Podujatie organizovali Združenie miest a obcí SR a Medzinárodná asociácia partnerských miest Ruskej federácie. Otvorili ho predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger a veľvyslanec Ruskej federácie v SR Alexej Fedotov. Po úvodných príhovoroch bolo podpísané Memorandum o spolupráci, ktoré predstavuje základný rámec, umožňujúci samosprávam zúčastňovať sa na spoločných projektoch v rámci medzinárodnej spolupráce.
V ďalšom priebehu podujatia sa prezentovali jednotlivé ruské a slovenské mestá a podujatie pokračovalo dvojstrannými stretnutiami medzi predstaviteľmi jednotlivých miest. Bola to príležitosť príležitosť pre obe strany nadviazať kontakty a hľadať perspektívy rozvoja vzájomných vzťahov.
Pozrite si krátku reportáž k problematike. Článok pokračuje pod videom
Jednou z oblastí, v ktorej by mohlo prísť k dynamickému rozvoju spolupráce medzi slovenskými a ruskými samosprávami, na úrovni miest, obcí i regiónov, je turizmus a cestovný ruch. „Obe krajiny majú v oblasti turisticky atraktívnych miest čo ponúknuť, história a kultúrna pestrosť miest a regiónov Ruskej federácie, ktorá umožňuje spoznávať duchovné i kultúrne bohatstvo naprieč storočiami, je veľmi lákavá pre cestovateľov,“ uviedol Tréger.
Nejde však zďaleka len o cestovný ruch a turizmus – veľký potenciál je aj v rozvoji obojstranne prospešnej regionálnej spolupráce v oblasti kultúry, športu, vzdelávania či vytvárania hospodárskych partnerstiev. „Memorandum je potvrdením toho, že naše mestá, obce i regióny sú pripravené a schopné koordinovať a spájať rôznorodé aktivity,“ uviedol podpredseda Medzinárodnej asociácie partnerských miest Ruskej federácie Andrej Kosolapov.
Hlavné správy: Čo sa dá urobiť pre podporu cestovného ruchu, aby Slováci vo väčších počtoch navštevovali Rusko? Myslíte si, že takáto konferencia a podpis Memoranda o spolupráci medzi ZMOS-om a Medzinárodnou asociáciou partnerských miest Ruskej federácie tomu pomôže?
Alexej Fedotov, veľvyslanec RF v SR: „Samozrejme. Cestovný ruch sám osebe je mnohostranný, zahŕňa veľa úrovní. Cestuje sa za obchodom, za prácou, za poznávaním histórie, cestuje mládež, športovci. U nás rastie cestovný ruch každoročne o 10 – 12 percent. Myslím si, že memorandum, ktoré bolo podpísané, prinesie ďalšiu príležitosť organizáciám z oblasti cestovného ruchu obracať sa na orgány v regiónoch, ktoré podpísali memorandum, ktoré predpokladá plodnejšie kontakty medzi regiónmi. Môžu využiť túto platformu medziregionálnej spolupráce jednak na riešenie svojich obchodných zámerov, ako aj na rozvoj cestovného ruchu.
Samozrejme, je jasné že časť cestovného ruchu je vždy naviazaná na hlavné mestá, ale veľká časť ide aj do regiónov a cez túto platformu je možné smerovať informácie priamo z regiónu do regiónu. Teraz mi napríklad Michal Sýkora (dlhoročný starosta obce Štrba, dlhoročný bývalý predseda Združenia miest a obcí Slovenska a poslanec zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja, pozn. red.) dal brožúru o Vysokých Tatrách. Pozrel som si ju a ukázal som ju kolegom z Volgogradu a Orenburgu. Ostali prekvapení, hovorili, že netušili, že toľká krása môže byť na Slovensku. V Rusku je málo informácií o Slovensku.“
Hlavné správy: Slovákov láka Krym, aj preto, že my nemáme more. Na tejto konferencii nie je zastúpené žiadne mesto z Krymu?
Fedotov: „Z Krymu zástupcovia tentoraz neprišli, ale koncom novembra sa bude v Ruskom centre vedy a kultúry konať prezentácia Krymu, už druhá, kde budú aj informácie týkajúce sa možností cestovného ruchu.“
Hlavné správy: Mnohí Slováci by si priali, aby bolo jednoduchšie cestovať na Krym…
Fedotov: „Myslím, že to nie je problém. Biznismeni už teraz chodia na Krym vo veľkom, konajú sa veľtrhy, prichádzajú novinári a ktokoľvek chce, na Krym sa dostane. Hoci možno nie každý celkom najpriamejšou cestou, ale Krym je pre každého otvorený.“
Ivan Lehotský