Rozhodnutie o tom, že veriaci srbskej národnosti kúpia tento kostol, podporilo vedenie mesta aj predošlý majiteľ kostolu, katolícka cirkev. Katolíci dokonca súhlasili predať kostol za nižšiu ako trhovú cenu za podmienok, že bude slúžiť na svoj účel a nebude tu vytvorená reštaurácia alebo hotel. Spolu s areálom kostola srbská pravoslávna cirkev dostane dvojhektárový pozemok a kláštornú budovu, ktorá sa nachádza oproti kostolu.
V Braunau am Inn žije približne 20-tisíc obyvateľov, z toho štvrtina sú Srbi. Srbskí robotníci sa tu začali usadzovať ešte za čias, keď v Juhoslávii vládol Tito, v rámci medzivládnej rakúsko-juhoslovanskej dohody. Srbskí robotníci pracovali vo viacerých miestnych podnikoch: v hliníkovom závode, chemickom podniku, ako aj v závode na výrobu motocyklových motorov.
Domáci rakúski obyvatelia jednu z ulíc Mozartstrasse, kde žije väčšina Srbov, nazývajú žartovne “Kobyljestrasse” podľa názvu obce, z ktorej sa sem presťahovala väčšina Srbov. V mestskom múzeu sa často konajú výstavy venované srbskej kultúre a napríklad minuloročné vianočné trhy boli venované srbským výrobkom, suvenírom a jedlám.
Braunau am Inn je okresné mesto v Hornom Rakúsku na pravom brehu rieky Inn, ktorá v týchto miestach tvorí hranicu medzi Rakúskom a Nemeckom. Mesto leží 95 km západne od Linzu a 50 km severne od Salzburgu.
Celosvetovo je Braunau am Inn známe predovšetkým tým, že sa tu 20. apríla 1889 narodil Adolf Hitler. Mesto sa toto nie najlepšie renomé snaží prekonať. V roku 1989 starosta Gerhard Skiba dal postaviť pred Hitlerovým rodným domom pamätný kameň ako protest proti vojne a fašizmu.
Od roku 1992 Spolok pre súčasné dejiny organizuje Braunauské dni súčasných dejín (Braunauer Zeitgeschichte-Tage) a od roku 1998 sa konajú ročné zrazy rakúskej Pamätnej služby (Gedenkdienst). V roku 2000 sa miestne noviny “Braunauer Rundschau” chopili iniciatívy v zbieraní podpisov pod titulom “Braunau vydáva signál”.
Eugen Rusnák