Európske veľké banky aj naďalej zaostávajú v prvom polroku 2016 v dosiahnutom zisku za svojimi americkými konkurentmi. Poradenská firma EY porovnávala čistý zisk desiatich najväčších európskych bánk s rovnakým obdobím minulého roka. Zisk klesol o štvrtinu na 22,1 miliardy eur, zatiaľ čo zisk veľkých amerických bánk sa znížil o 20 percent na ekvivalent 47 miliárd eur.
Banky v USA v súčasnosti bojujú tvrdo proti svojim európskym konkurentom. V niektorých oblastiach prichádza bankám na pomoc americká vláda – ako je boj proti Deutsche Bank.
V ostatných oblastiach hľadajú orgány USA nové trhy, pretože americké úrady stále viac sťažujú rizikové transakcie.
Americké úrady požadujú, aby veľké banky v budúcnosti vypúšťali investície do podnikov a na komoditných trhoch. Patrí medzi ne nielen Federálny rezervný systém a Office of the Comptroller of the Currency (OCC), ale aj Federal Deposit Insurance Corp., hlási Bloomberg.
Pokiaľ ide o tieto tri organizácie, malo byť zakázané takzvané “obchodné bankovníctvo”. To znamená, že banky namiesto pôžičky kupujú akcie spoločností. Sťažený by mal byť aj prístup k niektorým fyzickým komoditám.
Americký Kongres však najprv musí návrhy schváliť, aby mohli vstúpiť do platnosti. “Kongres je povinný vážne sa zaoberať návrhmi orgánov,” citoval Bloomberg člena bankového výboru.
Niekoľko združení v oblasti finančného priemyslu vo svojom vyhlásení návrhy kritizovalo. Jedná sa podľa nich o “nešťastný a nepremyslený krok.” Ak budú banky vytlačené z komoditných trhov, bude to bolieť predovšetkým Goldman Sachs. Generálny riaditeľ Lloyd Blankfein nazýva komoditné obchodovanie v poslednej dobe “jadrom” obchodného modelu banky.