“Napriek tomu, že v štátnom rozpočte na tento rok sa veľa škrtalo, sporilo, tak sa podarilo zabezpečiť, že na dotácie pre organizácie cestovného ruchu je vyčlenených takmer 7,5 milióna eur na tento rok. Tým by mali byť pokryté všetky nároky na dotácie všetkých organizácií,” povedal Ďurček s tým, aby peniaze išli na správne účely a projekty.
Na pokračujúci rast počtu ubytovaných návštevníkov Slovenska v minulom roku majú podľa štátneho tajomníka vplyv aj rekreačné poukazy zavedené od začiatku roka 2019 pre zamestnávateľov s 50 a viac pracovníkmi. “Ukázalo sa, že rekreačné poukazy výrazne prispeli k zvýšeniu počtu návštevníkov, a to nielen v tých najvýznamnejších, najznámejších ubytovacích zariadeniach, ale aj v menších ubytovacích zariadeniach, v lokalitách, ktoré možno Slováci doposiaľ neobjavovali,” uviedol Ďurček. Za zvyšovaním počtu návštevníkov je podľa neho aj to, že ľudia v cestovnom ruchu pochopili záujem ľudí, popri spoznávaní turistických zaujímavostí, aj o kvalitné služby. “Prevádzkovatelia ubytovacích zariadení sa dokážu prispôsobovať týmto trendom a práve vďaka tomu dokážu udržať zvýšený záujem návštevníkov,” podotkol štátny tajomník.
Rekreačné poukazy okrem nárastu počtu návštevníkov ubytovacích zariadení podľa Ďurčeka priniesli aj to, že o cestovnom ruchu sa v minulom roku začalo oveľa viac hovoriť. “Dúfam, že tento trend sa podarí udržať, o cestovnom ruchu sa bude naďalej veľa hovoriť, že predovšetkým štát a samosprávy mu budú venovať zvýšenú pozornosť,” dodal. Cestovný ruch si podľa štátneho tajomníka zaslúži aj osobitný úrad, osobitnú platformu, prostredníctvom ktorej štát bude vykonávať politiku cestovného ruchu.
Tento zámer podporil aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), ktorý je zástancom vytvorenia samostatného ministerstva pre túto oblasť. “Vidím veľké pozitíva, progres v cestovnom ruchu. Mám jeden veľký politický sen, aby Slovensko malo svoje ministerstvo cestovného ruchu a športu. Chcel by som, aby sme mali jednotnú prezentáciu, aby sme nemuseli riešiť lokálne problémy športovísk, aby naše zjazdovky nebol problém rozširovať,” poznamenal Danko. Pripomenul, že cestovnému ruchu vlani pomohlo aj zníženie dane z pridanej hodnoty za ubytovacie služby, pričom za nenaplnený sen označil pokles tejto dane aj za stravovacie služby. Znížená DPH sa podľa neho týka vybraných potravín používaných aj pri raňajkách.
Na veľtrhu ITF Slovakiatour od 23. do 26. januára je zastúpených 345 vystavovateľov z 20 krajín na ploche 17-tisíc štvorcových metrov. Otvárací deň vo štvrtok je určený pre odborníkov v cestovnom ruchu, od piatka bude veľtrh prístupný pre širokú verejnosť. Súčasťou podujatia bude cez víkend tradičný festival cestovateľských filmov Camera Slovakia – Bubo Bál. Hlavným partnerom veľtrhu cestovného ruchu je Moravskosliezsky kraj z Českej republiky.
Počet ubytovaných návštevníkov na Slovensku za jedenásť mesiacov 2019 dosiahol takmer šesť miliónov, čo je medziročne viac o 14,6 %. Podľa údajov Štatistického úradu SR počet domácich návštevníkov dosiahol zhruba 3,7 milióna pri náraste o 18,1 %, pričom v ubytovacích zariadeniach strávili 10,8 milióna nocí. Počet zahraničných návštevníkov vzrástol o 9,4 % na 2,3 milióna. Celkový počet prenocovaní predstavoval 16,7 milióna pri náraste o 13,8 %.