Štefánik mal pre podporu idey československého národa dobré dôvody, tvrdí historička práva

Štefánik mal pre podporu idey československého národa dobré dôvody, tvrdí historička práva

Bratislava 4. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

V čase vzniku Československa bola podľa nej jeho slovenská časť v podstatne horšej situácii tak z právneho hľadiska, ako aj hľadiska organizácie štátnej správ

Keby Milan Rastislav Štefánik nebol pred 95 rokmi, 4. mája 1919, tragicky zahynul, pravdepodobne by sa časom dostal do názorových rozporov s národne orientovaným politikom a katolíckym kňazom Andrejom Hlinkom. “Na hypotetické otázky sa odpovedá veľmi ťažko, na to by človek potreboval vešteckú guľu. Ale vzhľadom na to, že Štefánik bol vedec, politik a vojak so svetovým rozhľadom a navyše bol evanjelik, ktorý podporoval myšlienku jednotného československého národa, je to pravdepodobné,” povedala pre TASR historička práva Katarína Zavacká.

Reklama
Na snímke Katarína Zavacká

Ako uviedla, Štefánikov postoj mal v čase vzniku Československa hlboké opodstatnenie. „Jeho vzdelanie mu umožňovalo vnímať politiku v medzinárodnom kontexte. Nebolo jednoduché vyňať územie zo zvrchovaného štátu, akým bolo Rakúsko–Uhorsko,“ poznamenala. Ak by sa slovenský národ nespojil v kľúčovom okamihu s českým, podľa Zavackej by sa sám osamostatniť nedokázal a je otázne, či by dnes vôbec ešte existoval.

Dodala, že Štefánik počas prvej svetovej vojny úzko spolupracoval s Tomášom Garriguom Masarykom a Edvardom Benešom na osamostatnení Československa. Za jednu z kľúčových aktivít považuje organizovanie československých légií. „Z hľadiska medzinárodného práva bolo dôležité, že československý štát mal vlastnú bojujúcu armádu, aj keď ešte nemal vytýčené územie,“ poznamenala Zavacká.

Reklama

V čase vzniku Československa bola podľa nej jeho slovenská časť v podstatne horšej situácii tak z právneho hľadiska, ako aj hľadiska organizácie štátnej správy.

Českí politici už mali viacgeneračnú skúsenosť z parlamentu vo Viedni a aj právny rámec bol v českých krajinách iný ako na Slovensku. “V rakúskej časti monarchie prebiehal dlhodobo iný ústavný vývoj ako v uhorskej,” upozornila.

Najmä národnostná politika sa podľa nej už od 70. rokov 19. storočia vyvíjala v rakúskej časti monarchie inak ako v uhorskej. V rakúskej časti predsa len dochádzalo do istej miery k napĺňaniu požiadaviek nenemeckých národov, v Uhorsku nie. „Dôvodom bol celkový prístup uhorskej, respektíve maďarskej politickej reprezentácie k presadzovaniu a dodržiavaniu občianskych práv a slobôd v uhorskej spoločnosti,“ poznamenala.

Aby mohlo Československo opodstatniť svoj vznik, potrebovalo sa oprieť o ešte vyššiu úroveň garancií občianskych práv, než akú poskytovalo rakúske právo. „Vzorom pre československú ústavu sa preto stala americká ústava so silným princípom práv a slobôd jednotlivca. Aj tisíce amerických Čechov a Slovákov s ňou mali dobré skúsenosti,“ dodala Zavacká.

Od vzniku Československa 28. októbra 1918 až do prijatia ústavy 29. februára 1920 sa tu podľa nej kládli základy ústavnosti. „V Paríži začali prebiehať rokovania o mierových zmluvách a o právnom zakotvení medzinárodných vzťahov medzi nástupníckymi štátmi. Vo vnútroštátnom kontexte sa citeľný odpor nemeckého obyvateľstva voči novému štátnemu útvaru prejavil aj tým, že sa nemecká politická reprezentácia v roku 1919 odmietala zúčastňovať zasadaní Dočasného Národného zhromaždenia, kde nová ústava vznikala,“ uviedla Zavacká.

Reklama

Na Slovensku však bola podľa nej situácia napätá oveľa viac. „Pôvodne uhorský úradnícky aparát vo všetkých sférach štátnych a aj samosprávnych orgánov, súdnictva, dopravy, pôšt, škôl odmietal akceptovať novovzniknutú situáciu. Navyše na území Slovenska stále boli jednotky maďarskej armády a žandárstva. V prvých mesiacoch roku 1919 tak došlo k organizačnému kolapsu dôležitých inštitúcií. Úsilie a schopnosti ľudí, ktorí v krátkom čase dokázali rozvrátený štát uviesť do chodu, sú dodnes verejne nedocenené,“ upozornila historička práva.

jf

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

10:46

Nemecký europoslanec Maximilian Krah ešte v stredu prepustí svojho asistenta, ktorého zatkli pre obvinenia zo špionáže pre Čínu, zostáva však lídrom kandidátky pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu. Oznámil to po stretnutí so spolupredsedami AfD Tinom Chrupallom a Alice Weidelovou.

Maximilian Krah
Nemecký europoslanec za Alternatívu pre Nemecko (AfD) Maximilian Krah odchádza po vyhlásení
10:34

Austrálska polícia v stredu pri protiteroristických raziách zadržala sedem ľudí, ktorí podľa nej predstavovali neprijateľné riziko pre verejnosť a boli spojení s mladíkom obvineným z nedávneho útoku v kostole. Informovala agentúra AFP.

10:20

Taiwanská vláda sa zaviazala odstrániť takmer 800 sôch čínskeho vojenského diktátora Čankajška, ktorý na tomto ostrove vládol niekoľko desaťročí v rámci stanného práva. Jeho dedičstvo je naďalej predmetom sporných diskusií v krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali