Stalingrad: Lekcia histórie. Pýtame sa, ruský historik Svjatoslav Rybas odpovedá

Stalingrad: Lekcia histórie. Pýtame sa, ruský historik Svjatoslav Rybas odpovedá

Moskva 5. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/Pavel Golovkin)

 

Profesor Svjatoslav Rybas (1946), historik, spisovateľ životopisného žánru, autor 26 publikácií, ruský verejný činiteľ; v češtine vyšli jeho monografie o Stalinovi, Gromykovovi, tento rok vyjde v češtine kniha Mníchov – Benešovo proroctvo.

Nemecko Rusko vojna koniec Volgograd Steinmeier Lavrov

Prečo sa stal Stalingrad lekciou histórie. Čo má symbolizovať, keď väčšina príslušníkov najmladšej generácie u nás, ale napríklad aj vo Francúzsku, už skoro vôbec nevie, o čo išlo a o čo ide. Častokrát si myslia, že išlo o jedného z pobočník Napoleona alebo o priateľa Vladimíra Putina?

Reklama

Po odrazení nemeckého útoku a po jeho rozdrvení pod Moskvou, po rozprášení Hitlerovej rýchlej vojny “blitzkriegu” proti ZSSR, vyvstal pred Nemeckom problém rezerv (“Nafta – krv vojny).

Ale po úspechu pod Moskvou sa vrchný veliteľ Stalin dopustil niekoľkých chýb.

Reklama

 

O aké chyby išlo?

Tak napríklad Stalinova idea rozsiahleho nástupu viedla iba k vyčerpaniu nepatrne nazbieraných rezerv; Kerčenská operácia skončila vzdaním sa Sevastopoľa; prelomenie nástupu v smere Charkov viedlo k obkľúčeniu a zabitiu takmer 240 tisíc ľudí. Situácia na juhu ZSSR sa stala veľmi kritickou. Nemecké ozbrojené sily pretrhli sovietsku obranu na dotyku Brjanského a Západného frontu a k polovici júna 1942 nastúpili k rieke Volge. Získali celé územie Donbasu, prenikli do Rostovskej oblasti a nastúpili na Kaukaz. 7. júla sa priblížili k Voroneži, 17. júla ku Stalingradu. Na jar 1942 prechádzala línia frontu 500 km od Stalingradu a viac ako 600 km od Kaukazu. A 4. augusta 1942 dobyli nemecké vojská Vorošilovsk (Stavropol). Už 8. augusta boli zničené a vyradené z prevádzky naftárské kombináty Majkop, 20. augusta padol do rúk Hitlera Krasnodar. Opakovalo sa strašnej leto roku 1941, ožila nemecká stratégia rýchlej vojny a sovietska – vojna vedúce k vyčerpaniu – strácala perspektívu. Strata Stalingradu znamenala pre sovietske velenie takmer stopercentné prístup k Uralu.

 

Čo by tento úder znamenal?

Reklama

Keby Nemci získali Kaukaz, naftu z Grozného a z Baku a prekročenie rieky Volgy, po ktorej okrem nafty išli aj nákladné autá, potrebná pre “kaťuše” z Iránu, Nemci by mohli sami prejsť k stratégii vyčerpania sovietskej strany. Získali by nové zdroje, mohli by vybudovať obranu na severe a prejsť k prevzatiu získaných území.

Pripomeniem, že v súlade s informáciou generála Wagnera “pohonné hmoty pre operáciu, Blau ‘stačia len do polovice septembra” (,Blau’ – názov operácie v kavkazkom smere). Doba wehrmachtu tým bola limitovaná na malý kúsok územia. Hitler 23. júla vydal smernicu číslo 45, v ktorej určil obsadiť Majkop, Grozny a Baku a zorganizovať úder v smere Stalingrad. Zničiť sovietske vojská v tejto oblasti, okupovať mesto a obsadiť pozemné komunikácie medzi Volgou a Donom. Stalingrad bol pre Nemcov dôležitým bodom, aby ubránili svoje severné krídlo.

Môžete tieto faktografické údaje trochu zľudštiť; k čomu vtedy národ vyzývala inteligencia, konečne takmer všetci duchovia národa? Precestoval som veľkú krajinu krížom krážom. Pamätníci mi opisovali zverstvá Veľkej vojny.

Populárnymi novinami boli za vojny medzi obyvateľstvom a vojakmi noviny “Krasnaja zvezda”. V nich sa 19. júla 1942 objavili verše Konstantina Simonova – plné bezpríkladnej nenávisti proti strašnému nepriateľovi, ktorý rozsieval po celý uplynulý rok na dobytom území ZSSR smrť a ničenia. Šibenice a upaľovanie obyvateľstva v stodolách – to bol masový jav -, ktorým Nemci menili zem na spálenisko. Simonovove verše vyšli pod titulom: “Zabi ho.” Boli v nich otrasné prejavy “posledných dní” živých ľudí: “(…) Tak zabi ho, hoci len jedného! / Zabi ho, čo najskôr! / Koľkokrát ho len uvidíš, toľkokrát ho zabi! ”

O niekoľko dní neskôr, 24. júla, bol uverejnený v rovnakých novinách článok Ilju Ehrenburga: “Zabi!”: “My sme pochopili, že Nemci nie sú ľudia. Od tejto chvíle slovo, ´Nemec’ je tým najväčším prekliatím (…) Ak necháš Nemca žiť, Nemec obesí ruského človeka a zneuctí ruskú ženu. (…) Zabi, úpenlivo ťa o to prosí dieťa. Zabi Nemcov! – To kričí rodná krajina. Nestrieľaj vedľa. Nenechaj utiecť Zabi! ”

Reklama

(V roku 1953 som ako učeň Odborného učilišťa pracovných záloh ČKD Stalingrad spolu so Slovákom Vilom Caunerom z Plaveckého Štvrtka sprevádzal Prahou ako, hosteska ‘Ilju Ehrenburga. Bol pri tom i český básnik Vítězoslav Nezval. Básnil v Speve mieru … i o Stalingrade. Obaja nám kládli na srdce – aby sme nikdy nezabudli na Stalingrad a na Lidice. Nemôžem zabudnúť! ZH)

 

Aké to bolo potom?

V Rostove na Done, napísal vrchný veliteľ J.V. Stalin 24. júla 1942 vlastnou rukou rozkaz číslo 227: “Ani o krok dozadu!” Maršal A. Vasilevski poznamenal, že išlo v danú chvíľu v rozkaze číslo 227 “o jeden z najdôležitejších dokumentov vojnových rokov.”

Útok Nemcov na Stalingrad začal masívnym nemeckým leteckým útokom 23. augusta 1942. Zahynulo pri ňom okolo 40 000 ľudí. Napriek tomu mesto to prežilo. Fungovala výroba elektrickej energie, v Dzerdžinského traktorovom závode vychádzali z pásov tanky a strelivo. Pokus 6. nemeckej armády maršala Fridricha Paulusa zničiť mesto masívnym úderom, sa nestretol so žiaducim výsledkom. Nemci dobyli severný okraj a boli zastavení. Teraz mesto rozprestierajúce sa v šírke 6 – 8 km a v dĺžke 60 km bol zovreté polkruhom nemeckých vojsk. Spojenie s tylom sa mohlo odohrávať len cez rieku Volgu. V meste zostali dve armády – 62. armáda v centre mesta a 64. armáda na jeho juhu. Boli však odrezané jedna od druhej. Zdalo sa, že Nemci tento úzky pás prerazia.

 

Nemožné sa stalo možným; o čom neskôr Stalin povedal, že Moskva bola hlavou a Stalingrad srdcom, bolo to tak?

Skúsený vojvodca Georgij Žukov bol 28. augusta 1942 pozvaný do Kremľa. Stalin mu oznámil, že hrozí nemecké obsadenie Stalingradu a okupácia Kaukazu. V zastúpení Najvyššieho hlavného veliteľa bol Žukov poslaný do “oblasti Stalingradu”. Súčasne s ním tam boli prevelené tri armády. Boje v ruinách nadobudli nový charakter, odohrávalo sa neskutočné – v súčinnosti pechoty, tankov a letectva a ďalších nastupujúcich vojsk. Aby bolo zabránené ďalšiemu bombardovaniu, boli presunuté sovietske pozície blízko k nemeckým, na dosah ručným granátov. Tak nastala situácia, v ktorej nebolo možné bombardovať, strieľať z kanónov a mínometov, lebo by to ohrozovalo vlastné pozície Nemcov. Prebiehal boj o každý dom, poschodie domu, o každú chodbu. Protivníci chytali jeden druhého za hrdlo. Začal boj muža proti mužovi. Nemci dobyli južné a centrálne okresy mesta a vztýčili vlajku s hákovým krížom na poničenej budove mestského výboru KSSZ. Boje sa rozvinuli v okolí Mamajevovej mohyly. Bola dobytá 14. septembra 1942. V ten istý deň bola cez Volgu prepravená 13. gardová divízia A. I. Rodimceva, v prvých dňoch desaťtisícová divízia stratila tri tisícky vojakov. Za týždeň osem tisíc. Nakoniec z nej zostalo 320 bojovníkov. Chrabrosť bola neskutočná. V Stalingrade zahynuli alebo boli ranení početní synovia najvyššieho straníckeho a štátneho vedenia ZSSR.

Keď Nemci nedokázali plne kontrolovať západný breh rieky Volgy, došiel im dych. Strategická bitka dospela do finálneho štádia.

Zo Stalingradu bol vidieť horiaci Ríšsky snem.

Reklama

 

Vaša vízia historika a človeka?

Som hlboko presvedčený, že skôr alebo neskôr bude mestu vrátené jeho víťazné meno – Stalingrad. Stalingrad – to je lekcia histórie.

Počet obetí a ťažko zranených na oboch stranách Stalingradskej bitky – státisíce; bitka sa odohrala od 17. júla 1942 do 2.februára 1943.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Včera 19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

Včera 18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

Včera 18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

Včera 18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

Včera 18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

Včera 18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali