997 alebo začiatkom novembra 1997 prísť do Banskej Bystrice do priestorov patriacich SBS Security 3, kde požiadal dvoch spoluobvinených Mikuláša Č. a Miloša K., aby za finančnú odmenu minimálne 20.000.000 Sk (663.878 eur) prinútili poškodenú previesť vlastnícke práva k obchodným podielom v prospech seba alebo v prospech doposiaľ nezistenej osoby a po tomto prevode ju následne úmyselne usmrtili. Keďže poškodená sa zdržovala najmä v Bratislavskom kraji, Mikuláš Č. a Miloš K. sa obrátili s touto požiadavkou na Róberta L., ktorý s ňou mal súhlasiť.
Podľa uznesenia sa potom obvinení, vrátane Pavla R., s ešte ďalšími osobami mali stretnúť v polovici novembra 1997 v hoteli Holiday Inn v Bratislave, kde mal Pavol R. opätovne všetkých prítomných požiadať o likvidáciu poškodenej a „odovzdal im v písomnej forme údaje k poškodenej, a to minimálne v rozsahu fotografia, popis osoby, konkrétnej adresy, kde sa poškodená zdržiava, informácie o zvykoch poškodenej.“
Pavol R. mal ešte v ten istý alebo na druhý deň po tomto stretnutí poskytnúť finančnú zálohu vo výške 500.000 Sk a skupina začala „s konkrétnymi činnosťami smerujúcimi k zhromaždeniu informácií o poškodenej, zabezpečeniu sledovania poškodenej, získavaniu informácií o jej práci, pohybe, zvyklostiach, záujmoch a spôsobe života.“ Skupina s tým podľa uznesenia mala prestať až po zadržaní Mikuláša Č. v decembri 1997.
Pavol R. obvinenia odmieta. “Nič také som neurobil, nič také sa nestalo. A verím, že toto vyšetrovanie prinesie odpoveď nielen na otázku, že s tým nemám nič spoločné, čo je, myslím si, čím ďalej tým viac jasné, ale najmä, kto si celú túto kauzu vymyslel,” povedal pri odchode z ústavu na výkon väzby v novembri tohto roka.
Bývalý minister hospodárstva Pavol R. je obvinený, že si v roku 1997 v podsvetí objednal vraždu svojej vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej. Okrem iných mal proti nemu vypovedať práve bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Č., ktorý si už za iné vraždy odpykáva doživotný trest.
Okrem Pavla R. čelia obvineniu v tejto veci aj Miloš K., Róbert L. alias Kýbel a Mikuláš Č.
Krajský súd v Bratislave prepustil obvineného Pavla R. na slobodu dňa 21. novembra tohto roka. Zároveň mu však uložil povinnosť podrobiť sa dohľadu probačného a mediačného úradníka, zákaz vycestovať do zahraničia či nosiť elektronický náramok.