Cambridge 21. januára 2016 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Dave Chidley)
Profesor Cambridgeskej univerzity a svetovo známy fyzik Stephen Hawking sa domnieva, že v 21. storočí sa ľudstvo stretne s vážnymi hrozbami kvôli búrlivému rozvoju vedy a technológie, ako sú jadrové zbrane a geneticky modifikované vírusy, píšu noviny Guardian
Podľa názoru vedcov pravdepodobnosť technologických katastrof na planéte Zem s vysokou pravdepodobnosťou vzrastie v najbližších desiatich rokoch. Hawking poznamenal, že pritom pre výstavbu vesmírnych kolónií k životu ľudí bude treba ešte minimálne 100 rokov.

“Nie sme schopní vytvoriť autonómne kolónie vo vesmíre najmenej po dobu najbližších 100 rokov, a preto by sme mali byť v tejto dobe veľmi opatrní,” hovorí Hawking v interview Radio Times.
“Nechystáme sa zastavovať proces a nesnažíme sa ho otočiť späť, preto musíme vedieť rozlíšiť hrozby a držať ich pod kontrolou,” dodal.
Stephen Hawking je fyzik-teoretik, známy popularizátor vedy. Zaoberal sa štúdiom problému vzniku kozmologickej jedinečnosti – prvotného stavu vesmíru, z ktorého sa podľa teórie Veľkého výbuchu neustále rozširuje.
V roku 1963 vtedy 22 ročnému Hawkingovi určili diagnózu amyotrofickej laterálnej sklerózy. Lekári sa vtedy domnievali, že mu zostávajú dva-tri roky života. Ale ich predpovede sa nesplnili, vedec pokračoval vo svojej práci, dvakrát sa oženil a stal sa otcom troch detí. Dokonca úplne ochrnutý Hawking vedie aktívny život – zaoberá sa vedou, vyučuje, vystupuje s referátmi, komunikuje so svetom pomocou syntetizátoru reči.