Kritické stanovisko Hungary Today: Invázia migrantov na Slovensku? Obviňujte Maďarov

Kritické stanovisko Hungary Today: Invázia migrantov na Slovensku? Obviňujte Maďarov

Bratislava/Budapešť 7. septembra 2023 (HSP/hungarytoday/Foto:TASR/DUNA/MTI – Szilard Koszticsak, TASR-Pavel Neubauer)

 

Napriek nápadnému mlčaniu slovenských liberálnych médií a snahe slovenskej vlády zamiesť narastajúcu migračnú krízu pod koberec, tento problém sa dostal do pozornosti severného suseda Maďarska len tri týždne pred parlamentnými voľbami. Hnev a strach verejnosti dosiahli úroveň, ktorú už nebolo možné ďalej ignorovať. Riešenie slovenských politikov? Obviňovať Maďarov

Záchytný tábor pre migrantov vo Veľkom Krtíši
Na snímke záchytný tábor pre migrantov v meste Veľký Krtíš

V čase, keď tisíce migrantov pochodujú ulicami ospalých slovenských miest a dedín, národno-konzervatívne a pravicové opozičné strany v krajine rýchlo ukázali prstom na svoju otvorene pro-migračnú a eurofilnú dočasnú vládu v Bratislave. Dočasná vláda, ktorú vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová, v obave, že by táto otázka mohla nahnať hlasy pravicovej opozícii, musela urýchlene nájsť odpoveď, zámienku a obetného baránka.

Reklama

Úlohou upokojiť obyvateľstvo bol poverený dočasný premiér krajiny, bývalý hosťujúci pedagóg na Stredoeurópskej univerzite Georgea Sorosa, ktorý okamžite vyhlásil, že kríza neexistuje.Nelegálna migrácia nepredstavuje pre Slovensko bezprostrednú hrozbu. Situácia je pod kontrolou, povedal Ódor po zasadnutí vlády a dodal, že neboli zaznamenané žiadne vážne incidenty. Vzhľadom na rozsah krízy, ktorá sa teraz odohráva na obrazovkách televíznych kanálov, treba povedať, že jeho prekvapivo neúprimná odpoveď nikoho neukľudnila. Najmä po tom, čo rýchle kontroly objavili medzi migrantmi “pod kontrolou” dvoch podozrivých z terorizmu.

Prezidentka krajiny Zuzana Čaputová, ktorá má úzke väzby na radikálnu ľavicovú stranu Progresívne Slovensko, dostala jednoznačne úlohu “zlého policajta”. V súlade so svojím vášnivým eurofilným ja okamžite označila vinníka na juh od hraníc, v Maďarsku. Hoci je faktom, že väčšina ilegálnych migrantov z Blízkeho východu prichádza z Maďarska, rýchlo pochopila, že kritizovať výlučne Maďarsko by znamenalo, že ak by sa vydala touto cestou, musela by vinu rozložiť aj na všetky ostatné tranzitné štáty od Talianska po Srbsko.

Reklama

Namiesto toho uviedla, že “počet migrantov, ktorých máme na Slovensku, bol predtým v Maďarsku. Faktom je, že k nám prichádzajú bez akýchkoľvek problémov,” uviedla. Za “prekvapujúce” označila aj prepustenie viac ako 1 400 osôb, ktoré boli v auguste v Maďarsku odsúdené za pašovanie ľudí. Otvorene pro-migračná prezidentka, ktorá podporuje migračný pakt EÚ a je za prijímanie migrantov z iných častí Európy, však neodpovedala na zrejmú otázku, aká by mala byť úloha slovenskej polície a pohraničnej stráže, keď tisíce migrantov prekračujú hranice jej krajiny “bez problémov”.

Namiesto toho sugestívne poukázala na Maďarsko ako na jedinú stranu zodpovednú za ochranu slovenských hraníc. Ignorujúc skutočnosť, že Maďarsko postavilo na svojich južných hraniciach najmohutnejší protiprisťahovalecký plot, ktorý od roku 2015 pomohol zachytiť viac ako milión migrantov, sa snažila vykresliť Maďarsko ako nezodpovednú stranu v tejto kauze, ktorá by mala niesť vinu za migračnú krízu zachvacujúcu jej krajinu. Skutočnosť, že nelegálna migrácia na Slovensku eskaluje minimálne od roku 2022 a že každý, kto odvtedy prekročil hranice medzi Maďarskom a Slovenskom, vie, že na hraniciach nie sú žiadne kontroly, zrejme unikla jej pozornosti.

Ukazovanie prstom na Maďarsko kvôli rozhodnutiu Orbánovej vlády prepustiť z väzníc približne 1500 pašerákov ľudí a vyhostiť ich, je tiež politické plytvanie. Kontroverzné rozhodnutie, ktoré vláda Viktora Orbána prijala v auguste, bolo hlboko nepopulárne dokonca aj medzi jeho vlastnými voličmi, avšak s dôvodmi sa dá ťažko polemizovať: preplnené väznice, právnici zaoberajúci sa ľudskými právami, ktorí žalovali väzenskú službu za vzniknuté “neľudské podmienky”, a astronomický účet za starostlivosť o takmer tritisíc pašerákov ľudí. Jeden väzeň stojí maďarskú štátnu pokladnicu približne 5 miliónov forintov ročne (13 000 EUR). Orbánova logika bola takáto:

Ak chcú susedné krajiny spolu s EÚ naďalej využívať výhody ochrany hraníc financovanej maďarskými daňovými poplatníkmi, musia v budúcnosti finančne prispievať. Ak nie, môžu mať pašerákov spolu s ich ľudským nákladom.

V minulosti bola vláda v Budapešti obviňovaná z kolosálneho množstva vecí, ale byť zdrojom migračnej krízy je prvenstvo. Ako v reakcii na slovenské obvinenia zdôraznila maďarská prezidentka Katalin Nováková, Maďarsko určite nebude problémom Slovenska v oblasti nelegálnej migrácie. Nováková tiež zdôraznila, že by bola rada, keby sa Slovensko stalo spojencom Maďarska pri zastavení masovej migrácie, ale dodala, že zatiaľ nedostala zo slovenskej strany žiadnu iniciatívu v tejto veci.

Reklama

Určite sa nedá očakávať, že súčasná slovenská vláda a prezidentka budú s touto otázkou chodiť do Bruselu, kde sa už osem rokov nedarí nájsť riešenie celej migračnej krízy. Akokoľvek dobre to môže dopadnúť s často hungarofóbnou ľavicou v Bruseli, aj Čaputovej kruhy vedia, že absurdná línia o maďarskej “samoľúbosti” voči nelegálnej migrácii nezabráni pašerákom ľudí, aby využili slabosť Slovenska a následne nahnali hlasy pravici. Ak sa o bezpečnosť občanov Slovenska nezaujímajú, potom by ich blížiace sa voľby mohli prinútiť, aby sa touto otázkou zaoberali.

 

Prečítajte si tiež:

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

15:39

Odchod amerických vojakov z Nigeru už začal a k ich úplnému stiahnutiu má dôjsť najneskôr do 15. septembra, krajiny o tom informovali v spoločnom vyhlásení v nedeľu.

Obe strany zároveň oznámili, že dosiahli dohodu o stiahnutí vojakov. Americké jednotky začali odchádzať z krajiny po vyhlásení Nigeru, že ich prítomnosť je nezákonná.

15:26

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí v nedeľu uviedol, že jeho krajina požiadala o medzinárodné vyšetrovanie “vojnových zločinov, ktorých sa Izrael dopustil počas svojho vojenského ťaženia v Gaze”. Informovala agentúra Reuters.

14:44

Pri záplavách v provincii Fárjáb na severe Afganistanu zahynulo najmenej 66 ľudí, uviedol v nedeľu predstaviteľ tamojšej provincie. Ide tak o ďalšie smrteľné dažde, ktoré krajinu sužujú v posledných týždňoch.

Afganistan záplavy
Afganskí muži zbierajú osobné veci pred domom, ktorý zničili záplavy vyvolané prudkým dažďom
14:29

Ozbrojené sily Konžskej demokratickej republiky (KDR) v nedeľu ráno zmarili v hlavnom meste Kinshasa pokus o štátny prevrat, vyhlásil hovorca armády KDR.

Predtým sa objavili informácie, že pri útoku na dom poslanca tamojšieho parlamentu Vitala Kamerheho boli zabití dvaja ochrankári a jeden útočník. Informoval o tom na sociálnej sieti X hovorca poslanca a dodal, že Kamerhe je spolu s rodinou v poriadku. Práve spomínaný poslanec by mal byť vymenovaný za predsedu parlamentu.

14:14

 V nedeľu, v predvečer inaugurácie novozvoleného taiwanského prezidenta, sa v Tchaj-peji stovky opozičných demonštrantov zišli na protest proti ďalším štyrom rokom pod vedením Demokratickej pokrokovej strany (DPP). Informovala o tom agentúra AFP.

13:56

Irán potvrdil nepriame rozhovory so svojím úhlavným nepriateľom – Spojenými štátmi – v Ománe. A to aj napriek tomu, že obe krajiny nemajú medzi sebou nadviazané priame diplomatické vzťahy, informovali v nedeľu tamojšie médiá.

13:47

Miliardár Elon Musk a indonézsky minister zdravotníctva Budi Gunadi Sadikin v nedeľu spustili v zdravotnom stredisku v Denpasare na Bali satelitnú internetovú službu Starlink. Poskytuje ju Muskova spoločnosť SpaceX pre národný zdravotnícky sektor a cieľom je tiež zlepšiť prístup na internet v odľahlých častiach súostrovia.

Elon Musk
Miliardár Elon Musk (uprostred), šéf spoločností SpaceX a Tesla prichádza do verejného zdravotníckeho strediska v Denpasare, na indonézskom ostrove Bali
13:31

Izrael pokračuje aj počas víkendu vo svojej vojenskej operácii v Rafahu na juhu Pásma Gazy. Vojaci našli v pohraničnej oblasti s Egyptom niekoľko podzemných tunelov, ktoré využívalo palestínske hnutie Hamas, informovalo v nedeľu tamojšie vojenské rádio.

13:20

Ukrajinské jednotky zničili mínolovku ruskej Čiernomorskej flotily, uviedlo v nedeľu vo vyhlásení ukrajinské námorníctvo. Informovala agentúra Reuters.

13:11

Francúzske úrady na Novej Kaledónii zmobilizovali stovky policajtov, aby znovu získali kontrolu nad hlavnou cestou spájajúcou letisko a hlavné mesto Noumea a po niekoľkých dňoch nepokojov obnovili poriadok. Oznámil to v sobotu neskoro večer francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin na sieti X.

12:49

Ruské nálety na mesto Charkov na severovýchode Ukrajiny pripravili v nedeľu o život najmenej osem ľudí, kým ďalších osem osôb utrpelo zranenia, uviedli tamojší predstavitelia. Informovala agentúra Reuters.

12:34

Ceny ropy v piatok sa posilnili približne o 1 % a cena ropy Brent zaznamenala prvý týždenný nárast za posledné tri týždne. Na vývoj výrazne vplývali priaznivé hospodárske ukazovatele z USA a Číny, ktoré posilnili vyhliadky na rast dopytu v dvoch najväčších svetových ekonomikách.

12:25

Dve obete si vyžiadala v noci na nedeľu zrážka lodí na rieke Dunaj v Maďarsku. Päť ľudí je naďalej nezvestných, uviedla maďarská polícia.

11:58

Dve čínske vojnové lode zakotvili v nedeľu v Kambodži v rámci doteraz najväčšieho spoločného vojenského cvičenia.

Cvičná loď Čchi-ťi-kuang a obojživelná vojnová loď Ťing-kang-šan zakotvili v pobrežnom meste Sihanoukville v rámci 15 dní pozemných a námorných cvičení. Zapojí sa do nich 760 čínskych vojakov spolu s približne 1300 Kambodžanmi a 11 kambodžskými plavidlami.

Čínski námorníci
Čínski námorníci stoja pred vojnovou loďou, ktorá zakotvila v kambodžskom pobrežnom meste Sihanoukville v rámci doteraz najväčšieho spoločného vojenského cvičenia
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali