Sú egyptskí dôstojníci v Tartúze predzvesťou pripojenie sa Egypta k proruskej koalícii v Sýrii?

Káhira/Damask 4. novembra 2016 (HSP/Foto:PrintScreen tsargard)

 

Ruský analytik Alexander Cyganov na servri tsargrad informoval o skupine egyptských dôstojníkov, ktorí zavítali na ruskú vojenskú bázu v Tartúze. Informáciu o príchode egyptských vojenských odborníkov potvrdila sýrska agentúra al Masdar. Oficiálnym cieľom ich príchodu je “nácvik vojenských zručností a zvyšovanie kvalifikácie pod vedením ruských odborníkov”.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Egypťania majú dôvody vstúpiť do koalície s Rusmi

Vzťahy medzi Egyptom a Ruskom sa neustále prehlbujú. Egypt vníma rast ruského vplyvu na Blízkom východe na úkor amerického vplyvu. Koalícia Ruska, Sýrie, Iránu, libanonského Hizballáhu, viacerých palestínskych skupín a čiastočne aj Iraku a Turecka predstavuje fenomén, s ktorým treba rátať a ktorý má naozaj vážne ambície v celom regióne. Egypt samozrejme nechce “zostať pred dverami”, pretože chápe, že sa situácia v oblasti radikálne mení. Navyše vzťahy medzi Ruskom a Egyptom nie sú turbulentné a ani problematické.

Egypt svojím zbližovaním sa s Ruskom sleduje tri ciele. 1. Egypťania videli, ako ich USA kvôli momentálnej výhode “hodili cez palubu” a podporili pokus o farebnú revolúciu v Egypte cez “Moslimské bratstvo”. Cieľom USA bolo destabilizovať situáciu na Blízkom východe, rozpútať chaos a proxy hybridnú vojnu v celom regióne, len preto, aby z toho mohli ťažiť.

2. Egypťania vidia, že Hillary Clintonová, v ktorej blízkosti sa momentálne pohybuje jej “intímne blízka poradkyňa” Huma Abedinová, sú úzko prepojené s Moslimským bratstvom. O úzkych kontaktoch Clintonovej s Moslimským bratstvom v Egypte, ako aj s líbyjskými teroristami v čase, keď bola vo funkcii štátneho sekretára USA, sa toho vie viac než dosť. Aj to bol jeden z dôvodov, kvôli ktorému ju Barack Obama z funkcie štátneho sekretára odvolal. Ak sa stane Clintonová prezidentkou, Egypťania sa nechcú stať znova cieľom “americkej demokratickej starostlivosti” – preto ich to zbližuje s proruskou koalíciou na Blízkom východe.

Na archívnej snímke Hillary Clintonová a Humy Abedin
Na archívnej snímke Hillary Clintonová a Huma Abedinová

3. Egypťania majú stále problémy s teroristami z Moslimského bratstva a ISIL. Priame nebezpečenstvo “farebnej revolúcie” síce momentálne nehrozí, egyptská armáda a polícia má situáciu pod kontrolou, v krajine však naďalej v ilegalite pôsobia teroristi z oboch organizácií, ktoré sú úzko prepojené. Viacerí analytici sa navyše zhodli v tom, že aj Moslimské bratstvo a aj ISIL majú úzke kontakty s americkou CIA. Zvýšený bezpečnostný režim finančne Egypt vyčerpáva, ruskí turisti sú cenným zdrojom príjmov.

Obrázok prístavu v Tartuse
Obrázok prístavu v Tartuse

 

Vojenské aspekty spolupráce Ruska a Egypta

Pre Egypt sú dôležité aj vojenské aspekty spolupráce medzi oboma krajinami. Niektorí ruskí dôstojníci už s humorom tvrdia, že egyptskí vojenskí poradcovia prišli do Tartúzy pripraviť miesto pre Mistraly, ktoré na svojej palube môžu niesť bojové vrtuľníky Kamov KA-52 K (Kartan). Či je to pravda, je samozrejme otázne, egyptskí dôstojníci oficiálne cieľ svojej prítomnosti v Egypte charakterizovali ako už spomenutý “nácvik vojenských zručností a zvyšovanie kvalifikácie pod vedením ruských odborníkov”.

Na snímke vrtuľníková loď triedy Mistral Foto:Laetitia Notarianni
Na snímke vrtuľníková loď triedy Mistral Foto:Laetitia Notarianni

Či je pravdivá informácia, že Egypťania sa chystajú Rusom oba Mistraly predať za jedno Euro, ukáže takisto čas, momentálne bez modernej ruskej vojenskej elektroniky, lokátorov, zbraní a zariadení rádioelektronického boja sú Mistraly naozaj len plávajúcim kusom železa. Ak by však Egypťania Rusom naozaj Mistraly odovzdali, je viac než pravdepodobné, že v pomerne krátkej dobe by Rusi (možno priamo v Tartúze) z Mistralov spravili smrtonosnú zbraň. Oba Mistraly boli koncipované ako lode pre Čierne a Stredozemné more.

Z egyptského pohľadu sú oba Mistraly momentálne zbytočnou zbraňou. Egypt nemá ani dostatok vrtuľníkov, nemá dostatok skúsenosti s akciami námorných vrtuľníkov, nemá ani moderné zbrane a zbraňové systémy, ktoré by mohol na Mistraloch inštalovať.

Geopolitika Blízkeho východu

Kým v námornej oblasti spolupráca Egypta a Ruska ešte nemá jasné kontúry, spoločné záujmy na pevnine sú viac ako zrejmé. Egypt na Sinajskom polostrove musí riešiť situáciu s teroristami z ISIL, Moslimským bratstvom. Egypt si je vedomý, že ak oslabí tlak na teroristov, tí sa s pomocou CIA otrasú a znova budú pokračovať vo svojej činnosti. Najjednoduchšou cestou, ako vyriešiť problém s ISIL či Moslimským bratstvom je “poslať ich do pekla najrýchlejším spôsobom”, čo sa aj Egypt snaží činiť.

Táto snaha je však finančne náročná a takisto bolestná – egyptské vojenské a policajné jednotky utrpeli relatívne vysoké straty. Ak sa Egypt pripojí k proruskej koalícii, získa dostatok relevantných spravodajských informácií z ruských, iránskych, sýrskych či libanonských a palestínskych zdrojov. To sa môže prejaviť v bezpečnejšej a rýchlejšej likvidácii teroristov.

Na druhej strane zblíženie sa z Ruskom bude znamenať zhoršenie vzťahov s USA a Saudskou Arábiou. Saudi majú pomerne silné pozície na egyptskom finančnom trhu a dokážu Egyptu spôsobiť viacero problémov. Kvôli tomuto faktu sa Egypt aj pomerne vlažne staval k saudským aktivitám v Jemene, hoci Jemen predstavuje pre Egypt dôležitú oblasť z bezpečnostného, geopolitického i ekonomického aspektu pohľadu. V poslednej dobe sa však čoraz častejšie objavujú dôkazy, že egyptské a saudské vzťahy sa postupne zhoršujú.

Na snímke zľava Vladimir Putin a egyptský prezident Fattah as Sisí
Na snímke zľava Vladimir Putin a egyptský prezident Fattah as Sisí

V posledných mesiacoch začínajú byť čoraz nervóznejší aj Saudi. Stratili vplyv v Sýrii, situácia v Jemene sa vyvíja v ich neprospech a jemenskí povstalci veselo mašírujú cez južné oblasti Saudskej Arábie. Všetky peniaze, ktoré Saudi do procesov destabilizácie Jemenu a Sýrie vložili, vyleteli hore komínom. Rusi a Sýrčania natvrdo oznámili šokovaným Saudom že hra sa skončila a žiadne ústupky už nebudú.

USA a ich západní lokaji evidentne prestrelili vo svojích vzťahoch s Ruskom a svet spozoroval, že Rusi bolestivo USA a Západ v geopolitickom zápase zasiahli. Rusi už totiž dali jasne najavo, že nemienia ďalej tolerovať špinavosti (Olympiáda, klamstvá o ničení humanitárnych konvojov, otvorená podpora USA nacistom na Ukrajine a militantným moslimským teroristom v Sýrii, goebbelsovská propaganda západných médií, dvojitý meter v posudzovaní….) a hrať podľa Američanmi určených pravidiel, ktoré oni sami nedodržujú. Chcete súperiť? Tak budeme súperiť, kecy bokom, vezmite si zbraň do ruky a pripravte sa na to, že sa pôjde podľa toho, ako sme v Rusku zvyknutí – do posledného. Uvidíme, či vydržíte.

Čo sa týka Sýrie, ako bojiska v hybridnej proxy vojne medzi Ruskom a USA, tak situácia na tomto fronte vyzerá nasledovne:

Ukazuje sa, že Irán, Irak, Sýria a čiastočne aj Palestína sa ako šiítske krajiny čoraz hlbšie spájajú, samozrejme za pomoci Ruska, čo s nevôľou sledujú USA, ktoré podporujú sunnitov. Zápas medzi šiítmi a sunnitmi Američania niekoľko desaťročí podporovali, pretože ťažili z problémov na Blízkom východe, kde mohli presadzovať svoju politiku. Formovanie životaschopného šiítskeho bloku znamená pokles moci USA.

Kresťanská otázka úzko súvisí s formovaním šiítskeho bloku. V Iraku a aj v Sýrii, Libanone a Egypte mali kresťania pomerne bezpečné postavenie. Až keď USA rozvŕtali situáciu v týchto krajinách, nastúpil primitívny sunnitský teror. Kresťania so šiítmi nemajú väčšie problémy, resp. ich dokážu riešiť diplomatickým spôsobom. Komunikovať so sunnitskými stredovekými vahhábistickými fanatikmi v Saudskej Arábii, Katare, či Arabských emirátoch nemá žiaden význam. Bezpečnosť kresťanov na Blízkom východe zabezpečí rast šiítskeho elementu.

Kurdská otázka – momentálne nesmierne problematická. Kurdov z YPG USA používajú ako svoju zástupnú armádu, Kurdi utrpeli aj v bojoch o Mosul výrazné straty. Kvôli Turecku USA nemôžu pripustiť vznik Kurdistanu. USA jasne ukázali, že Kurdi sú materiálom na jedno použitie, keď splnili svoj účel, hodili ich Američania cez palubu. Kurdi však vzdialení príbuzní Iránu, Kurdi z PKK majú tradične dobré vzťahy s Ruskom a Sýriou. Takže kurdská otázka sa bude určite riešiť, ale neskôr a bez výraznejšieho vplyvu USA. O kurdskej otázke sa rozhodne pravdepodobne medzi Rusmi, Iránom, Tureckom, Sýriou a Čínou.

Sunniti – predstavujú väčšinu v moslimskom svete. Sú rozdelení do mnohých frakcií a nie sú jednotní, jednotlivé sunnitské frakcie medzi sebou tvrdo bojujú (Líbya, Tunis, Egypt, Sýria, Irak…). Problémy a napätie medzi sunnitskými frakciami vždy vyhovovali USA a Izraelu, kvôli známemu “Rozdeľuj a panuj”.

Ako sa bude vyvíjať sunnitská problematika, ukážu najbližšie roky. Pravdepodobne bude pokračovať konflikt, až do momentu, kým už nebude existovať žiadna blbá možnosť, ktorú by sunniti nevyskúšali. Pravdepodobne až potom pristúpia k normálnym civilizovaným rokovaniam. Cesta k normálnym rokovaniam sa zrýchli adekvátne s tým, ako klesne vplyv USA v regióne.

Akým spôsobom do procesu na Blízkom východe vstúpi Egypt, je ešte predčasné hodnotiť, evidentne však v Káhire pochopili, že do tohto procesu je potrebné vstúpiť a že je nebezpečné ostať v izolácii.

Alexander Cyganov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Robert Fico vyzýva na spoluprácu dvoch „sociálnych demokracií“. Slovákom nie je blízky liberalizmus, od ktorého sa Hlas nedokáže jasne dištancovať

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Predseda Smeru Robert Fico najnovšie vyzval stranu Hlas, aby s jeho stranou čo najskôr začala rokovania o predvolebnej a povolebnej spolupráci. Fico verí, že v prípade spoločného postupu vo voľbách by mohli Hlas a Smer získať 35 až 40 percent hlasov…

Pápežovo posolstvo o ochrane nenarodených detí ide bokom. SNSĽP vyzýva poslancov, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) vyzýva v liste poslancov Národnej rady (NR) SR, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám. Stredisko tvrdí, že v mene pomoci "zásadným spôsobom zhorší prístup k bezpečnej forme umelého prerušenia tehotenstva". Šéfka Výboru…

Peter Sagan už v kariére vyhral Okolo Poľska aj Okolo Kalifornie. V nedeľu môže pridať aj domáci celkový triumf

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ivan Fleischer)   Peter Sagan je v cyklistike roky známy ako skvelý šprintér, výborný klasikár a znamenitý tímový hráč. Iba trikrát sa mu však počas vyše jedenásťročnej úspešnej kariéry v profipelotóne stalo, že sa stal celkovým víťazom etapových pretekov. A bolo to už poriadne dávno. V…

Premiér Morrison odmietol obvinenia, že Austrália klamala o zmluve o ponorkách

0 icon

Canberra 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham,TASR/AP-Virginia Mayo)   Austrálsky premiér Scott Morrison odmietol v nedeľu obvinenia zo strany Francúzska, že Canberra klamala o svojich plánoch odstúpiť od zmluvy na nákup francúzskych ponoriek. Informovala o tom agentúra AFP Austrália svoje obavy v súvislosti s kúpnou zmluvou v hodnote 31 miliárd eur…

Bola to symfónia, neskrýval nadšenie Gombos po daviscupovom triumfe nad Čiľanmi

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Tenisti Slovenska triumfovali v bratislavskom Národnom tenisovom centre (NTC) v rámci daviscupového súboja I. svetovej skupiny nad čilskými reprezentantmi 3:1. Postúpili tak do kvalifikácie o postup na finálový turnaj Davisovho pohára, ktorá je na programe vo februári 2022 Po spečatení víťazstva neskrýval obrovské…

Jozef Šátek označil Kyselicove vyjadrenia o čistkách na polícii za dôkaz jeho nedostatočnej kompetencie. Čo si myslí o Lipšicových tvrdeniach o sledovaní? Podporil ho aj bezpečnostný analytik Bránik

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Poslanec Národnej rady SR za OĽANO Lukáš Kyselica včera pre Sobotné dialógy vyhlásil, že hnutie nechcelo hneď po voľbách robiť v polícii čistky, ale zdá sa mu, že teraz nastal ten správny čas. Zastáva tiež názor, podľa ktorého je úplne normálne, že sa vyšetrovatelia…

Nemecká ministerka obrany chce pripraviť pôdu na realizáciu vojenských misií EÚ. “Môžu nastať situácie, v ktorých máme odlišný súbor záujmov, a to aj v rámci NATO”

0 icon

Berlín 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Bandic)   Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová chce po parlamentných voľbách v Nemecku, ktoré sa konajú 26. septembra, predložiť návrh na nezávislé vojenské misie pod záštitou Európskej únie. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA "Myslím si, že článok 44 európskych zmlúv nám dáva šancu…

Politici a vedci sú zodpovední za vznik kolektívnej korona psychózy v spoločnosti

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)   Pretože veľké množstvo ľudí podľahlo tejto demagogicky vyvolanej nebezpečnej psychóze, tak sa tento stav postupne už stáva každodennou „normalitou“. Veľa vnútorne ľahko manipulovateľných občanov už dokonca z tejto koronapsychózy vyvinuli v sebe špecifickú koronaneurózu, z ktorej sa už sotva niekedy sami oslobodia. Neurózy…

158. časť Neznámych slovenských dejín: Viete, že Čechom stvoril gramatiku Slovák Vavrinec Benedikt z Nedožier?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Vo všeobecnosti sa nám ponúkajú, ba vnucujú „fakty“ o vplyve češtiny na slovenčinu a Čechov na slovenský vývoj. Akoby išlo o jednostranné „doplácanie staršieho brata“ na mladšieho – no starším bratom Čechov sme v skutočnosti už od veľkonitravských čias my, Slováci. Veď Borivoja…

Na ostrove Samos otvorili nový tábor pre migrantov

0 icon

Atény 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Svarnias)   Grécko otvorilo nový tábor pre migrantov na ostrove Samos, ktorý nahradí zastaraný a v minulosti preplnený tábor. Nové zariadenie stálo približne 43 miliónov eur. Ubytovaných v ňom bude do 3-tisíc ľudí, približne tretina z nich v 240 malých domoch a zvyšok vo veľkých…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

0 icon

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje

Nový samopal KEDR využijú ruské silové zložky pre mestský boj

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnos

Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšs

Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

0 icon

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali