Dáta prevzaté z European Centre for Disease Prevention and Control.
Pre porovnanie s údajmi spred týždňa opäť niektoré grafy. Všetky tie grafy sú denné prírastky infikovaných (pre porovnanie prepočítane na 10 miliónovú krajinu). Tenkou čiarou sú denné hodnoty, hrubšou čiarou je nimi preložená aproximácia.
1. Juhozápad
U týchto najviac postihnutých krajín je pokles denných nových prípadov jasne viditeľný. V podstate tam šírenie choroby vypuklo okolo 10 marca, koncom marca bol jej nárast na maxime a teraz už týždeň dva klesá, respektíve stagnuje. Negatívny trend sa v poslednom týždni prejavil u Portugalska (zelená krivka)
Aby sme si rozumeli – prípady infikovaných stále pribúdajú. Tieto krivky by mali dosiahnuť nulu – potom prestane infikovaných pribúdať. Podľa grafu a vzorcov by to mohlo koncom apríla.
Keďže infekcia u infikovaného trvá dva-tri týždne, po tomto čase – teda koncom mája, by počet infikovaných/chorých mohol byť už minimálny.
To je samozrejme optimálny priebeh. Ak sa vyskytnú nejaké komplikácie a nové ohniská, celý čas to spomalí. Rovnako je pri týchto úvahách počítané s tým, že do oblasti nebudú pribúdať nové prípady zvonku, zo zahraničia.
2. Stredná Európa
Aj tu vidno tendenciu ku klesaniu. Výrazne sa zlepšilo Rakúsko a Švajčiarsko. Ale Rakúsko už akoby trocha stagnovalo.
Pre porovnanie je na grafe Česko, aby bolo vidieť, o koľko je o proti nim lepšie.
3. Anglosaský svet
Aj keď situácia v USA a Kanade sa ešte nedávno prudko zhoršovala, aj tu sa rast zastavil. Je to ale ešte len začiatok procesu.
Naopak, situácia vo Veľkej Británii nejaví zatiaľ zlepšenie – stále rastie.
Austrália a Nový Zéland sú dobrým príkladom, ako situácia prebieha v dobrom prípade. Vidíme, že pokles je pomalší, ako bol rast, ale vytrvalo smeruje k želanej nule..
4. Slovensko a V4
Krajiny Slovensko, Maďarsko a Poľsko sú vlastne pandémiou zasiahnuté minimálne. V Česku to bolo z krajín V4 najhoršie, ale aj tam dochádza k zlepšovaniu.
Pohyb k horšiemu v Maďarsku je infekcia
Na grafe nevidno, ale všetky tieto prípady sú naozaj dovlečené zvonku a v krajine sa choroba prakticky nešíri. –
Toto sú tie čísla, ktoré vyvolávajú v posledných dňoch optimistické vyhlásenia u niektorých politikov. Opakujem, aj pri optimálnom priebehu si to vyžiada ešte zrejme celý máj. Ale podarilo sa to v Číne, je to možné aj v Európe.
Priebeh pandémie v spoločensky upadnutých krajinách Latinskej Ameriky, Afriky a Južnej Ázie je ťažšie predvídateľný, pretože tam je neodhadnuteľný postoj populácie a vlády, hlavne slabá disciplína obyvateľstva. Vírus SASR-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu Covid-19, tak bude vo svete ešte nejaký čas ďalej jestvovať. Preto aj keď ho doma potlačíme a doprajeme si prepych slobody, budeme sa musieť od sveta ešte dlhšiu dobu izolovať. Iba tak sa dosiahne, že Vianoce už budú iné, ako táto Veľká noc.
Peter Vanád