Strana Vlasť sľubuje koniec platového dumpingu, koniec hypotekárneho otroctva, koniec odtokovej ekonomiky

Strana Vlasť sľubuje koniec platového dumpingu, koniec hypotekárneho otroctva, koniec odtokovej ekonomiky

Bratislava 21. novembra 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

 

Strana Vlasť predstavila svojho ekonomického lídra. Je ním spisovateľ, publicista, politológ Roman Michelko. Ekonomický a sociálny program strany Vlasť sa bude riadiť tromi princípmi: ľudia musia dostať za rovnakú prácu rovnakú odmenu, musia mať šancu bývať a nadmerne ziskové sektory ekonomiky sa musia o zisk podeliť

Na snímke Roman Michelko

Mali by ekonomiku riadiť účtovníci alebo ekonomickí filozofi? Doposiaľ sme mali vo vrcholných riadiacich ekonomických pozíciách skôr číselkové kádre, praktických finančníkov, ktorí hrali (a často prehrávali) tie hry so zelenými bankovými nulami poslušne podľa odkiaľsi zhora neformálne nadiktovaných pravidiel. Tí sú nenahraditeľní ako úradníci, ale majú systém aj riadiť? Strana Vlasť na to ide inak: do pozície svojho lídra pre ekonomickú a sociálnu oblasť si zvolila vizionára. Je ním politológ a publicista Roman Michelko, ktorý sa dlhodobo venuje ekonomickým a sociálnym témam. Líder strany Štefan Harabin ho predstavil v stredu na tlačovej konferencii, videozáznam si môžete pozrieť tu:

Reklama

 

 

Reklama

Doterajší ponovembroví ekonomickí pohlavári nás vždy strašili tým, že neviditeľná ruka trhu funguje v náš neprospech. Vraj zahraničné korporácie nám môžu povedať: „Nepáči sa ti ako tu podnikáme? My môžeme odísť a ostanete tu s holým zadkom.“ Lenže ozýva sa čoraz viac hlasov, že tá istá neviditeľná ruka trhu funguje aj opačne: „Nepáči sa ti podnikať u nás? Namiesto teba radi prídu iní.“

Podobne to vidí aj strana Vlasť. Podstata jej prístupu k ekonomickej problematike spočíva v myšlienke, že ak na Slovensku vznikne vláda, ktorá nastaví ekonomické parametre sebavedomo a vlastenecky, neznamená to, že cudzinci tu nebudú chcieť podnikať – napriek tomu, že sa tým často niektorí vyhrážajú.

„Ako je možné, že dnes máme trikrát väčšie HDP na hlavu ako v roku 1989, ale niektoré statky, ktoré boli vtedy úplne samozrejmé, ako dostupnosť bývania, verejnej zdravotnej starostlivosti, verejné vysoké školstvo, boli vtedy, keď sme boli oveľa chudobnejší, úplne samozrejmou vecou, a dnes už vôbec samozrejmou vecou nie sú?“ pýta sa Michelko, poukazujúc na to, že systém treba nastaviť inak.

Ekonomický a sociálny program strany Vlasť spočíva na troch základných pilieroch. Po prvé, za rovnakú prácu musí byť aj rovnaká odmena. Musí byť koniec platového dumpingu, ktorý pre Slovensko dneška už nie je vhodnou stratégiou (ak vôbec niekedy bol). Slovensko má dnes 80-percentnú produktivitu práce v porovnaní s Nemeckom, ale iba 30-percentnú výšku platov. Strana Vlasť má pripravené nástroje, ako toto dosiahnuť.

Po druhé, treba zabezpečiť dostupnosť bývania. Musí existovať aj alternatíva hypotekárneho otroctva, pri ktorom ľudia sú nútení vziať akúkoľvek, aj zle platenú prácu, lebo musia každý mesiac platiť okrem bežných výdavkov aj hypotéku. Verejná bytová výstavba, regulované nájomné, to sú vo svete bežné veci, ale u nás sú z nejakého dôvodu úplne v úzadí.

Reklama

A po tretie, treba uplatňovať oligarchické, sektorové dane. Musí nastať ak už nie úplný koniec, tak aspoň citeľné obmedzenie odlevu peňazí v podobe dividend zo Slovenska, takzvanej „odtokovej ekonomiky“. Tri sektory sú neúmerne ziskové: bankový s vyše 12-percentnou ziskovosťou (v krajinách majiteľov je to okolo šesť percent), potom telekomunikačný, kde sú na Slovensku poplatky za dáta omnoho vyššie ako inde v Európe, a oblasť technologických gigantov ako Facebook, Google, Uber a pod., ktoré majú agresívnu optimalizáciu daní. Ak to nepôjde inak, tak sa to dá urobiť aspoň tak ako to robia inde v Európe, že sa im zdaní obrovský obrat, ktorý každoročne realizujú.

Michelko tiež poukázal na to, že je nemysliteľné akceptovať súčasný stav, pri ktorom nadnárodné korporácie dostávajú dotáciu v desiatkach tisíc eur na vytvorenie jedného pracovného miesta, pričom drobní živnostníci nič. Podľa strany Vlasť toto je absolútne neprijateľné a musí sa to skončiť.

 

Hlavné správy: Zo Slovenska každoročne odtekajú miliardy eur v dividendách. Je vôbec možné v rámci normálnej európskej legislatívy zabezpečiť, aby dividendy v takom veľkom množstve neodtekali do cudziny?

Michelko: „Minimálne je treba nastaviť tak parametre, aby to, čo sa tu vyrobí, sa tu aj zdanilo. Existujú veľmi agresívne daňové schémy, ktoré cez dividendy a rôzne daňové raje a podobné domicily vyťahujú zisky a dividendy. Samozrejme, ideálne by bolo, keby vlastnícka štruktúra slovenských podnikov bola v slovenských rukách, potom by tie miliardy, ktoré dnes odtekajú, ostali tu. Ale minimum, čo musíme urobiť, je aspoň to zdaniť. Napríklad Penta mala cyperský domicil, teraz má domicil na ostrove Jersey – veľa vecí je možné zdaňovať v takýchto ,domovských‘ krajinách. Na to je možné zaviesť vhodnú legislatívu, aby dividendy z toho, čo sa vytvorilo tu, sa tu aj zdaňovali.“

Reklama

Harabin: „Európska legislatíva v tomto smere vôbec nie je prekážkou. Je to len otázka suverenity štátu, otázka dôstojnosti reprezentantov Slovenskej vlasti, ktorí budú obhajovať záujmy Slovenskej republiky a slovenských občanov, a ktorí sa nenechajú skorumpovať cudzincami. Nič viac a nič menej.“

 

Štefanovi Harabinovi a Romanovi Michelkovi sme položili aj ďalšie otázky, ich odpovede si môžete pozrieť na videu tu:

 

 

 

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali