Vedci z Európskej akadémie v Bolzane (EURAC) našli pri výskume kráľovej múmie “široké a hlboké zranenie krku, pravdepodobne zapríčinené ostrou čepeľou, ktoré mohlo zapríčiniť okamžitú smrť”.
Potvrdili tak doterajšie domnienky, podľa ktorých Ramesse III. zomrel pri háremovom sprisahaní.
Okolnosti úmrtia posledného veľkého faraóna Egypta (vládol v rokoch 1186-1155 pred n.l.) boli dlhodobo predmetom odborných diskusií.
Už doterajšie materiály naznačovali panovníkovú násilnú smrť
Vychádzali z dochovaných materiálov z dobového súdneho procesu, v ktorom jednu z kráľových manželiek Teje a syna Pentawera súdili za zosnovanie vraždy panovníka. Doteraz však nebolo jasné, či sprisahanci uspeli.
Nález reznej rany na hrdle panovníkovej múmie podľa všetkého potvrdzuje verziu, že Ramesse III. bol skutočne zavraždený pri pokuse o palácový prevrat. V pravdepodobne osudnej rane sa našiel amulet s Horovým okom a celý krk bol obalený hrubou vrstvou ľanového plátna. Podľa predstáv starovekých Egypťanov to zrejme malo urýchliť hojenie rany v posmrtnom živote.
Tím výskumníkov okrem toho skúmal aj múmiu neznámeho muža, ktorý by mohol byť faraónovým odsúdeným synom Pentawerom. Podľa vedcov muža pred smrťou udusili a pri jeho mumifikácii použili rituálne nečistú koziu kožu, čo mohli byť tresty za jeho účasť na sprisahaní.
DNA testy tiež odhalili blízku genetickú príbuznosť oboch múmií, pričom je veľmi pravdepodobné, že ide o pozostatky otca a syna.