Podľa dôvodovej správy ich aktivitu v tejto oblasti vyvolala akútna potreba riešenia nárastu nebezpečných útokov psov, ktoré mali za následok vážne ublíženie na zdraví alebo smrť človeka. Novela preto zavádza pre držiteľov nebezpečných psov sprísnené podmienky chovu, držania a vodenia psa. Odborné činnosti súvisiace s plnením týchto podmienok majú zabezpečovať odborníci a organizácie z oblasti kynológie, ktoré výkonom týchto činností poverí Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Právna norma zároveň s cieľom účinne vynucovať dodržiavanie povinností zvyšuje pokuty ukladané za priestupky.
Ak teda právna norma prejde v navrhovanej podobe, tak držať alebo vodiť nebezpečného psa bude môcť len osoba odborne spôsobilá na jeho ovládanie. Odborná spôsobilosť sa má preukazovať dokladom o absolvovaní kynologického školenia. V prípade, že by držiteľ nebezpečného psa nebol odborne spôsobilý na jeho ovládanie, má byť povinný dať ho do držby osobe odborne spôsobilej.
Novela poslancov Smeru-SD zároveň počíta s tým, že nebezpečného psa bude možné chovať len v chovnom priestore alebo zariadení na chov alebo držať ho v priestore, ktorý tento pes stráži, a to len na základe schválenia tohto priestoru alebo zariadenia poverenou osobou. Držiteľ psa, ktorý sa stal nebezpečným na základe útoku, bude zase povinný začať kynologické školenie na získanie odbornej spôsobilosti na ovládanie psa do 30 dní odo dňa, keď k útoku psa došlo.
Kým v súčasnosti platí, že nebezpečný pes je taký, ktorý pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný a nepoužil sa v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, po novom má byť nebezpečný aj pes, ktorý nekontrolovane alebo na povel zaútočí na iné zviera. Nie však na hocijaké, ale len spoločenské alebo hospodárske zviera.
Právna norma zároveň zakazuje vstup so psom na miesta, kde je zvyčajná prítomnosť detí, najmä miest slúžiacich na športové aktivity, hru a vzdelávanie. Výnimku zo zákazu bude mať pes so špeciálnym výcvikom. Vstup so psom na tieto miesta však môže povoliť obec.
Prísnejšie pravidlá pre chov psov ešte minulý rok odsúhlasil kabinet a vládna novela ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) sa v parlamente dostala v marci 2013 do druhého čítania. Neskôr ju však rezort stiahol. Podľa Jahnátkovej novely sa do zoznamu plemien psov so sprísneným držaním mali dostať plemená pitbulteriér, bandog, stredoázijský ovčiak, kaukazský ovčiak, juhoruský ovčiak, americký staffordshirský teriér, šarplaninac, tornjak, brazílska fila, tosa inu, kangal, americký buldog, boerboel a moskovský strážny pes.
Žiadatelia o grant na výskum nemajú byť vyraďovaní pre formálne chyby
Žiadosti o granty na podporu výskumu a vývoja by nemali byť automaticky vyraďované pre formálno-technické nedostatky. V novele zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja to navrhuje trojica poslancov za vládny Smer-SD Ľubomír Petrák, Mojmír Mamojka a Ľubica Rošková. Právnu normu dnes plénum posunulo do druhého čítania.
Ak budú poslanci úspešní, žiadatelia o granty dostanú možnosť nedostatky do 14 dní odstrániť a vyhnúť sa vyradeniu. Novela Smeru-SD sa vzťahuje napr. na posudzovanie žiadostí podaných na základe verejných výziev Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV), ktorá je hlavnou grantovou agentúrou pre výskum a vývoj v Slovenskej republike.
Súčasný zákon je nastavený tak, že v prvej fáze hodnotenia podaných žiadostí, ktorá sa zameriava na splnenie všetkých technických a formálnych náležitostí, poskytovateľ grantu automaticky vyradí všetky žiadosti, ktoré nesplnia tieto technické podmienky. Podľa Smeru-SD je to príliš prísne. “Tým, že sa žiadateľovi neumožňuje opraviť prípadné technické nedostatky žiadosti, hrozí, že v rámci verejných výziev dôjde k zbytočnému vyraďovaniu projektov ponúkajúcich kvalitné výskumné a vývojové riešenia, ale podľa platnej legislatívy musia byť poskytovateľom z hodnotenia automaticky vyradené,” argumentujú.