Mimoparlamentná strana nepodporuje rozšírenie pôsobnosti rekreačných poukazov aj z toho dôvodu, že viažu nemalé finančné prostriedky zamestnávateľov. “Ich zavedenie pre nich znamená vysokú byrokratickú záťaž, čo bude mimoriadne bolieť najmä menšie firmy, ktorým by táto povinnosť pribudla,” upozornil Mihál. “Spolu – občianska demokracia dlhodobo presadzuje zvýhodnenie zamestnancov vyššími daňovými úľavami a konkrétne zásadným zvýšením nezdaniteľnej časti pri výpočte dane. Takéto opatrenie je systematické, jednoduché a týka sa všetkých zamestnancov a zamestnávateľov,” dodal Mihál.
Koaličná strana Most-Híd k návrhu SNS poznamenala, že o rekreačných poukazoch ešte budú rokovania so zamestnávateľmi a odborármi, ktoré určite nebudú jednoduché. “Pre nás je dôležité, aby spomínané opatrenie nemalo negatívny vplyv na štátnu pokladnicu. K tvorbe štátneho rozpočtu by sme mali pristúpiť zodpovedne aj v predvolebnom období,” zareagovala pre agentúru SITA hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Poslanec Martin Beluský (ĽSNS) informoval, že nepodporili ani zavedenie rekreačných poukazov, preto nevidí dôvod, aby tak urobili teraz. “Keď však bude návrh pripravený legislatívne, pozrieme sa znovu na to a zvážime to,” odpovedal.
Návrhy SNS sú podľa nezaradenej poslankyne Veroniky Remišovej zväčša nesystémové a musia sa opravovať alebo rušiť, ako to bolo napríklad aj s daňou za potraviny, kedy museli zákon zrušiť ešte skôr, ako začal platiť. “Podobné je to aj s rekreačnými poukazmi. Najväčší problém tento návrh spôsobuje školám a nemocniciam. Príspevky na rekreačné poukazy sú bez kompenzácie pre tieto inštitúcie, ktoré musia zabezpečovať podporu pre cestovný ruch zo svojich vlastných rozpočtov,” uviedla pre agentúru SITA Remišová. Len nemocnice podľa nej stojí tento návrh niekoľko miliónov eur ročne a výpadok financií sa nutne niekde prejaví, zrejme však v podmienkach pre pacientov alebo v znížení investícií do nemocníc, čím bude nakoniec trpieť pacient.
“Namiesto nesystémových poukážok, ktoré nútia zamestnanca tráviť voľný čas spôsobom, aký mu určí SNS, by bolo rozumnejšie znížiť daňovo-odvodové zaťaženie a zamestnancom by ostalo viac peňazí na výplatnej páske, ktoré by mohli minúť spôsobom, ktorý uznajú za vhodný. Štát by mal klásť ľuďom čo najmenej prekážok, snažiť sa znižovať svoje výdavky a proporčne znižovať aj daňové bremeno pre ľudí,” upozornila Remišová.
Rekreačné poukazy, podobne ako gastrolístky, sú podľa nej výhodným biznisom pre vybrané firmy a sprostredkovateľov. Poznamenala, že štátne inštitúcie v takýchto prípadoch si veľmi často vyberajú firmu známeho oligarchu, ktorý má blízko k SNS. “Vo vreckách sprostredkovateľov tak ostanú desiatky miliónov eur, keďže na prehnane vysoké poplatky sprostredkovateľov sa sťažujú aj ubytovacie zariadenia,” dodala Remišová. Vláda by podľa nej mala vyhodnotiť efektívnosť rekreačných poukazov, aký vplyv to malo na zamestnávateľov, na pracovné miesta a poskytovateľov ubytovania a až potom navrhovať ďalšie rozširovanie. Remišová bola donedávna predsedníčkou poslaneckého klubu OĽaNO, v súčasnosti vystupuje za stranu exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí.