Stalingrad: Lekcia histórie. Pýtame sa, ruský historik Svjatoslav Rybas odpovedá

Moskva 5. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/Pavel Golovkin)

 

Profesor Svjatoslav Rybas (1946), historik, spisovateľ životopisného žánru, autor 26 publikácií, ruský verejný činiteľ; v češtine vyšli jeho monografie o Stalinovi, Gromykovovi, tento rok vyjde v češtine kniha Mníchov – Benešovo proroctvo.

Nemecko Rusko vojna koniec Volgograd Steinmeier Lavrov

Prečo sa stal Stalingrad lekciou histórie. Čo má symbolizovať, keď väčšina príslušníkov najmladšej generácie u nás, ale napríklad aj vo Francúzsku, už skoro vôbec nevie, o čo išlo a o čo ide. Častokrát si myslia, že išlo o jedného z pobočník Napoleona alebo o priateľa Vladimíra Putina?

Po odrazení nemeckého útoku a po jeho rozdrvení pod Moskvou, po rozprášení Hitlerovej rýchlej vojny „blitzkriegu“ proti ZSSR, vyvstal pred Nemeckom problém rezerv („Nafta – krv vojny).

Ale po úspechu pod Moskvou sa vrchný veliteľ Stalin dopustil niekoľkých chýb.

 

O aké chyby išlo?

Tak napríklad Stalinova idea rozsiahleho nástupu viedla iba k vyčerpaniu nepatrne nazbieraných rezerv; Kerčenská operácia skončila vzdaním sa Sevastopoľa; prelomenie nástupu v smere Charkov viedlo k obkľúčeniu a zabitiu takmer 240 tisíc ľudí. Situácia na juhu ZSSR sa stala veľmi kritickou. Nemecké ozbrojené sily pretrhli sovietsku obranu na dotyku Brjanského a Západného frontu a k polovici júna 1942 nastúpili k rieke Volge. Získali celé územie Donbasu, prenikli do Rostovskej oblasti a nastúpili na Kaukaz. 7. júla sa priblížili k Voroneži, 17. júla ku Stalingradu. Na jar 1942 prechádzala línia frontu 500 km od Stalingradu a viac ako 600 km od Kaukazu. A 4. augusta 1942 dobyli nemecké vojská Vorošilovsk (Stavropol). Už 8. augusta boli zničené a vyradené z prevádzky naftárské kombináty Majkop, 20. augusta padol do rúk Hitlera Krasnodar. Opakovalo sa strašnej leto roku 1941, ožila nemecká stratégia rýchlej vojny a sovietska – vojna vedúce k vyčerpaniu – strácala perspektívu. Strata Stalingradu znamenala pre sovietske velenie takmer stopercentné prístup k Uralu.

 

Čo by tento úder znamenal?

Keby Nemci získali Kaukaz, naftu z Grozného a z Baku a prekročenie rieky Volgy, po ktorej okrem nafty išli aj nákladné autá, potrebná pre „kaťuše“ z Iránu, Nemci by mohli sami prejsť k stratégii vyčerpania sovietskej strany. Získali by nové zdroje, mohli by vybudovať obranu na severe a prejsť k prevzatiu získaných území.

Pripomeniem, že v súlade s informáciou generála Wagnera „pohonné hmoty pre operáciu, Blau ‚stačia len do polovice septembra“ (,Blau‘ – názov operácie v kavkazkom smere). Doba wehrmachtu tým bola limitovaná na malý kúsok územia. Hitler 23. júla vydal smernicu číslo 45, v ktorej určil obsadiť Majkop, Grozny a Baku a zorganizovať úder v smere Stalingrad. Zničiť sovietske vojská v tejto oblasti, okupovať mesto a obsadiť pozemné komunikácie medzi Volgou a Donom. Stalingrad bol pre Nemcov dôležitým bodom, aby ubránili svoje severné krídlo.

Môžete tieto faktografické údaje trochu zľudštiť; k čomu vtedy národ vyzývala inteligencia, konečne takmer všetci duchovia národa? Precestoval som veľkú krajinu krížom krážom. Pamätníci mi opisovali zverstvá Veľkej vojny.

Populárnymi novinami boli za vojny medzi obyvateľstvom a vojakmi noviny „Krasnaja zvezda“. V nich sa 19. júla 1942 objavili verše Konstantina Simonova – plné bezpríkladnej nenávisti proti strašnému nepriateľovi, ktorý rozsieval po celý uplynulý rok na dobytom území ZSSR smrť a ničenia. Šibenice a upaľovanie obyvateľstva v stodolách – to bol masový jav -, ktorým Nemci menili zem na spálenisko. Simonovove verše vyšli pod titulom: „Zabi ho.“ Boli v nich otrasné prejavy „posledných dní“ živých ľudí: „(…) Tak zabi ho, hoci len jedného! / Zabi ho, čo najskôr! / Koľkokrát ho len uvidíš, toľkokrát ho zabi! “

O niekoľko dní neskôr, 24. júla, bol uverejnený v rovnakých novinách článok Ilju Ehrenburga: „Zabi!“: „My sme pochopili, že Nemci nie sú ľudia. Od tejto chvíle slovo, ´Nemec‘ je tým najväčším prekliatím (…) Ak necháš Nemca žiť, Nemec obesí ruského človeka a zneuctí ruskú ženu. (…) Zabi, úpenlivo ťa o to prosí dieťa. Zabi Nemcov! – To kričí rodná krajina. Nestrieľaj vedľa. Nenechaj utiecť Zabi! “

(V roku 1953 som ako učeň Odborného učilišťa pracovných záloh ČKD Stalingrad spolu so Slovákom Vilom Caunerom z Plaveckého Štvrtka sprevádzal Prahou ako, hosteska ‚Ilju Ehrenburga. Bol pri tom i český básnik Vítězoslav Nezval. Básnil v Speve mieru … i o Stalingrade. Obaja nám kládli na srdce – aby sme nikdy nezabudli na Stalingrad a na Lidice. Nemôžem zabudnúť! ZH)

 

Aké to bolo potom?

V Rostove na Done, napísal vrchný veliteľ J.V. Stalin 24. júla 1942 vlastnou rukou rozkaz číslo 227: „Ani o krok dozadu!“ Maršal A. Vasilevski poznamenal, že išlo v danú chvíľu v rozkaze číslo 227 „o jeden z najdôležitejších dokumentov vojnových rokov.“

Útok Nemcov na Stalingrad začal masívnym nemeckým leteckým útokom 23. augusta 1942. Zahynulo pri ňom okolo 40 000 ľudí. Napriek tomu mesto to prežilo. Fungovala výroba elektrickej energie, v Dzerdžinského traktorovom závode vychádzali z pásov tanky a strelivo. Pokus 6. nemeckej armády maršala Fridricha Paulusa zničiť mesto masívnym úderom, sa nestretol so žiaducim výsledkom. Nemci dobyli severný okraj a boli zastavení. Teraz mesto rozprestierajúce sa v šírke 6 – 8 km a v dĺžke 60 km bol zovreté polkruhom nemeckých vojsk. Spojenie s tylom sa mohlo odohrávať len cez rieku Volgu. V meste zostali dve armády – 62. armáda v centre mesta a 64. armáda na jeho juhu. Boli však odrezané jedna od druhej. Zdalo sa, že Nemci tento úzky pás prerazia.

 

Nemožné sa stalo možným; o čom neskôr Stalin povedal, že Moskva bola hlavou a Stalingrad srdcom, bolo to tak?

Skúsený vojvodca Georgij Žukov bol 28. augusta 1942 pozvaný do Kremľa. Stalin mu oznámil, že hrozí nemecké obsadenie Stalingradu a okupácia Kaukazu. V zastúpení Najvyššieho hlavného veliteľa bol Žukov poslaný do „oblasti Stalingradu“. Súčasne s ním tam boli prevelené tri armády. Boje v ruinách nadobudli nový charakter, odohrávalo sa neskutočné – v súčinnosti pechoty, tankov a letectva a ďalších nastupujúcich vojsk. Aby bolo zabránené ďalšiemu bombardovaniu, boli presunuté sovietske pozície blízko k nemeckým, na dosah ručným granátov. Tak nastala situácia, v ktorej nebolo možné bombardovať, strieľať z kanónov a mínometov, lebo by to ohrozovalo vlastné pozície Nemcov. Prebiehal boj o každý dom, poschodie domu, o každú chodbu. Protivníci chytali jeden druhého za hrdlo. Začal boj muža proti mužovi. Nemci dobyli južné a centrálne okresy mesta a vztýčili vlajku s hákovým krížom na poničenej budove mestského výboru KSSZ. Boje sa rozvinuli v okolí Mamajevovej mohyly. Bola dobytá 14. septembra 1942. V ten istý deň bola cez Volgu prepravená 13. gardová divízia A. I. Rodimceva, v prvých dňoch desaťtisícová divízia stratila tri tisícky vojakov. Za týždeň osem tisíc. Nakoniec z nej zostalo 320 bojovníkov. Chrabrosť bola neskutočná. V Stalingrade zahynuli alebo boli ranení početní synovia najvyššieho straníckeho a štátneho vedenia ZSSR.

Keď Nemci nedokázali plne kontrolovať západný breh rieky Volgy, došiel im dych. Strategická bitka dospela do finálneho štádia.

Zo Stalingradu bol vidieť horiaci Ríšsky snem.

 

Vaša vízia historika a človeka?

Som hlboko presvedčený, že skôr alebo neskôr bude mestu vrátené jeho víťazné meno – Stalingrad. Stalingrad – to je lekcia histórie.

Počet obetí a ťažko zranených na oboch stranách Stalingradskej bitky – státisíce; bitka sa odohrala od 17. júla 1942 do 2.februára 1943.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Jávu zasiahlo zemetrasenie, hlásia prvé obete

0 icon

Malang 10. apríla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Hendra Permana)   Zemetrasenie na indonézskom ostrove Jáva zabilo najmenej šesť ľudí a poškodilo niekoľko budov. Otrasy bolo cítiť aj v známej turistickej destinácii Bali. Informovali o tom tamojšie úrady, ktoré zatiaľ nevydali varovanie pred cunami. Obyvateľov však upozornili, aby sa nezdržiavali pod svahmi, ktoré by…

Pápež František ocenil oddanosť princa Filipa rodine a manželstvu

0 icon

Vatikán 10. apríla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Filippo Monteforte)   Pápež František vyjadril britskej kráľovnej Alžbete II. úprimnú sústrasť nad smrťou jej manžela princa Filipa. V telegrame, ktorý poslal 94-ročnej vdove, uviedol, že ho smrť princa veľmi zarmútila Svätý Otec v ňom takisto ocenil princovu "oddanosť manželstvu a rodine, významnú službu verejnosti a…

Branislav Gröhling: Stále uvažujeme o tom, že prijímacie pohovory na SŠ budú prezenčné. V týchto dňoch príde na školy prvá časť financií na nákup učebníc

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Pixabay)   Stále uvažujeme o tom, že prijímacie pohovory na stredné školy budú prezenčnou formou. Počas týždňa to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) Podľa šéfa rezortu školstva je to dôležité napríklad pri osemročných gymnáziách a bilingválnych odboroch. "Takže…

EMA začala skúmať súvislosť medzi vakcínou J&J a krvnými zrazeninami

0 icon

Haag 10. apríla 2021 (TASR/HSP/teraz/Foto:TASR/AP-David Zalubowski)   Vakcína proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson je v poradí štvrtou, ktorú EMA schválila na podmienečné použitie v krajinách EÚ Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok oznámila, že skúma možnú súvislosť medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson a…

Premiér: „Rozhodnutie, aby o Sputniku V rokoval Igor Matovič je pragmatické.“ Hovoril aj o tom, kedy začneme s uvoľňovaním a ktoré prevádzky by sa mali otvárať

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Rozhodnutie, aby o ruskej vakcíne Sputnik V rokoval minister financií Igor Matovič (OĽANO) je pragmatické. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) Ako tvrdí, "ide o kontinuitu rokovaní", keďže Matovič už s dotknutými stranami rokoval, a aj…

Kolíková sa postavila za ŠÚKL. Zároveň zverejnila memorandum, ktorým mali koaliční politici zažehnať krízu, ale nestalo sa tak

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zverejnila na sociálnej sieti Memorandum dobrého vládnutia, ktorého text mali koaliční politici na stole pred pár týždňami „Dnes by som povedala, že by nám mohla stačiť len prejavovaná úcta a rešpekt k iným. Osobitne k tým,…

Kauza Sputnik V – čo ostalo visieť medzi riadkami. Prebehol Matovič už definitívne na druhú stranu?

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Milan Kapusta)   Čím dnes žije mediálna scéna na Slovensku? Ťažkými podmienkami, v ktorých ľudia žijú? Ekonomickou katastrofou spôsobenou zastavením ekonomiky? Blížiacou sa vojnou? Ale kdeže – problémom je stále jedna vakcína! Pozrime sa, čo v tejto súvislosti akosi nebolo vypovedané Takmer prvé Matovičove…

Kto ponesie zodpovednosť? Pacienti s inými ochoreniami ako COVID-19 sú odsúvaní na vedľajšiu koľaj. Narastá počet zbytočných úmrtí

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pacienti s inými ochoreniami ako COVID-19 sú stále odsúvaní na vedľajšiu koľaj. Odložená zdravotná starostlivosť mala za následok nielen nárast počtu zbytočných úmrtí, ale aj zhoršenie zdravotného stavu či oneskorenie diagnostiky závažných ochorení. Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) upozorňuje, že je najvyšší…

Poslanec Gyimesi uviedol, že neúčasť zástupcu slovenského veľvyslanectva na rokovaní v Budapešti bola predpokladom úspechu. Korčokov rezort reaguje

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Lajos Soos)   Rezort diplomacie potvrdil, že minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) rozhodol, že na jeho rokovaniach s maďarskými partnermi sa nezúčastní zástupca Veľvyslanectva SR v Budapešti. Informoval o tom Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Minister zahraničných vecí a…

SNS vyzýva ministra zdravotníctva, aby zverejnil odstúpenie od zmluvy o nákupe Sputnika V: Ak nebudeme konať, do budúcna môžeme mať problém

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Milan Kapusta)   Slovenská národná strana vyzýva ministra zdravotníctva, aby bezodkladne zverejnil list, ktorý dostal v súvislosti s odstúpením od zmluvy o nákupe Sputnika V. Máme právo vedieť, aká pokuta hrozí Slovensku a koľko musíme Ruskej federácie zaplatiť ako náhradu škody, uvádza strana v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Jubileum

0icon

Také naše.  Pred deväťdesiat piatimi (95!) rokmi sa v maličkej obci Červený Hrádok narodil SLOVÁK František Vnuk. Nemusím namáhavo pátrať, aby som mohol prehlásiť, že napriek jeho zásluhám a úctivému veku je pre väčšinu národa neznámy. Asi preto, lebo je po celých  život skromný, pracovitý, poctivý a slušný. Nepreslávili ho…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 15

0icon

Vážený pán bývalý a nový zakonšpirovaný  premiér, píšeme ti trochu neskôr, lebo ste mali vo vláde oný taký bordel, že sa v tom ani divá sviňa a ani tá filmová Sviňa nevyzná. A ľudia už vôbec nie. Bolo nám ale záhadné, že všetci v osade sa usmievali lebo oni už asi vedeli ako sa ten…

Marek Bičík

Referenčná krajina.

0icon

Určite väčšina z nás už počula výrok, že vrámci EÚ sme referenčnou krajinou pre "boj" s korona vírusom. Čo to ale znamená, vie málokto. Alebo to má len ďalší, v skutočnosti celkom iný význam, ktorý sa nesmie vysloviť presne a preto je zabalený do pozlátka. Rozhodne to nieje žiadna pochvala!…

Ivan Holek

Tajomstvo čísel odhaľuje vážnosť doby!

0icon

V číslach býva zakódované posolstvo. Skrýva sa v nich osud a predurčenie. Treba len určitú vnímavosť na to, aby sme ich tajomstvo odhalili. Na dôkaz toho si teraz odhalme číselné predurčenie, hovoriace o nesmiernej vážnosti súčasnej doby. A to hlavne z toho dôvodu, že ľudstvo túto vážnosť nevníma a nepoznáva.…

Štefan Surmánek

Je otázne, do akej miery je súčasná vláda ešte vládou zvrchovanej a suverénnej Slovenskej republiky.

0icon

Po ostatnom zasadaní vlády SR, teraz už pod vedením nového premiéra E. Hegera sa viacerí členovia vlády s optimizmom a pochvalne vyjadrili na adresu staronového vládneho zoskupenia a jeho budúcnosti. Dá sa pochopiť ich optimizmus a presvedčenie o „dlhovekosti“ tejto vlády, vyplývajúce jednak z nadšenia, že sa im podarilo prekonať viac menej umelo vyfabrikovanú politickú…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Veci, ktoré sú v ostatných krajinách úplne inak

0 icon

Pri príchode do novej krajiny sa zriedka zaujímaš o špecifické miestne tradície, ktoré by si mal zrejme dodržiavať. V iných krajinách by zasa ale nás považovali za čudá, ktoré to majú naruby. Je jasné, že zvyklosti sú v rôznych krajinách iné. Ak sa ale na konci roka (pretože COVID-19 nás…

Práca kuriéra vie byť náročná, no Jason sa pri nej zábava takto

0 icon

Aj ty si sa určite niekoľkokrát za život zastavil a sklonil ku psíkovi, ktorého si stretol na ulici. Práca kuriéra niekedy tiež zahŕňa stretnutie zo zvieratkami. Jason Hardesty z New Orleans patrí medzi veľkých milovníkov psov. Robí kuriéra pre UPS, a tak sa rozhodol, že si urobí fotografiu s každým…

Bol človek skutočne na Mesiaci? (1. časť)

0 icon

Jeden z najúžasnejších ľudských činov sa spochybňuje aj v súčasnosti. Prečo vesmírny modul nezanechal stopy na povrchu Mesiaca? Prečo vlajka veje, aj keď na Mesiaci nefúka vietor? Podobné otázky sú stále predmetom diskusií. V rámci dvojdielneho článku si zhrnieme základné fakty, ako aj motiváciu USA niečo také hypoteticky predstierať. Astronaut lode Apollo XI…

10+ Smoliari, ktorí mali naozaj veľmi zlý deň

0 icon

Keď ráno vstaneš, nikdy nevieš, čo sa bude celý deň diať. Možno bude plynúť okamih za okamihom hladko ako po masle. Možno však aj na teba čaká zlý deň plný blbých náhod. Ľudia z dnešného príspevku to zrejme mali podobne. Ak máš naozaj zlý deň a chceš sa cítiť lepšie,…

Dizajnérka vytvára skvelo vyzerajúce bezvýznamné produkty

0 icon

"Nepohodlné" je vlastne taká zbierka najnepohodlnejších každodenných produktov. Na svedomí to ma dizajnérka Katerina Kamprani. Zatiaľ čo väčšina dizajnérov sa snaží vytvoriť čo najužitočnejší produkt, u Kateriny je to práve naopak. Tá sa snaží so svojimi produktami sťažovať život snáď každému. Viac info: theuncomfortable.com Dizajnérka Katerina a jej výt

Vo svete IT

Nadstavba MIUI 12.5 prinesie konečne to, po čom všetci tak dlho voláme!

0 icon

Aktualizácie smartfónov sú najmä posledným rokom skôr trestom ako odmenou. Mnohé pády aplikácií, nefunkčnosť základných funkcií, malé bugy či dokonca problémy s bootloop sprevádzajú smartfóny už dlhšiu dobu, a preto si skôr dobre rozmyslíme, či nám tá aktualizácia stojí za to. Problémy sprevádzajú mnohých výrobcov, avšak Xiaomi v tomto smere…

Apple podľa očakávania ovládol rebríček najpredávanejších smartfónov za január 2021. Ako dopadla konkurencia?

0 icon

Rok, čo rok, Apple dominuje v rebríčku 10 najlepšie predávaných smartfónov. Zatiaľ, čo v prvej polovici minulého roka dominoval iPhone 11, tak v druhej to už bol iPhone 12. Úvod tohto roka naznačuje, že nebude tomu inak ani v roku 2021.  Apple dominuje. Medzi TOP 10 modelmi má celkovo 6…

WhatsApp uvoľnil nové nálepky pre všetkých. Do aplikácie ich dostanete v priebehu pár sekúnd. Tu ich stiahnete!

0 icon

WhatsApp služba patrí v súčasnosti medzi najrozšírenejšie komunikačné platformy na svete. Rovnako jej vývojári neustále pracujú na nových funkciách, či rôznych vylepšeniach. Najnovšie služba v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), pripravila pre používateľov nový balík nálepiek. Informuje o tom samotná služba prostredníctvom svojho blogu. WhatsApp: Nové nálepky sú dostupné…

Pozrite sa na novú Škodu Octaviu vo verzii Sportline. Páči sa vám? Vyzerá super!

0 icon

Škodovka vo všeobecnosti patrí medzi populárných výrobcov automobilov a to nielen v našom regióne, ale aj v ďalších častiach sveta. Jedným vôbec z najpopulárnejších modelov je Škoda Octavia, ktorá oslovuje z roka na rok čoraz viac záujemcov o nový automobil. Octavia Sportline 2021 Najnovšie Škoda prostredníctvom svojich stránok zverejnila bližšie…

Máte 5G smartfón, ale nie ste v pokrytí 5G siete? Túto funkciu neprehliadajte, inak mrháte energiou batérie!

0 icon

5G technológia pomaly, ale isto expanduje. Dnes mnohí z nás pri kúpe nového zariadenia siahnu po 5G smartfóne, hoci pokrytie sieťou 5. generácie je zatiaľ chabým. S výnimkou vybraných lokalít v niektorých častiach miest, najmä v Bratislave, 5G sieť je pre drvivú väčšinou populácie našej krajiny stále nedostupnou technológiou. Túto…

Armádny Magazín

Čína požaduje, aby USA zverejnili činnosť vojenských biologických laboratórií

0 icon

Čína, 10. apríl 2021 (AM) – Vláda ČĽR sa začala zaujímať o prácu amerických laboratórií na Ukrajine, čím reagovala na protičínske útoky USA. Na Ukrajine funguje sieť laboratórií financovaných Pentagonom. Dohoda medzi Ukrajinou a USA zaväzuje Kyjev odmietnuť zverejnenie informácií označených americkým ministerstvom obrany za citlivé. Ti

Logika USA: Útok na Donbas rozviaže Putinovi ruky

0 icon

USA, 10. apríl 2021 (AM) – Pokus ukrajinskej armády zaútočiť na Donbas bude pravdepodobne v tomto konflikte posledným. Washington s takýmto scenárom spokojný nie je.   Luhanská a Donecká ľudová republika čelí narastajúcej ukrajinskej agresii. Režim prímeria, na ktorý bol ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij taký hrdý, existoval presne do uk

Americká vojenská veľvyslankyňa mala na Donbase nášivku s nacistickým symbolom

0 icon

Ukrajina, 10.apríl 2021 (AM) – Podľa agentúry „EADaily“ prišla vojenská zástupkyňa veľvyslanectva USA v Kyjeve, plukovníčka americkej armády Brittany Stewartová, na inšpekciu do bojovej zóny oblečená v uniforme 72. samostatnej mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny, pričom na rukáve mala nášivku s dvojitým šípom, lebkou a nápisom „Ukrajina alebo smrť“.   [c

Za posledné dva týždne dezertovalo z frontovej línie viac ako 240 ukrajinských vojakov

0 icon

Ukrajina, 10.apríl 2021 (AM) – Podľa správy šéfa Vojenskej polície na Donbase za posledné dva týždne opustilo jednotky 244 ukrajinských vojakov, z ktorých šiesti utiekli aj so zbraňami. Oznámil to oficiálny zástupca Ľudovej milície DĽR.   „Najväčší počet dezertérov je z Operačného velenia „Vostok» — 183, z toho z

Čím sa líšili vojská SS od vojsk NKVD?

0 icon

Nemecko, 9. apríl 2021 (AM) – Sovietska NKVD (Narodnij komissariat vnútrennich del) mala dve kompetencie – štátnu bezpečnosť a ministerstvo vnútra. Avšak nemecká SS (Schutzstaffeln) bola rýdzo straníckou štruktúrou, k štátnym orgánom nemala žiadny priamy vzťah. Hoci prenikala do všetkých súčastí štátneho aparátu a prioritne

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

Kardinál Mauro Piacenza: Pokánie v čase núdzového stavu

0 icon

Prinášame v plnom znení duchovný podnet k prežívaniu Veľkého pôstu od hlavného pápežského penitenciára kardinála Maura Piacenzu. Úvaha z pera kardinála Maura Piacenzu bola publikovaná na internetovej stránke Apoštolskej penitenciárie pod titulom „La penitenza al tempo dell’emergenza. Riflessioni per la Quaresima 2021“ a vyšla 18. februára aj v denníku L´Osservatore…

Predseda KBS : Ignorovanie požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné

0 icon

Výkonná moc v krajine obmedzila náboženskú slobodu neprimeraným spôsobom. Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský to dnes napísal ministrovi financií a poverenému ministrovi zdravotníctva Eduardovi Hegerovi. „Ignorovanie zásadných požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné. Je zbytočné rozoberať, pod akým tlakom sme celé mesiace – od ľudí, ktorí si žiadajú aspoň najzákladnejšiu duchovnú…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali