Srbský múr nárekov – Srebrenica pred budovou srbského parlamentu. Západ srbské slzy nezaujímajú

Srbský múr nárekov – Srebrenica pred budovou srbského parlamentu. Západ srbské slzy nezaujímajú

Belehrad/Srebrenica 30. júla 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovi)

 

Vďaka iniciatíve Združenia rodín unesených a zavraždených v Kosove a Metochiji pred budovou srbského parlamentu najnovšie stojí „Srbský múr nárekov – Srebrenica“ s fotografiami Srbov zo Srebrenice zabitých počas vojny, ktorá na území Bosny a Hercegoviny prebiehala pred niečo vyše dvadsiatimi rokmi

Ilustračné foto: Rokovacia sála srbského parlamentu

Pred inštaláciou spomienkového múru Združenie rodín unesených a zavraždených v Kosove a Metochiji vyzvalo združenia rodín z Republiky srbskej, ktorá je dnes jednou z dvoch súčastí Bosny a Hercegoviny, aby poskytli fotografie srbských obetí zo Srebrenice a z Bratunacu a Kravíc, ktoré sa nachádzajú neďaleko nej.

Reklama

Západná propaganda neustále hovorí o moslimských obetiach balkánskej vojny, pričom za civilné obete často vydáva aj moslimských bojovníkov, ktorí padli priamo v boji a ako vojnových mŕtvych oplakáva dokonca aj tých,  v prípade ktorých sa ukázalo, že žili aj po vojne. Naopak, srbské obete sú pre západnú propagandu, ktorá potrebuje ospravedlniť svoju agresiu voči Juhoslávii a voči Srbom vo všeobecnosti, nezaujímavé a treťoradé, nehodné spomienky, a už vôbec nie slzy.

Ako v svojom vyhlásení konštatovali predstavitelia Združenia rodín unesených a zavraždených v Kosove a Metochiji, „žiaľ, niet pravdy o srbských obetiach zo Srebrenice v Bosne a Hercegovine.“ Ba čo viac, takzvané medzinárodné spoločenstvo, ako aj štátne orgány Bosny a Hercegoviny, ktoré sú pod kontrolou moslimov a ich západných protektorov, sa už roky smejú do očí príbuzným obetí.

Reklama

V okolí Srebrenice počas vojny vyčíňala a strašné zverstvá na Srboch páchala moslimská banda vedená Naserom Orićom. 11. apríla 2003 Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) obvinil Orića z tohto, že vydal príkazy na zničenie dedín a miest, ktoré z vojenského hľadiska neboli opodstatnené a tiež z toho, že neprijal opatrenia na zabránenie krutému zaobchádzaniu s civilnými obyvateľmi a zajatcami, ktoré sa skončilo ich vraždami.

V dôsledku útokov boli domy mnohých bosnianskych Srbov spálené, alebo zničené a tisícky Srbov boli prinútení utiecť zo svojich príbytkov. Podľa niektorých zdrojov v dôsledku týchto udalostí zahynulo viac než 3000 bosnianskych Srbov. Srbský vyšetrovateľ  Milivoje Ivanišević poznamenal, že prakticky všetky prepadnutia srbských obcí počas troch rokov vojny sa udiali počas veľkých cirkevných sviatkov podľa pravoslávneho kalendára, ako napríklad na svätých Petra a Pavla, na svätého Juraja a podobne.

Bývalý vrchný veliteľ vojsk OSN v Bosne a Hercegovine, francúzsky generál Philippe Maurillon 12. februára 2004 pred súdom v Haagu vyhlásil, že je presvedčený, že útok na Srebrenicu 11. júla 1995 bol reakciou na masové vraždy Srbov jednotkami Nasera Orića. Je známe, že po svojich krvavých jatkách sa Orićovci sťahovali práve do Srebrenice.

V roku 2006 síce Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) najskôr uznal Orića za vinného z vojnových zločinov a odsúdil ho za to, že nezabránil niektorým zločinom, no aj to iba na smiešne dva roky väzenia.  Pritom hlavná žalobkyňa OSN Carla del Ponteová žiadala pre Orića trest 18 rokov odňatia slobody. V odvolacom konaní dokonca  Orića oslobodili s tým, že sa jeho trestnú zodpovednosť údajne nepodarilo preukázať.

Horká čerešnička na krvavej torte? V minulom roku vojnového zločinca Nasera Orića vymenovali za poradcu ministra pre vojnových veteránov Federácie Bosny a Hercegoviny Salka Bukvarevića.

Reklama

Vladimír Mohorita

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:59

Avizovaná novela legislatívy týkajúcej sa regulácie obchodných reťazcov či zavádzajúca pre ne osobitný odvod nemá ešte konečnú podobu.

14:58

Približne štvrtina britských detí vo veku od päť do sedem rokov vlastní inteligentný telefón. V rovnakej vekovej skupine zároveň 38 % detí navštevuje komunikačné platformy, ako sú TikTok, Instagram a Whatsapp, napriek pravidlám, podľa ktorých musia mať používatelia minimálne 13 rokov, oznámil britský regulačný úrad pre telekomunikácie Ofcom.

14:57

Švajčiarski výrobcovia hodiniek sa čoraz viac spoliehajú na trh v Indii vďaka novej dohode o voľnom obchode, ktorá má postupne otvárať dvere aj pre export luxusných hodiniek.

14:55

Internetové nákupy na Slovensku (e-commerce) po dvoch rokoch poklesu začínajú rásť. Medziročný vývoj obratu online nákupov v prvom štvrťroku 2024 narástol o 4 %. Najväčší záujem v prvom štvrťroku tohto roka bol o záhradný ratanový nábytok, najmenší o zjazdové lyže. Spokojnosť zákazníkov s e-shopmi za prvé tri mesiace roka 2024 dosiahla vyše 95 %.

14:52

Počet osobných bankrotov v uplynulých rokoch stúpa. Len minulý rok požiadalo o oddlženie vyše 9700 ľudí. V súčasnosti sa pritom môže oddlžiť aj občan s nadštandardným príjmom, na čo môžu doplácať veritelia aj štát. Upozornila na to Asociácia inkasných spoločností Slovenska (ASINS), podľa ktorej by bolo vhodné zmeniť legislatívne pravidlá v tejto oblasti.

14:48

Holandské gangy útočiace na bankomaty výbušninami presunuli pozornosť na Nemecko, uviedla polícia v Haagu.

14:47

Najmenej dvaja Palestínčania zahynuli a ďalších sedem utrpelo strelné poranenia pri izraelskej vojenskej operácii v utečeneckom tábore Núr Šams v guvernoráte Túlkarm na palestínskom Západnom brehu Jordánu. V sobotu o tom informoval palestínsky zdravotnícky úrad.

14:47

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I obvinil krajiny z bezpečnostného paktu AUKUS, že vyvolávajú rozpory a zvyšujú riziko šírenia jadrových zbraní v oblasti južného Tichomoria. 

14:46

Pri ukrajinskom útoku v Belgorodskej oblasti zahynula tehotná žena, tvrdí gubernátor tamojšej oblasti Viačeslav Gladkov.

14:44

Britská vláda vylúčila akúkoľvek dohodu s EÚ, ktorá by mladým Britom uľahčila život, štúdium a prácu v Únii. 

13:10

“Podporovať Izrael je to, čo nám hovorí Biblia,” povedal predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson.

12:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Istanbule stretne s vodcom palestínskeho hnutia Hamas Ismáílom Haníjom. Rokovať budú o prebiehajúcej vojne v Pásme Gazy.

 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali