„Pre definitívny vznik štátneho energetického holdingu sme nenašli politickú vôľu. Ak chcete niečo také zrealizovať, tak musíte mať aj pochopenie koaličných partnerov a nevytvorila sa za štyri roky na to vhodná pôda, aby sme sa k tomu dostali. Reálny svet nám ukázal, že sme sa nakoniec k tomu nevedeli dostať,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister Žiga.
Ministerstvo hospodárstva pod jeho vedením si dalo vypracovať aj analýzu, ktorá mala ukázať, ako by mal štátny energetický holding vyzerať. Z analýzy vyplynulo, že štátne akcie v energetických podnikoch mal prevziať Slovenský plynárenský priemysel (SPP).
„SPP má možnosti aj investovať, generuje peniaze z titulu, že vlastní podiely v energetických firmách ako Eustream, SPP-Distribúcia či Nafta. Tá ambícia pokračovať v nakupovaní energetických “stakeov“ tu bola aj keď na trhu nebolo nič. Chvíľku sme sa bavili, či by sme v rámci distribučiek neodkúpili podiel RWE vo Východoslovenskej distribučnej. Ale RWE sa nakoniec rozhodlo, že si to nemecká materská firma ponechá,“ dodal Žiga.
Podľa ministra by mala na vytvorení štátneho energetického holdingu pracovať aj nová vláda, ktorá vznikne po februárových parlamentných voľbách. „SPP je zdravá firma, má ratingy, robí na spoločných projektoch s inými veľkými hráčmi z energetiky, napríklad založili spoločnú firmu s ČEZ-om. To znamená, že my tam vidíme priestor na to, že SPP môže byť ten, ktorý udáva tón na energetickom trhu. Z toho titulu navrhujem, aby sa v projekte vytvorenia štátneho energetického holdingu naďalej pokračovalo,“ doplnil Žiga.
Minister však upozorňuje, že budúcnosť štátneho energetického holdingu bude závisieť aj od výsledku parlamentných volieb. „Samozrejme záleží od toho, kto po voľbách prevezme moc. Či ostane zachovaná kontinuita, a potom vám hovorím, že toto sú ambície, alebo príde niekto iný, ktorý už dnes hovorí, že treba doprivatizovať štátne energetické podiely v spoločnostiach. Volič si môže vybrať. My hovoríme, že štát by si mal v strategických podnikoch udržať dominanciu,“ uzavrel Žiga.