Štefunko priznal, že v poslednom období sa cíti vyčerpaný a v spojitosti so zdravotnými problémami sa rozhodol stiahnuť z čela projektu, ktorý pred viac ako dvomi rokmi zakladal. Uviedol tiež, že o odchode z pozície predsedu by uvažoval, aj keby nema zdravotné ťažkosti.
Vyjadril sa aj ku včerajšiemu oznámeniu prezidenta Kisku založiť stranu, ktorá bude v podstate konkurenciou pre progresívcov. “Pomyslel som si, že pán prezident je veľmi rád, že vyhrala Zuzana Čaputová, lebo asi ako volič povedal, že tieto voľby sme vyhrali. Zároveň si myslím, že chce využiť ten nádych zmeny a využiť to aj pre svoj politický projekt, čo mu vôbec nezazlievam.”
“Aj keď sme ho odhovárali, aby ho zakladal, lebo ideové rozdiely medzi nami nie sú až také veľké. V prípade, že ho založí, my sme hnutie spolupráce a aj so stranou SPOLU sme sa dokázali za niekoľko týždňov spojiť, aby sme boli efektívnejší a silnejší. Takže my sme vždy za rozumnú spoluprácu. Nie je vôbec tajomstvom, že medzi sebou vychádzame celkom dobre a nie sme partia ľudí, ktorá sa medzi sebou hašterí a vyťahuje na seba SMS-ky a kompromitujúce materiály. Proste, chceme zmeniť krajinu, aby tu bolo lepšie,” vysvetlil Štefunko.
K druhému kolu prezidentských volieb uviedol, že podľa neho tím Maroša Šefčoviča nezvolil práve najlepšiu stratégiu, čo pomohlo k úspechu kandidátky PS Čaputovej. “Priznám sa, že pána Šefčoviča poznám dlhé obdobie. Treba povedať, že to druhé kolo bolo podľa mňa aj pre neho nešťastným politickým ťahom. Po prvé mu málokto uveril konzervatívne alebo skoro nacionalistické ťahy, ktoré robil. Zároveň si nemyslím, že je to dobré aj pre jeho budúcu európsku kariéru.”
Dodal, že Čaputová si podľa neho sama uvedomuje slabiny, ktoré sú jej vytýkané. “To znamená, že keď sa na ňu snažili útočiť, že nie je dostatočne skúsená v medzinárodných vzťahoch, tak sa to doučí. Presne tak, ako by sa musel pán Šefčoviť doučiť všetky právne problémy, ktoré súvisia s prokuratúrou, sudcami atď. Takže každý človek, ktorý bol v kampani, mal plusy a mínusy. Musím doplniť, že ona je predstaviteľ novej politickej kultúry, kde si niekto aj prizná svoju slabosť. Myslím si preto, že Zuzana Čaputová bude veľmi inšpiratívnou a uveriteľnou prezidentkou,” povedal doterajší líder progresívcov.
Štefunko: V demokracii by nemali rozhodovať neúprimné marketingové poučky, ale ľudia
Líder PS pri oznámení o odstúpení z čela hnutia pripomenul históriu jeho vzniku. “Progresívne Slovensko začalo vznikať na zelenej lúke pred viac ako dvoma rokmi, spolu s Martinom Filkom, ktorý nás vtedy predčasne opustil. Zo začiatku nám nikto veľmi neveril. Všetko sme si museli odpracovať, presvedčiť ľudí, nič sme nedostali zadarmo. Podarilo sa nám založiť demokratické hnutie so stovkami členov po celom Slovensku. Dostať úprimnú, hodnotovú a progresívnu stranu do prvej ligy slovenskej politiky.”
“Podarilo sa nám nastaviť transparentný model financovania. Postaviť úspešných kandidátov a kandidátky v komunálnych voľbách, vrátane víťazstva v Bratislave, ale aj iných mestách a obciach po celom Slovensku.”
Štefunko uviedol, že ľudia chcú zmenu politiky, chcú nový štýl a obsah politikov a političiek. Obsah, namiesto hádok. “V nedeľu to potvrdili vyše miliónom hlasov, vďaka ktorým bude mať Slovensko prvú a výbornú prezidentku – Zuzanu Čaputovú. Slovenskom prebehlo teda politické zemetrasenie, ktoré poprelo všetky predpoklady o tom, čo je možné a nemožné v dnešnej strednej Európe.”
Napriek tomu, že mnohí analytici pripisujú úspech Čaputovej najmä jej kampani, marketingu a médiám, Štefunko to vidí inak: “V demokracii by nemali rozhodovať neúprimné marketingové poučky, ale ľudia. Tí hovoria jasne – je čas na zmenu toho, ako vyzerá naša politika.”
“V Progresívnom Slovensku chápeme volanie ľudí po zmene. Ľudia majú dosť arogancie a nespravodlivosti moci. Namiesto hašterenia chcú spoluprácu. Preto sme začali od seba a rozhodli spojiť sily so stranou SPOLU-OD vo voľbách do Európskeho Parlamentu. Ak to bude fungovať, a verím že bude, tak aj ďalej.”
Mimoriadny výsledok prezidentských volieb si podla neho žiada diskusiu celého hnutia o tom, ako priniesť zmenu do každej oblasti vládnutia na Slovensku – vrátane európskej politiky aj v parlamente, tam, kde sa upriera najväčšia pozornosť ľudí. “Zároveň nebudem klamať, odchod kľúčového hráča Zuzany Čaputovej, si vyžaduje diskusiu o tom, ako sa čo najlepšie pripraviť na parlamentné voľby.”
Vysvetlil, že z tohto dôvodu sa predsedníctvo PS dohodlo na zvolaní Snemu, ktorý sa uskutoční 8. mája v Bratislave. “Snem sme plánovali na jeseň, ale kríza vládnej a čiastočne aj opozičnej politiky si žiada odpoveď ihneď.”
“Progresívne Slovensko sme od začiatku a zámerne budovali ako hnutie, ktoré nestojí na jednom človeku, ale na tíme, ktorý zdieľa progresívne hodnoty a má jediný cieľ – posunúť Slovensko dopredu.”
“Celý život som sa snažil obklopiť “áčkovými” ženami a mužmi, postaviť fungujúcu partiu a vždy som podporoval to, aby ľudia rástli a dostali možnosť byť lídrami. Taktiež viem, že do volieb musí hnutie viesť človek, ktorý je 100-percentne zdravotne fit. Mám za sebou 3 operácie mozgu, a doteraz riešim ich dôsledky. Napriek tomu som naštartoval hnutie, dosiahli sme skvelé výsledky, je čas posunúť štafetu ďalej. Svoju úlohu som si splnil. Z tohto dôvodu som sa rozhodol už nekandidovať na tomto sneme na funkciu predsedu nášho hnutia:”
Dodal, že vždy hovoril že mu nejde o ego, ale o zmenu politiky, o zmenu situácie na Slovensku. “Mojou ambíciou bude venovať sa príprave volebného programu a hľadaniu talentov pre PS v roli podpredsedu. Jediným kandidátom na funkciu predsedu, o ktorom momentálne viem je Michal Truban. S Michalom máme roky výborný priateľský a strategický vzťah.”
“Ako sa hovorí “každý chviľku ťahá pílku” a aj preto verím, že aj týmto prispejeme ku novej politickej kultúre. Viem, že Mišo bude skvelým predsedom PS. Som hrdý na to, čo sa nám podarilo spoločne vybudovať a nesmierne sa teším na to čo nás čaká. Zmena politiky na Slovensku je na dosah!”, dodal doterajší líder PS.