Stála vojenská kampaň Ruska v Sýrii príliš veľa? Kvôli vytvoreniu predstavy menujeme päť najdrahších vojenských operácií od roku 1950

Stála vojenská kampaň Ruska v Sýrii príliš veľa? Kvôli vytvoreniu predstavy menujeme päť najdrahších vojenských operácií od roku 1950

Moskva,Washington 21. marca 2016 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-/Rahmat Gul)

 

Vladimir Putin tento týždeň oznámil, že sýrska operácia VKS stála ministerstvo obrany približne 33 miliárd rubľov (433.926.190 eur). Aby sme mali predstavu, či je to veľa alebo málo, pripravila agentúra RIA Novosti prehľad najdrahších vojenských operácií 20. a 21. storočia (pričom tam nezarátala dve svetové vojny)

V počte vojenských ťažení za hranicami vlastného územia vedú USA. Podľa údajov Výskumnej služby Kongresu (Congressional Research Service), sa americké ozbrojené sily zúčastnili samostatne alebo v zostave medzinárodných koalícií asi na 250-tich podobných konfliktoch.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

1. Operácie NATO v Juhoslávii: 43 miliárd dolárov

Vojna v Kosove skončila 78 dňovou operáciou Severoatlantickej aliancie – Spojenecká sila, v priebehu ktorej boli vystavené útokom koaličného letectva vojenské objekty a civilná infraštruktúra Juhoslovanskej zväzovej republiky. Podľa odhadu novinárov BBC a vojenských expertov britského vydavateľstva Jane’s, vyšlo bombardovanie Juhoslávie NATO približne na 43 miliárd dolárov. Bezprostredné bombardovanie predstavovalo menej ako 10% celkových výdavkov, väčšia časť bola použitá na obnovu Srbska po spojeneckej operácii.

Reklama

2. Vojna v Zálive. Operácia Púštna búrka: 102 miliárd dolárov

Vojna v Perzskom zálive 1990-1991 bola jedným z najkratších vojnových konfliktov v amerických dejinách: bojová operácia koalície na čele s USA pod názvom Púštna búrka trvala 42 dní.
Púštna búrka bola prvou ilustráciou spôsobov vedenia vysoko technologických vojen novej generácie. Podľa údajov Výskumnej služby Kongresu predstavovala táto operácia pre Ameriku záťaž 102 miliárd dolárov a vyžiadala si 298 ľudských životov (mnohé straty boli spôsobené paľbou na vlastných vojakov).

3. Operácie v Severnej Kórei: 341 miliárd dolárov

25. júna 1950 začala severokórejská armáda útok na Južnú Kóreu. V ten istý deň vyriešili členovia BR OSN rýchlo “kórejsku otázku,” pričom využili bojkot sovietskej delegácie: deviatimi hlasmi “za” bola schválená USA navrhnutá rezolúcia o vojenskej pomoci Juhokorejčanom. Na polostrov sa vydali pozemné jednotky OSN, ktoré sa skladali prevažne z amerických vojakov. Zásah Číny umožnil Severnej Kórei navrátiť si svoje pozície a tak sa vojna pretiahla na tri roky. Účasť v Kórejskej vojne vyšla USA na 341 miliárd a približne 34-tisíc ľudských životov.

4. Vojna vo Vietname: 738 miliárd dolárov

Reklama

V roku 1965 zaútočili severovietnamskí partizáni na americké vojenské objekty v Pleiku, a USA začali operáciu Burácanie hromu, najdlhšia bombardovacia kampaň vojenského letectva po Druhej svetovej vojne. Vietnamská vojna trvala 8 rokov a vyšla USA na 738 miliárd dolárov a predstavovala vyše 58 tisíc obetí. O tejto vojne bolo napísané viac literárnych diel než o ktorejkoľvek inej za účasti USA, na “vietnamskú tému” bolo natočených vyše 500 filmov. Jedným z následkov účasti Washingtonu v tejto vojne bol “vietnamský syndróm”, ktorý sa prejavil v odmietaní mnohých Američanov podporovať dlhodobé vojnové kampane.

5. Vojna proti terorizmu (Irak, Afganistan: podľa rôznych odhadov jeden až šesť biliónov dolárov)

Po teroristických útokoch 11. septembra 2001 vyhlásil prezident USA George Bush- junior začatie “vojny s terorizmom” – operácia Trvalá sloboda, ktorá prebiehala v Afganistane, Iraku, Pakistane, Somálsku, Jemene, Indonézii a na Filipínach.
V roku 2010 odhadla Výskumná služba amerického Kongresu výdavky na operáciu proti terorizmu na 1,147 bilióna dolárov. Ale neboli do toho zahrnuté výdavky na liečbu a rehabilitáciu vojakov, invalidné dôchodky a príspevky a takisto percenta, ktorá má vláda platiť za vojnové pôžičky. Všimli si toho na Vládnej škole Johna F. Kennedyho pri Harvardskej univerzite: odhadli účasť USA v irackom a afganskom konflikte na 4 až 6 biliónov dolárov, čo činí z vojny proti terorizmu zároveň najdrahším konfliktom v amerických dejinách. V Druhej svetovej vojne utratila Amerika 3 bilióny dolárov.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali