Osmička primátorov krajských miest hovorila na pôde trenčianskej radnice aj o ďalších aktuálnych problémoch v samosprávach, akými sú návrat detí do škôl, objektívna zodpovednosť pri regulácii parkovania či triedenie odpadov.
„Boli sme to práve my, primátori, ktorí v úvodných dňoch prijímali zásadné rozhodnutia preto, aby sme pomohli vláde zvládnuť situáciu s pandémiou koronavírusu. Na druhej strane chceme čo najskôr rokovať s ministrom financií a budeme žiadať, aby sa podielové dane a financovanie samospráv dostalo na úroveň roku 2019. Ak sa to udeje, bez problémov zabezpečíme nielen chod našich miest, ale aj ich rozvoj, čo je v tejto chvíli dôležité aj pre udržanie zamestnanosti,“ uviedol Rybníček.
Trenčiansky primátor ako príklad pomoci štátu mestám a obciam ponúkol rozhodnutie nemeckej vlády. „Kancelárka Angela Merkelová ocenila mestá a obce v Nemecku tak, že jej vláda uvoľnila na pomoc 57 miliárd eur. Dúfame, že takýmto spôsobom k samosprávam pristúpi aj slovenská vláda a dá územnej samospráve váhu, ktorú si zaslúži,“ dodal Rybníček.
Všetky samosprávy na Slovensku v tomto týždni dostali na svoje účty finančné prostriedky z podielových daní, prepočty hovoria o znížení predpokladaných príjmov o 10 – 11 percent. „Vo všetkých mestách na základe získaných dát prognózujeme dopady koronakrízy, ale až najbližšie mesiace ukážu celkový výpadok. Ak vláda podnikla kroky na podporu podnikateľského prostredia, mala by sa rovnako zachovať aj k samospráve. Ako krajské mestá sme veľkými zamestnávateľmi s veľkými výdavkami a ekonomická podpora zo strany štátu je namieste,“ doplnil žilinský primátor Peter Fiabáne.