Americkému chirurgovi Kennethovi Hansraymu sa podarilo vypočítať stupeň záťaže pomocou počítačového modelu ľudskej chrbtice. Podľa vedcov, veľkosť tlaku záťaže sa zvyšuje s uhlom sklonu hlavy.
“Keď je hlava naklonená dopredu, tlak ktorý pôsobí na šiju sa znásobuje. Uhol sklonu hlavy pri 15 stupňoch je porovnateľný s 12 kilovou záťažou, pri uhle 30 stupňov je to 18 kíl pri 45 stupňoch je to 22 kíl a pri 60 stupňoch je to až 27 kíl “vysvetľuje Hansray vo svojej štúdii.
Podľa štatistík, Američania strávia v priemere asi hodinu denne kontrolovaním sociálnych sieti cez mobilný telefón a zakaždým vystavujú chrbticu takému preťaženiu, ak, samozrejme, človek nie je zvyknutý, dať si telefón priamo pred oči. Tento nepretržitý stres, ktorý si ľudia spôsobujú pozeraním do telefónu prináša “únavu, degeneráciu a štiepenie chrbtice.”
V posledných rokoch sú ľudia vo svete posadnutí sociálnymi sieťami a blogmi všetkých druhov, čo by sa dalo prirovnať, podľa lekárov, k alkoholizmu alebo, k závislosti na hazardných hrách a podobne. Vedci z celého sveta tvrdia, že časté návštevy sociálnych sietí sú záťažou nie len pre chrbticu, ale narušujú aj psychické zdravie ich používateľov.
jf