„Žiaľ, „vakcína“ proti nacistickému vírusu vyvinutá počas Norimberského trestného tribunálu, v súčasnosti stráca v niektorých štátoch Európy svoj účinok. Názorným svedectvom toho sú otvorené prejavy nacizmu, ktoré sa už stali všednou záležitosťou na Ukrajine, v Lotyšsku a iných pobaltských krajinách. Obrovské znepokojenie v tejto súvislosti vyvoláva situácia na Ukrajine, kde vo februári došlo k protiústavnému štátnemu prevratu, ktorého hybnou silou boli nacionalisti, nacisti a iné radikálne zoskupenia,“ zdôraznil.
Vladimír Putin odmietol chýry o možnom znížení dodávok ruského plynu do Európy v súvislosti so zadlženosťou Ukrajiny. Prízvukoval, že Rusko vždy a v plnej miere dodržiava svoje záväzky, poctivo dodáva plyn európskym odberateľom, aj keď občas vznikajú niektoré technické problémy. Napriek tomu Rusko sa vždy snaží rýchlo napraviť situáciu a obnoviť pravidelný prúd plynu. Putin zdôraznil, že Rusko nemieni nikoho vydierať plynom a nechce politizovať hospodárske otázky. Podčiarkol, že Rusko mieni rozširovať spoluprácu s EÚ, ale ak únia začína robiť problémy, Rusko nachádza partnerov a odberateľov aj v iných regiónoch, napríklad, v Ázii – v Číne.
Pripomenul perspektívy, ale aj problémy výstavby plynovodu Južný prúd. Naznačil, že v EÚ robia umelé prekážky a neumožňujú rozbehnúť výstavbu. Aj preto Rusko podpísalo zmluvu o dodávkach plynu s Čínou. Povedal, že je to logicky a v Európe by sa nemali čudovať, ale radšej by sa mali zamyslieť nad tým, čo a prečo robia.
Pripomenul, že v ostatných mesiacoch Gazprom urýchlene zvyšuje zásoby plynu v európskych podzemných nádržiach. Tieto opatrenia zabránia problémom v prípadoch krátkodobého prerušeniu tranzitu plynu v kritických situáciách – zjavne naznačil, že politika Kyjevu je nelogická a nepredvídateľná a že Kyjev nie je naladený spolupracovať, ale stále vyvoláva konfrontácie.
„Bezpochyby si uvedomujeme riziká spojené s krízovými javmi na Ukrajine. Dodávky do tejto krajiny v júni tohto roku sme museli pozastaviť, pretože kyjevské úrady odmietli platiť za už dodaný plyn. Koncom leta – začiatkom jesene tohto roku sa konala séria intenzívnych konzultácií v trojstrannom formáte Rusko-EÚ-Ukrajina, v ktorých priebehu sa posudzovali možné vzájomne prijateľné riešenia otázok urovnania ukrajinskej zadlženosti za plyn a stabilného tranzitu uhľovodíkov do Európy. V Moskve sú pripravení na pokračovanie v konštruktívnych rokovaniach. Nerobíme problémy,“ podčiarkol Putin.
Priznal, že problémy tranzitu plynu do EÚ cez ukrajinské územie, bohužiaľ, pretrvávajú. Vyjadril však pripravenosť Moskvy rokovať s Kyjevom, aby sa všetky problémy vyriešili. „Jedným z očividných riešení problému je diverzifikácia ciest dodávania plynu. V tejto súvislosti v Moskve počítajú s tým, že Eurokomisia v najbližšom čase urovná otázku využitia všetkých možností plynovodu OPAL. Okrem toho treba „odblokovať“ Južný prúd. Tento projekt výrazne prispeje ku komplexnej energetickej bezpečnosti Európy. Vyhrajú všetci – ako Rusko, tak aj EÚ, odoberatelia v Európe,“ je presvedčený Vladimír Putin.
Na margo sankcií EÚ a USA voči Rusku a čo s tým, ruský prezident poznamenal: „Túto otázku by bolo správnejšie položiť lídrom USA a EÚ. Vôbec to nebolo Rusko, kto „sprostredkoval“ ozbrojený štátny prevrat na Ukrajine, ktorý zapríčinil súčasnú vážnu vnútropolitickú krízu a občiansku roztrieštenosť. Práve protiústavné uchopenie moci sa stalo východiskovým bodom pre nasledovné udalosti – a to aj na Kryme. Obyvatelia Krymu, uvedomujúc si zložitosť a nepredvídateľnosť rozvoja situácie, brániac si svoje právo na život, slobodu, históriu, kultúru, používanie materinského jazyka sa rozhodli usporiadať v plnom súlade s Chartou OSN referendum, po ktorom sa polostrov znovu spojil s Ruskom. Bolo to v plnom súlade so svetovými demokratickými princípmi a legislatívou,“ prízvukoval.
„Naši partneri si musia presne uvedomiť, že pokusy vyvinúť nátlak na Rusko za pomoci jednostranných, nelegitímnych reštrikcii, vôbec nenapomáhajú urovnaniu, kompromisom, ale iba komplikujú a sťažujú dialóg. O akej deeskalácii hovoria v EÚ a USA, keď rozhodnutia o nových balíkoch sankcií schvaľujú prakticky súčasne s dosiahnutím dohôd o postupe mierového procesu na Ukrajine? Ak hlavným cieľom je snaha izolovať našu krajinu, je to absolútne absurdný, iluzórny cieľ. Je jasné, že nie je možné ho zrealizovať, aj keď, pravdaže, ekonomické zdravie Európy, ba celého sveta, môže byť vážne poškodené. Nechceme žiadne sankcie a dokážeme ich zrušiť ihneď. Ale to nezávisí iba od nás – bohužiaľ, skôr od iných. Takže s otázkou, koľko potrvá táto sankčná vojna, sa netreba obracať na nás, ale na autorov tohto „projektu“. Koľko potrvajú reštrikcie? Závisí to iba od USA a EÚ. Rusko bude vždy vyvážene pristupovať k oceneniu rizík a následkov použitia sankcií, reagovať na ne vychádzajúc z národných záujmov. A práve aj v našich národných záujmoch je, aby sa táto sankčná vojna čo najskôr skončila,“ zdôraznil ruský prezident Vladimír Putin v závere svojho rozhovoru pre srbský denník Politika.
eu