Obe krajiny však majú takmer podobné vlajky s britským znakom “Union Jack” poukazujúcim na britskú koloniálnu minulosť a súčasné členstvo v Commonwealthe. Jediným rozdielom je, že Nový Zéland má štyri červené hviezdy a Austrália má šesť bielych.
Nový Zéland formálne prijal takúto svoju vlajku v roku 1903 a Austrália až v roku 1952, hoci používala podobný vzhľad s červeným pozadím už v roku 1901. Vzťahy oboch štátov sú blízke, ich vízové režimy umožňujú občanom jednoducho cestovať a pracovať. Hoci medzi nimi prebieha zdravá kultúrna a športová rivalita, doteraz nebolo badať stupňovanie politických problémov.
Situáciu však svojím vyhlásením znepokojil novozélandský premiér Winston Peters, ktorý momentálne vo funkcii zastupuje premiérku Jacindu Ardernovú kvôli jej materskej dovolenke.
“Máme vlajku, ktorú sme mali dlhú dobu – skopírovala ju Austrália a tá by mala skutočne zmeniť svoju vlajku,” vyhlásil premiér Winston Peters vo vysielaní Television New Zealand v rámci témy o neúspešnom referende na Novom Zélande v roku 2015 týkajúcom sa zmeny národnej vlajky.
Konečné návrhy boli takéto:
Agentúra Reuters však konštatuje, že napätie medzi susediacimi krajinami začalo už vtedy, keď Austrália začala deportovať čoraz viac Novozélanďanov, ak nemajú čistý trestný register, ak napríklad sexuálne zneužívali dieťa, boli členmi zločineckého gangu, či zapojili sa do pašovania ľudí.
Až 600-tisíc osôb má oficiálne občianstvo Nového Zélandu (takmer desatina), ale dlhodobo žijú v Austrálii a niektorí dokonca nikdy ani nevstúpili na pôdu svojej domovskej krajiny. Vo februári Austrália zverejnila, že zrušila takmer 1 300 víz, z ktorých viac než polovica sa týkala Novozélanďanov.