Stalinove posledné hodiny života

Stalinove posledné hodiny života

Moskva 7. februára (HSP/Foto:TASR)

 

Slovinský historik sa domnieva, že otrávil nájomný vrah poverený Titom

5. marca  ubehne 61 rokov od smrti veľkého vodcu Zväzu Sovietskych socialistických republík, Josipa Vissarionoviča Stalina. Rovnako ako všetci veľkí vodcovia v dejinách ľudstva, ani on neupadol do zabudnutia. Pohľad na jeho sobou a vládu sa však rôzni. Kým odborná historická verejnosť ho vníma ako krutého diktátora, počas vlády ktorého zomrelo viac Rusov, ako počas Druhej svetovej vojny, samotní Rusi ho v mnohých prípadoch vnímajú skôr ako hrdinu. 

Reklama
Na snímke Josef Stalin

Keďže sa narodil v gruzínskom Gori v roku 1879 je považovaný za najznámejšieho Gruzínca v histórii vôbec. V deň 60. výročia jeho úmrtia, napriek očakávaniam pomerne veľkej časti ruskej verejnosti, vláda neurobila žiadnu oficiálnu spomienkovú slávnosť. Jedna z popredných slovenských historičiek, docentka Ľubica Harbuľová  zaoberajúca sa okrem svetových dejín, aj dejinami ZSSR pri svojich mnohých výskumných návštevách Moskvy potvrdzuje, že osobnosť Stalina, predovšetkým u staršej generácie Rusov a Gruzíncov je dodnes uznávaná. A každý rok v deň výročia jeho smrti je kremeľský múr, kde je pochovaný zasypaný vencami, kyticami a množstvom červených klincov.

Pre vtedajšie obyvateľstvo ZSSR takmer boh, ktorý pre nich a pre krajinu urobil veľa, pre historikov sporná osobnosť. Dodnes sa totiž nevedia dohodnúť, kým vlastne bol. Či išlo iba o chladného kalkulátora a manipulátora alebo o psychicky chorého človeka, ktorý trpel paranojou a megalomanstvom. Zhodujú sa však v tom, že bol krutý a neľútostný. Jeho telefonáty sa stali povestnými a vzbudzovali strach. Neraz totiž znamenali rozsudok smrti.

Reklama

O jeho osobnosti, činoch, vláde sa popísalo množstvo kníh. Či už boli ovplyvnené propagandou alebo ideológiou, či v období perestrojky snahou ukázať na vládu bez príkras. Ale ako to bolo v skutočnosti s jeho smrťou? Slovinský historik Jože Pirjevec je na základe archívnych materiálov presvedčený, že vtedajší šéf Kremľa nedostal mŕtvicu, ale bol otrávený. V jednom z juhoslovanských archívov našiel list, v ktorom sa uvádza, že vodca môže poslať ľubovoľný počet nájomných vrahov, i tak sa mu nepodarí uspieť. Naopak, pisateľovi postačí na jeho vraždu iba jeden. Tento list bol nájdený v Stalinovej izbe, keď zomrel. Podľa Pirjevca bol vrahom Stalina vtedajší juhoslovanský vodca Jozip Broz Tito.

Stalin sa niekoľkokrát neúspešne pokúsil Tita odstrániť. Hoci mal pod vplyvom všetky okolité krajiny, Juhosláviu a Tita si akosi podmaniť nemohol. Podľa historika vzniklo medzi oboma mužmi nepriateľstvo. Pričom vyústilo až do pokusov o vraždu. Jeho teóriu dokonca potvrdzuje aj záznam telefonického rozhovoru medzi Titom a Chručšovom z roku 1955. Podľa Tita vodca veľmi dobre vedel, že k nemu žiadny z nájomných vrahov neprenikne, pretože je veľmi dobre strážený. A pravdepodobne ho vystrašil aj odkaz, ktorý mu poslal. Prijevac sa domnieva, že tým odkazom myslel Tito spomínaný nájdený list.

Oficiálna správa, ktorú po smrti Stalina Kremeľ vydal znela, že veľký vodca zomrel na krvácanie do mozgu vo veku 74 rokov. No jeho smrť taká jednoduchá nebola. Podľa memoárov niektorých členov úzkeho okruhu ľudí, ktorí sa v jeho blízkosti pohybovali  síce skutočne dostal mozgovú príhodu, no trápil sa niekoľko dní. 1. marca dostal mozgovú príhodu, no niekoľko hodín strávil sám ležiac na zemi v kaluži vlastného moču. Keďže personál Kuncevskej vili veľmi dobre vedel, že ich pán vstáva neskôr a je nebezpečné klopať na dvere spálne bez toho, aby mu niekto neniesol dôležitú správu. Preto sa ani nedovážili zisťovať, či sa mu náhodou niečo nestalo, keď nezazvonil v kuchyni telefón s prosbou, aby mu doniesli raňajky, prípadne obed.

Až v neskorých večerných hodinách sa odvážil jeden z ochrankárov stojacich pred jeho spálňou vojsť dnu a zistiť, či sa niečo nestalo. Len čo vošiel dnu zostal s údivom hľadieť na veľkého ruského vodcu. Ten ležal na zemi v kaluži moču. Spolu s kolegom ho odniesli do postele a rýchlo zavolali jeho najbližších spolupracovníkov medzi ktorými bol Chručšov a Berija. Tí údajne vyhlásili, že Stalin iba spí a majú mu dať všetci pokoj. No ráno sa vrátili s lekármi, pričom podľa niektorých zdrojov zahral Berija divadlo v podobe falošného strachu o zdravie svojho nadriadeného.

Apeloval na lekárov, aby urobili všetko pre záchranu veľkého muža matičky Rusi. Ibaže lekári boli privolaní k pacientovi v čase, kedy sa mu už pomôcť nedalo. Keďže však šlo o rok 1953 je otázne, či by mu vtedajšie medicínske poznatky pomohli aj pri okamžitom lekárskom zásahu. A tak 5. marca roku pána 1953 zomrel. Jeho smrť vyvolala v celej krajine veľký smútok. Rozlúčilo sa s ním viac ako päť miliónov ľudí. Davy sa tisli k jeho vystavenej rakve, aby naposledy videli veľkého človeka, ktorí túto krajinu zachránil pred zlými Nemcami a dal im budúcnosť. Niekoľko stoviek ľudí zomrelo, pretože boli ušliapaní davom.

Reklama

Ruské archívy pomaly otvárajú množstvo utajených spisov aj z čias vlády Stalina. Možno sa teda o niekoľko rokov dozvieme skutočnú pravdu o tom, ako vlastne zomrel. A dozvieme sa, či fakty uvedené v spomínaných memoároch jednotlivcov sa zhodujú  s faktami v archívnych dokumentoch. No pokojne sa môže stať, že jeho smrť zostane veľkým ruským tajomstvom.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

13:35

Pri pobreží Tuniska našli v utorok telá 19 ľudí, informovala tamojšia pobrežná stráž. Informovala agentúra AP.

Telá našla v blízkosti prístavných miest Mahdíja a Sfax, druhého najväčšieho prístavného mesta v krajine, kde sa migranti v posledných týždňoch dostali do konfliktu s políciou.

13:28

Česká polícia odkryla česko-ukrajinský gang falošných bankárov, ktorí sú podozriví zo spáchania stoviek podvodov s úhrnnou škodou v desiatkach miliónov korún. Policajti zadržali 40 ľudí, časť z nich skončila vo väzbe. V stredu to uviedla hovorkyňa polície Královohradeckého kraja Iva Kormošová.

13:12

Cieľom európskych liberálov, ktorí v Európskom parlamente (EP) vystupujú pod značkou Obnovme Európu (RE), je bojovať proti vplyvu krajnej pravice po eurovoľbách a v novom zákonodarnom zbore EÚ upevniť svoju pozíciu “jazýčka na váhach” pri formovaní európskej legislatívy spolu s ľudovcami a socialistami. V rozhovore pre Európsku redakciu (ENR) – projekt, ktorého súčasťou je aj TASR – to uviedla šéfka RE Valérie Hayerová.

Valérie Hayerová
Kandidátka do eurovolieb a šéfka strany Obnovme Európu (RE) Valérie Hayerová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu
13:00

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov.

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:36

Zhruba 300 židovských demonštrantov zadržali v utorok neskoro večer v New Yorku, kde sa počas tzv. sederovej večere modlili za dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy.

Protest sa konal tesne pred tým, ako americký Senát schválil rozsiahly balík vojenskej a humanitárnej pomoci v celkovej hodnote vyše 95 miliárd dolárov pre viacero krajín. Informoval denník The Guardian.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

12:22

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v utorok v Argentíne ľudí proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za “obranu bezplatných verejných univerzít”. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

protest, Argentína
Študenti protestujú proti úsporným opatreniam vlády pod vedením prezidenta Javiera Mileiho a požadujú tiež viac financií pre verejné univerzity v Buenos Aires
11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali