“Je to zlé, keď ľudí odpíšu a neposkytnú im liečbu na základe ich veku,“ povedal pre Guardian generálny riaditeľ charity Macmillan Ciaran Devane.
“Náš výskum ukazuje, že pri správnom posúdení a vhodnej liečbe môže mnoho starších pacientov s rakovinou žiť ešte dlhú dobu a dokonca sa môžu aj vyliečiť,“ dodáva riaditeľ.
Výskum charity a National Cancer Intelligence Network (NCIN) zistil, že viac ako 130.000 ľudí s diagnózou rakovina vo veku 65 rokov žilo najmenej 10 rokov. Rovnakého počtu rokov sa dožilo viac ako 8000 pacientov vo veku nad 80 rokov.
Aj napriek týmto výskumným dôkazom o veľkom počte starších ľudí, ktorí “dlhodobo“ prežili aj s ochorením, predstavitelia charity uvádzajú, že mnohým pacientom je odopieraná liečba, pretože sú považovaní za príliš starých. Dôvodom je tvrdenie, že prežitie pacientov s rakovinou v tejto vekovej skupine je “slabé“.
Súčasná miera prežitia ľudí s diagnózou rakovina je vo Veľkej Británii a Írsku oveľa nižšia ako v ostatných krajinách Európy. Preto by zdravotníci nemali posudzovať liečenie pacientov na základe veku, ale podľa ich fyzickej a psychickej kondície, uviedol na záver Devane.
zf