Štáty EÚ udelili v roku 2011 vyše 780.000 občianstiev, SR na konci tabuľky

Štáty EÚ udelili v roku 2011 vyše 780.000 občianstiev, SR na konci tabuľky

Brusel 27. novembra (TASR) – V roku 2011 získalo občianstvo niektorej z vtedajších 27 členských krajín Európskej únie 783.100 osôb. Uviedol dnes štatistický úrad EÚ Eurostat. Ide o štvorpercentný pokles v porovnaní s rokom 2010.

Pokles, ku ktorému došlo po troch po sebe idúcich rokoch nárastu udeľovania občianstva, je zapríčinený najmä nižším počtom udelených občianstiev v štyroch z piatich "najštedrejších" krajín: Británii (177.600 osôb, pokles o deväť percent oproti roku 2010), Francúzsku (114.600, pokles o 20 percent), Španielsku (114.600, pokles o sedem percent) a Taliansku (56.200, pokles o 15 percent). Nárast bol naopak zaznamenaný v Nemecku (109.600, viac o päť percent). Na týchto päť krajín spoločne pripadajú takmer tri štvrtiny všetkých udelených občianstiev na pôde EÚ v roku 2011.

Medzi novými občanmi EÚ pred dvoma rokmi mierne prevažovali ženy (52 percent), kým priemerný vek prisťahovalcov s udeleným občianstvom bol 32,5 roka. Tretina z nich bola vo veku menej ako 25 rokov a takmer polovica vo veku od 25 do 44 rokov.

Najvyšší počet udelených občianstiev v prepočte na 100 cudzincov bol v Maďarsku a v prepočte na tisíc domácich obyvateľov zas v Luxembursku. Slovensko sa v oboch kategóriách ocitlo na konci zoznamu.

Reklama

Maďarsko v roku 2011 na 100 cudzích štátnych príslušníkom s bydliskom na ich území udelilo 9,8 občianstva. Nasleduje Poľsko (6,7), Švédsko (5,8), Malta (5,3) a Portugalsko (5,2). Najmenej občianstiev vystavili české úrady a slovenské úrady (0,4), potom Lotyšsko (0,6), Estónsko a Rakúsko (0,7). V priemere bolo na 100 cudzincov na pôde EÚ pridelených 2,3 dokumentu o občianstve.

V porovnaní s celkovým počtom obyvateľov každého členského štátu bola najvyššia miera udelených občianstiev v Luxembursku (6,6 na 1000 obyvateľov), vo Švédsku (3,9), Spojenom kráľovstve (2,8) a Belgicku (2,7). Desať členských krajín poskytlo menej ako jedno štátne občianstvo na 1000 obyvateľov, pričom tabuľka ukazuje, že najslabšie boli Slovensko a Bulharsko (0,1). V priemere EÚ udelili členské krajiny 1,6 občianstva na 1000 obyvateľov únie.

Reklama

Takmer štvrtinu nových občanov EÚ tvoria Maročania, Turci, Ekvádorčania a Indovia. Podľa regiónov ich pôvodu pochádzajú noví občania únie najmä z Afriky (26 percent), Ázie (23 percent), z európskych krajín mimo EÚ (19 percent), Severnej a Južnej Ameriky (17 percent) a až potom z iných členských štátov EÚ (11 percent).

V roku 2011 najviac štátnych občianstiev v krajinách EÚ získali občania Maroka (64.300 osôb), Turecka (48.900), Ekvádoru (33.700) a Indie (31.700).

Rumuni (26.000 osôb) boli zas najväčšiu skupinou občanov v rámci EÚ, ktorí sa rozhodli získať občianstvo iného členského štátu únie. Za nimi nasledovali Poliaci (11.000), Taliani (7500) a Portugalčania (6900).

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

12:22

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v utorok v Argentíne ľudí proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za “obranu bezplatných verejných univerzít”. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

protest, Argentína
Študenti protestujú proti úsporným opatreniam vlády pod vedením prezidenta Javiera Mileiho a požadujú tiež viac financií pre verejné univerzity v Buenos Aires
11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

10:46

Nemecký europoslanec Maximilian Krah ešte v stredu prepustí svojho asistenta, ktorého zatkli pre obvinenia zo špionáže pre Čínu, zostáva však lídrom kandidátky pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu. Oznámil to po stretnutí so spolupredsedami AfD Tinom Chrupallom a Alice Weidelovou.

Maximilian Krah
Nemecký europoslanec za Alternatívu pre Nemecko (AfD) Maximilian Krah odchádza po vyhlásení
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali