Západ má vážny problém, ktorý pod vedením USA nedokáže pochopiť

❚❚

Peking/Moskva 26. mája 2023 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Alexander Astafyev, Sputnik, Government)

 

Čínsky prezident Si Ťin-pching sa 24. mája popoludní vo Veľkej sále ľudu v Pekingu stretol s predsedom vlády Ruskej federácie Michailom Mišustinom, ktorý bol na oficiálnej návšteve Číny. Mišustin v ten istý deň rokoval aj s čínskym premiérom Li Čchiangom. Čína a Rusko podpísali sériu bilaterálnych dohôd o obchodnej spolupráci v oblasti služieb, športu, patentov a vývozu ruského prosa do Číny, čo svedčí o významných výsledkoch Mišustinovej prvej návštevy Číny od nástupu do funkcie ruského premiéra. Zvýšenie kvality čínsko-ruskej hospodárskej a obchodnej spolupráce spolu s plnou nádržou ropy ich bude hnať k ďalšej a širšej budúcnosti

Michail Mišustin na návšteve Číny
Na snímke zľava ruský premiér Michail Mišustin a čínsky prezident Si Ťin-pching počas privítania v rámci návštevy v čínskom Pekingu

Veľkosť a úroveň ruského tímu a počet podnikateľov sprevádzajúcich Mišustina sú v posledných rokoch zriedkavé. Cieľom návštevy bola najmä realizácia projektov spolupráce a ďalšie rozširovanie hospodárskej spolupráce. V marci tohto roku prezident Si uskutočnil úspešnú štátnu návštevu Ruska a s prezidentom Vladimírom Putinom načrtol plán rozvoja čínsko-ruských vzťahov a spolupráce v rôznych oblastiach. Táto Mišustinova návšteva v Číne podporuje realizáciu tohto plánu a spoločným úsilím Číny a Ruska sa stane cestovnou mapou a plánom výstavby a nakoniec sa premení na krásnu skutočnosť. Výsledkom bude, že čínsko-ruská hospodárska revitalizácia dostane trvalý a silný impulz a viac ľudí z oboch krajín pocíti a bude sa tešiť z hmatateľných výhod, ktoré prináša vzájomne výhodná spolupráca.

.

Bohatá prax komplexného strategického partnerstva v oblasti koordinácie medzi Čínou a Ruskom v novej ére nám ukazuje, že keď politická vzájomná dôvera medzi oboma krajinami dosiahne určitú úroveň, svet sa zrazu stane otvorenejším, čo predstavuje príležitosti a potenciál pre vzájomne výhodnú spoluprácu. Okrem tradičného obchodu s energiami sa Rusko zameriava na prehĺbenie integrácie vyspelých osobitných hospodárskych zón na Ďalekom východe s revitalizáciou severovýchodnej Číny, podporu zúčtovania v RMB v oblasti financií, posilnenie spolupráce pri budovaní infraštruktúry a neustále zlepšovanie úrovne cezhraničného dopravného spojenia, čo všetko poskytuje veľký priestor pre predstavivosť. Vyriešili sa aj niektoré problémy z minulosti a postupne sa odstránili blokády a úzke miesta. Samozrejme, na túto cestu treba ísť krok za krokom a všestranná spolupráca medzi Čínou a Ruskom neustále napreduje.

Toto je podstata nového typu vzťahu medzi veľkými krajinami a dôrazne odporúčame, aby ho Washington bral vážne. Pretože úzkoprsosť Washingtonu nedokáže prijať Čínu ani Rusko, takže aj obrovský Tichý oceán sa zdá byť stiesnený. Západné médiá, ktorých myseľ je naplnená konfrontáciou, znervóznejú pri pohľade na normálnu spoluprácu medzi Čínou a Ruskom. Buď sa zasadzujú za to, aby Čína a Rusko “spojili svoje sily a vzdorovali Západu”, alebo rozvíjajú starú melódiu “Rusko je závislé od Číny”, aby vyprovokovali čínsko-ruské vzťahy. Je možné, aby USA zadržiavali a potláčali Čínu, izolovali Rusko vo všetkých ohľadoch a snažili sa izolovať Čínu a Rusko aj navzájom?

.

Korene tohto rozpolteného postoja v USA spočívajú v ich nekontrolovateľných hegemonistických pudoch a strachu z takzvaného “spojenectva Číny a Ruska”, ktoré sa považuje za najväčšiu geopolitickú nočnú moru USA. Tieto dva faktory vytvárajú vnútorný konflikt a psychologické napätie, ktoré USA nedokážu vyriešiť. Napätá atmosféra v ázijsko-tichomorskom regióne je v podstate vonkajším prejavom geopolitických obáv Washingtonu. Diskutujúc o globálnych záležitostiach pred mapou sveta vo svojich kanceláriách, stratégovia v kreslách vo Washingtone môžu vnímať len hrozby a protivníkov. Svojím zasahovaním vyvolávajú sebanapĺňajúce sa proroctvo, ktoré posúva krajiny, ktoré by mohli byť potenciálnymi partnermi, na opačnú stranu USA a vytvára najvážnejšie strategické riziká tejto éry.

Často zdôrazňujeme, že spolupráca medzi Čínou a Ruskom nie je namierená proti tretím stranám ani nepodlieha zasahovaniu alebo nátlaku tretích strán. Touto zásadou sa riadi interakcia Číny nielen s Ruskom, ale aj so všetkými krajinami vrátane krajín z Európy, Blízkeho východu a susedných regiónov. Je v ostrom kontraste s praktikami hegemonizmu: jeden zdôrazňuje “necielenie” a “nezasahovanie a nenútenie”, zatiaľ čo druhý sa zaoberá práve “cielením”, “zasahovaním” a “nátlakom” na celom svete. Ten prvý vytvoril úžasné zázraky mieru a rozvoja, zatiaľ čo ten druhý zanechal nespočetné jazvy a konflikty.

Čína a Rusko prostredníctvom praktických krokov naďalej obohacujú obsah svojho komplexného strategického partnerstva koordinácie v novej ére, čím načrtávajú jasnejší profil nového typu medzinárodných vzťahov, ktorý nielenže poskytuje svetu viac podnetov na rozvoj, ale slúži aj ako cenné kritérium a vzor. Odolnosť čínsko-ruskej spolupráce voči rušivým vplyvom sa výrazne posilnila a hluk, ktorý vyvolali USA a západné krajiny, slúži ako spätná motivácia, aby sme pokračovali v napredovaní. Presne ako v známej básni z obdobia dynastie Tchang, ktorú citoval Mišustin počas svojej návštevy Číny: “Vychutnáš si veľkolepejší pohľad, ak vystúpiš do väčšej výšky.”

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali