Srbsko, krajania. Možnosť alebo utópia? K svetovému Dňu slobody tlače

❚❚

Nový Sad 5. mája 2017 (HSP/Foto:Medija centar,archív N. Š a V. D. B.)

 

Aj Srbsko sa ocitlo na fotografii avizujúcej správu o slobode tlače k Svetovému dňu slobody tlače nezávislej organizácie Freedom House. Máme byť na to hrdí?

V tomto prípade nie, keďže sú na spomínanej fotografii neslobodné krajiny znázornené v podobe svorky vlkov, ktorí vycerujú zuby na novinárov. Čiže, takto nás vidia vo svete. Podaktoré osoby pri moci ako naprogramované už niekoľko rokov opakujú ako žijeme v demokratickom štáte, pestujeme demokratické hodnoty a pod. A keď sa pozrieme na našu mediálnu scénu uvidíme, že je ona možno zdevastovanejšia než inokedy. Nemala by práve mediálna sloboda byť hlavným prostriedkami boja za demokratické hodnoty?

.
Na snímke Norbert Šinković

„Som novinárom zhruba 15 rokov, ale nespomínam si na taký vysoký stupeň ohlupovania občanov, drzosti a neprofesionalizmu,“ mieni novinár Norbert Šinković.

Na snímke Viera Dorčová-Babiaková

Rovnakej mienky je aj Viera Dorčová-Babiaková, novinárka slovenskej redakcie Rádia Nový Sad. „Presvedčená som, že mediálna scéna u nás nikdy nebola na takej zlej úrovni ako je dnes. Mám na mysli pritom cenzúru, ale hádam najviac autocenzúru, ktorá je prítomná u väčšiny novinárov. Vzhľadom na to aká je situácia v štáte dbáme ako informujeme. Z jednej strany je to dobre, ak je to správne dávkované, ale zo strany druhej bojíme sa upozorniť na niektoré veci, ktoré sa dejú vôkol nás. A vieme, že sú nespravodlivé,“ prízvukuje Dorčová-Babiaková.

.
Na snímke Tamara Skrozza

Prvým krokom k slobode médií by mala byť ich finančná samostatnosť, čo médiá v našej krajine nemôžu dokázať. Z tohto dôvodu sa musia uchádzať o prostriedky, a ako pre náš týždenník ocenila Tamara Skrozza, novinárka týždenníka Vreme, za udelené prostriedky platia neprítomnosťou hoci akej kritiky. „Tí, ktorí sú kritickí voči režimu, na tých istých súbehoch dostávajú čoraz menej prostriedkov, zostávajú bez profitu z reklám štátnych a aj súkromných firiem a ponechaní sú na projekty zahraničných organizácií. To im z jednej strany umožňuje slobodu práce a pôsobenia, ale ich zo strany druhej zaraďuje na titulné strany bulvárnej tlače a definuje ako zradcov a žoldnierov. Nakoniec, to im ohrozuje fyzickú bezpečnosť, viaže ruky a privádza do pozície neslobody. Za takýchto podmienok niet ani slova o slobode médií.“

 

Koľko médií zložilo skúšku z profesionálnosti?

„Povinnosťou novinára je presne, pravdivo, úplne a včasne informovať o udalostiach, ktoré sú verejného záujmu, a súčasne rešpektovať právo verejnosti spoznať pravdu a dodržiavať základné normy novinárskej profesie,“ znie jeden zo štandardov Etického kódexu novinárov Srbska. Nakoľko sa podaktoré médiá pridŕžajú týchto zásad máme možnosť vidieť aj od začiatku protestov, ktoré sa organizujú v našej krajine. „Máme médiá, ktoré nepovažujú za dôležité skutočnosť, že na ulice mesta vyšlo 5-tisíc ľudí,“ upozorňuje Šinković. „Bez ohľadu na ideologické názory, je to obrovská správa pre každú redakciu a fakt, že podaktorým redaktorom to nebolo dôležité, hovorí iba ako hlboko sa ponorila naša profesia.“

Pozerajúc sa na dnešné médiá a hodnotiac ich prácu viditeľný je skromný počet tých, ktorí odolávajú väčšine. Ibaže také médiá sú zväčša odsunuté na okraj, označkované za zradcov a pod. Novinár Šinković mieni, že takáto situácia je produktom nedoriešených problémov v našej spoločnosti. A takáto situácia vo veľkej miere ovplyvňuje aj existenciu samotných novinárov. „Novinári sú dnes prinútení svoju prácu vykonávať v rozpore so všetkými profesionálnymi štandardmi a definíciami novinárstva ako takého, prinútení sú mlčať a skláňať hlavu alebo robiť desať rozličných prác, aby prežili. Nemáme žiadnu istotu, nemôžeme si plánovať budúcnosť, vždy sme pod stresom a sotva, že už existuje aj morálna satisfakcia, pocit, že si svojou prácou niečo zmenil, k niečomu prispel,“ komentuje Skrozza.

.

 

Obranné mechanizmy existujú, ale…

V poslednom období je možno viac než inokedy útokov na novinárov, fyzických a verbálnych. Útoky sa vyskytujú aj v svete digitálnych médií. Bojan Perkov zo SHARE nadácie hovorí, že v minulom roku ich tím zaznamenal okolo 15 technických útokov na webové stránky. Ako povedal, útoky sa zväčša vyskytli po zverejnení kritických textov o práci ľudí pri moci. „Nakoľko vieme, ani jeden prípad technického útoku, ktoré sme sledovali, nemá svoj epilóg na súde, ani len v prvostupňovom konaní,“ hovorí Perkov.

Tamara Skrozza jednoznačne mieni, že neexistujú mechanizmy na obranu novinárov. Podľa nej najnovšia dohoda, ktorú podpísali združenia novinárov, Republiková verejná prokuratúra a Ministerstvo vnútra, je výborná vec, ale pochybuje, či konkrétne prispeje k niečomu. Optimisticky sa na dohodu nepozerá ani Dorčová-Babiaková. „Papier všetko znesie. Poznám kolegov, ktorým sa verejne vyhráža a na tom sa ešte nič neurobilo.“

Aj novinár Šinković mieni, že novinári nie sú prioritou súdnictvu, aspoň nie v takom zmysle v akom by mali byť. „Sme svedkami, že niektoré médiá boli expresne odsúdené, keď sa z druhej strany nachádzal určitý politik, a ani po 23, resp. 18 rokoch nevieme, kto zabil novinárov Dadu Vujasinovićovú a Slavka Ćuruviju. Dvadsať rokov nie sú schopní riešiť dve vraždy?!“

.

Pokým sa nevytvoria podmienky na nerušené fungovanie médií a normálny život mediálnych pracovníkov, nemožno ani hovoriť o slobode v médiách. Štát by mal pochopiť, že bez médií a novinárov neexistuje ani slobodná spoločnosť.

Jasmina Pániková

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali