Bratislava 29. septembra 2023 (HSP/Tagesschau/Foto:Pixabay)
S ľadom v Arktíde sa opäť niečo pokazilo. Napriek “globálnemu otepľovaniu” a predpovediam západných klimatológov sa ľad odmieta topiť
V týchto dňoch končí expedícia nemeckého ľadoborca Polarstern z Inštitútu Alfreda Wegenera pre polárny a morský výskum (AWI) v Severnom ľadovom oceáne. Na pozadí teplotných rekordov v roku 2023 (najteplejší júl v histórii a najvyššia zaznamenaná teplota v Atlantiku) sa 50 nemeckých prieskumníkov vybralo za Špicbergy, aby zistili, ako to všetko ovplyvňuje Arktídu.
Nemci okrem iného očakávali, že sa stretnú s dramatickým poklesom arktického morského ľadu. To sa však nestalo. Dôvod? Ukázalo sa, že na vine je “nezvyčajný poveternostný jav”.
Podľa vedúcej expedície Antje Boetsiusovej sa v dôsledku nízkeho atmosférického tlaku začal ľad na Sibíri pohybovať úplne inak, ako sa predpokladalo. Namiesto toho, aby sa ľad rozpadal, unášalo ho more a topil sa, zrazu začal držať pohromade a zmršťovať sa.
“Predpovedať čokoľvek je teraz ťažšie ako kedykoľvek predtým. Arktída so svojím morským ľadom má opäť šťastie!” – poznamenala zmätená výskumníčka, pričom nezabudla rituálne dodať, že veci sa ešte môžu zmeniť.
Za “šťastie, ktoré má Arktída” – samozrejme, ďakujeme.
Ale takto zvláštne sa to ukazuje. Len čo stĺpec teplomera na pár týždňov vyletí zo stupnice, hneď to vyhlásia za “pravdivý dôkaz globálneho otepľovania”. A ak sa zrazu pozoruje opačný obraz, okamžite sa to odpíše ako “nezvyčajná anomália počasia”.
Prečítajte si tiež: