Správa GRIP: Svet viac míňa na zbrane aj napriek finančnej kríze

Správa GRIP: Svet viac míňa na zbrane aj napriek finančnej kríze

Brusel 21. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-KR PZ Žilina)

 

Celosvetové výdavky na zbrojenie neklesli ani po vypuknutí finančnej krízy v roku 2008; vlani ich výška dosiahla sumu 1,676 bilióna dolárov, čo predstavuje 2,3 percenta celosvetového hrubého domáceho produktu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Reklama

Uviedla dnes belgická televízna stanica RTBF s odvolaním sa na správu Skupiny pre výskum a informácie o mieri a bezpečnosti (GRIP). Správa GRIP upozornila, že objem predaja zbraní by mal byť v roku 2016 ešte vyšší, čím sa po trojročnom miernom prepade potvrdí minuloročný nárast ziskov v tomto odvetví.

Najnovšia správa tejto skupiny, ktorá bola založená v Bruseli v roku 1979, obsahuje 52 strán prehľadne roztriedených podľa kategórií vojenských výdavkov, vojenskej výroby a transferov zbraní. Autori správy Luc Mampaey a Christophe Stiernon vypočítali, že vlaňajší globálny vojenský rozpočet predstavoval v prepočte 228 dolárov na jedného obyvateľa planéty.

Reklama

Rok 2015 znamenal obrat po troch po sebe idúcich rokoch klesania vojenských výdavkov, keď bol zaznamenaný zhruba ich jednopercentný nárast oproti roku 2014.

Spojené štáty boli v rokoch 2014 a 2015 opäť najväčším vývozcami zbraní (v roku 2013 to bolo Rusko). Vlani obsadili 37 percent svetového trhu, keď ich najväčšími klientmi boli Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. Druhým najväčším vývozcom zbraní bola Ruská federácia. Najväčšími odberateľmi ruských zbraní v posledných rokoch sú India, Čína a Vietnam (61 percent vývozov).

Z hľadiska podielu krajín sveta sa USA vlani postarali o 35,6 percenta z celkových celosvetových výdavkov na zbrojenie. Na druhom mieste sa ocitla Čína (12,8 percent), potom Saudská Arábia (5,2 percenta), Rusko (4 percentá) a Spojené kráľovstvo (3,3 percenta).

Nárast vojenských výdavkov v roku 2015 zaznamenala aj Ázia a tichomorská oblasť (o 5,4 percenta), ale aj región východnej Európy (o 7,5 percenta), kým pokles vykazoval africký kontinent.

Spomedzi jednotlivých regiónov je najviac otáznikov spojených s krajinami Blízkeho východu. Nedostatok údajov poskytovaných Spojenými arabskými emirátmi, Kuvajtom, Katarom, Sýriou či Jemenom, neumožňuje vytvoriť si ucelený obraz o nákupoch zbraní, vojenskej techniky a munície. Jasným “lídrom” tohto regiónu je Saudská Arábia, ktorá vlani minula na zbrane 87 miliárd dolárov a dostala sa na tretie miesto spomedzi 15 krajín sveta s najvyššími rozpočtovými položkami na zbrojenie. Týchto 15 krajín spolu predstavuje 80,5 percenta výdavkov na zbrojenie.

Reklama

Podľa vojenských výdavkov na obyvateľa prvenstvo patrí Saudskej Arábii (2764 dolárov), nasledujú Spojené arabské emiráty (2485 dolárov), Izrael (1921 dolárov) a USA (1854 dolárov).

Za posledné desaťročie, v období 2006-2015, najprudší nárast výdavkov na zbrane bol v severoafrickom regióne (148 percent) a vo východnej Európe (90 percent), kým na západe Európy to bol iba 10-percentný nárast a v USA nárast o štyri percentá.

Európska únia sa od roku 1988, teda od jej 12-člennej podoby až po súčasných 28 členských krajín, pohybuje na hranici ročných vojenských výdavkov okolo 300 miliárd eur. Podľa odhadov GRIP finančná hodnota obchodu so zbraňami bola vlani na úrovni 0,4 percenta celosvetového obchodu s tovarom a službami.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali