Zemný plyn by sa mohol po dne Stredozemného mora dopravovať z Izraela a Cypru do Talianska cez obrovské potrubie už v roku 2025. Ministri energetiky Izraela, Cypru, Grécka a taliansky veľvyslanec na Cypre podpísali v utorok memorandum o porozumení v hlavnom meste ostrovnej republiky, Nikózii.
Európsky komisár pre energetiku Miguel Arias Cañete bol tiež prítomný, ako uviedla v utorok štátna cyperská televízia (RIK). Štyri štáty sa zaviazali preskúmať možnosti tohto projektu.
Očakáva sa, že približne 2.000-kilometrový plynovod “EastMed” bude podľa pôvodných štúdií stáť okolo šiestich miliárd eur. Plynovod na dne Stredozemia je určený na to, aby dovážal zemný plyn z bohatých ložísk v mori z Izraela na Cyprus a odtiaľ do Kréty a cez grécku pevninu do Talianska. Doba výstavby sa odhaduje na osem rokov.
Predpokladá sa, že podzemné potrubie bude prepravovať až 16 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne, čo zodpovedá približne 5 % európskej ročnej spotreby, informuje EUObserver.
Cieľom spoločného podniku medzi talianskou energetickou spoločnosťou Edison a gréckou spoločnosťou Depa je vybudovať plynovod, ktorý by bol najdlhším podmorským plynovodom na svete.
“Vyzerá to ako fantázia, sen, pretože neexistuje žiadny porovnateľný projekt, keďže na celom svete neexistuje také dlhé a hlboké potrubie. Teraz chápeme, že je to možné a uskutočniteľné,” tvrdí izraelský minister pre energetiku Juval Steinitz.
Grécky minister energetiky povedal: “Dnes urobíme veľký krok vpred.” Projekt je “strategicky veľmi dôležitý pre Európu”.
Projekt EastMed treba chápať vo svetle úsilia Komisie o zníženie závislosti od ruského plynu a ropy. Patrí sem plynovod cez Kaspické more, vplyv EÚ na nemecko-ruský plynovod Nord Stream 2 a investície do skvapalneného zemného plynu (LNG).