Spolieha sa Kyjev v boji s LNR a DNR na “chorvátsky scenár” ?

Bratislava/Moskva 28. júna 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Ruský server novorosinform.org zverejnil zaujímavý článok o situácii na Donbase, v ktorom hodnotí možnosti vykonania “chorvátskeho scenára” voči LNR a DNR zo strany Ukrajiny. Záujemcovia o presné znenie správy sa môžu pozrieť tu.

Počas celej existencie občianskej vojny na Donbase viacero ukrajinských politických predstaviteľov ako mantru spomína pojem “chorvátsky scenár” riešenia problému s DNR a LNR. Podobne ako Chorváti vojensky zlikvidovali Srbskú Krajinu, chce aj dnešná ukrajinská politická špička Ukrajiny zlikvidovať LNR a DNR. Aktívne sa v tomto smere vyjadrovali najmä generálny prokurátor Ukrajiny A. Parubij, vysoký predstaviteľ SBU M. Lubkivskij, viac krát termín “chorvátsky scenár” spomenul aj Porošenko.

Na snímke Petro Porošenko. Foto:Martin Baumann
Na snímke Petro Porošenko. Foto: Martin Baumann

Znamená to, že ľubovoľná forma mieru na Donbase bude v sebe potenciálne niesť hrozbu náhleho obnovenia vojenských operácii zo strany Ukrajiny s cieľom zlikvidovať LNR a DNR. Nakoľko je toto riešenie pomocou “chorvátskeho scenára” vo vzťahu k LNR a DNR možné sa pokúsim objasniť v nasledujúcich riadkoch.

V 90 rokoch sa rozpad Juhoslávie niesol v znamení ozbrojených konfliktov medzi Chorvátmi, Srbmi, Bosniakmi a neskôr aj Albáncami. Na území dnešného Chorvátska existovalo množstvo oblastí, v ktorých väčšinu obyvateľstva predstavovali Srbi, ktorí nesúhlasili s rozpadom Juhoslávie. Srbi žijúci v Chorvátsku v roku 1991 vytvorili republiku s názvom “Srbská krajina” a vyhlásili svoju nezávislosť. Urobili tak preto, lebo Chorváti odmietli Srbom právo na vytvorenie vlastnej autonómie.

V roku 1992 sa na línii dotyku medzi Chorvátmi a Srbmi rozmiestnili jednotky OSN, ktoré pôsobili v rámci mierovej operácie. Počas troch rokov do roku 1995 sa Srbská krajina stala fakticky plnohodnotným štátom so všetkými štátnymi atribútami ako parlament, vláda, územie a pod.

Na archívnej snímke Franjo Tuđman
Na archívnej snímke Franjo Tuđman

Známa balkanistka E. Guskovová napísala” V lete 1994 napriek viacerým ťažkostiam začali rozhovory o politických a ekonomických otázkach medzi Chorvátskom a Srbskou krajinou. Na jeseň začali pracovať spoločné výbory, ktoré riešili otázky zastavenia paľby, prejazd humanitárnych konvojov, vydávanie tiel padlých v bojoch rodinám a pod. Na začiatku decembra 1994 predstavitelia Srbskej krajiny a Chorvátska podpísali Zmluvu o normalizácii ekonomických vzťahov medzi Srbskou Krajinou a Chorvátskom”.

Po tomto úvode Guskovová ďalej pokračovala. “V januári 1995 v Knine (hlavné mesto republiky Srbská krajina) a v Zahrebe bol predložený plán s názvom Zahreb-4, podľa ktorého mala oblasť Kniny získať autonómiu a Západná a východná Slavónia sa mala integrovať do Chorvátska. Chorvátom však tento plán nevyhovoval a tajne, samozrejme s podporou USA začali pripravovať operáciu na získanie územia Srbskej krajiny vojenskou cestou”.

“Tieto vojenské operácie sa uskutočnili pomocou vojenskej operácie Blesk (1.5. – 3.5.1995). Dôležitú úlohu pri tejto operácii zohrali jednotky OSN, ktoré na útok Chorvátov nijako nereagovali. Jordánsky batalión odovzdal všetky svoje zbrane a argentínsky batalión otvorene podporil chorvátske jednotky. Korektne pôsobil len nepálsky batalión, ktorý odmietol cez svoje pozície pustiť chorvátske jednotky” uzatvára E. Guskovová.

Na základe vojenského útoku Chorvátskej armády sa Srbská krajina zrútila. Srbi neočakávali útok Chorvátov, dôverovali plánu Zahreb-4, navyše sa obávali z politických dôvodov strieľať na premiešané chorvátske jednotky a argentínsku jednotku OSN. Chorvátsky útok a obsadenie Srbskej krajiny znamenali, že 250 000 Srbov sa stalo utečencami a muselo utiecť zo svojích domovov.

V tom čase korešpodent Washington Post Jim Holland jednoducho, aby to pochopil aj bežný americký čitateľ, vo svojom článku uviedol. “Nagasaki a Hirošima neznamenali koniec vojny. Aj na konci XX. storočia sú miesta a momenty, kedy žiaľ musí nastúpiť silové riešenie. Vláda USA tajne umožnilo Chorvátsku vykonať takýto silový variant riešenia problému. Podľa príkladu semafórov Washington naznačil Zahrebu súhlas s operáciou (oranžové svetlo), fázu operácie vykonali Chorváti sami (zelené svetlo).”

Srbi sa napriek počiatočnému šoku snažili síce brániť a na niektorých miestach ich odpor zastavil chorvátske jednotky. Do hry preto vstúpil znova Západ a OSN. Na základe rezolúcie OSN číslo 1009 zo dňa 10.8.1995 Zahreb zastavil bojové operácie a do oblasti znova prišli jednotky OSN, ktorí zaujali pozície, na ktorých Chorváti utrpeli neúspech. Do oblasti začali pod ochranou jednotiek OSN znova prúdiť aj konvoje s humanitárnou pomocou. Srbi ktorí boli v medzinárodnej izolácii, si uvedomili, že scenár sa zopakuje a demoralizovaní kapitulovali.

Toľko “chorvátsky scenár”, ktorý máta v hlavách ukrajinských politikov a ku ktorému sa Ukrajinci utiekajú podobne, ako Hitler k “Zázračnej zbrani”. Aké sú však reálne možnosti vykonania “chorvátskeho scenára”?

Chorvátsky scenár sa odohral v čase, kedy bolo Rusko na lopatkách. Jeľcin tancoval ako mu Západ pískal. Po Rusku sa preháňali americkí poradcovia a snažili sa svojími radami čo najviac zlikvidovať ruský ekonomický, vojenský, vzdelanostný a demografický potenciál. Rusi museli bojovať v Čečensku, Dagestane, Tadžikistane, Uzbekistane, pričom teror sa prenášal aj na ruské územie. Navyše množstvo vnútorných problémov im neumožňovalo plnohodnotne pomôcť svojmu spojencovi Srbsku.

Všetci vieme, že nakoniec kapitulovalo aj Srbsko a Slobodan Miloševič za nevyjasnených okolností zahynul neskôr v Haagu. Paradoxne v Haagu skončil aj vojenský veliteľ chorvátskej armády Ante Gotovina a problémy mal aj chorvátsky prezident Franjo Tudjman – tento fakt by si mali Ukrajinci uvedomiť a vyvodiť z neho konzekvencie. USA totiž s obľubou likvidujú svoje nástroje, ktoré definovali ako nástroje na jednorazové použitie.

Ja osobne na Ukrajine nevidím v dnešnej politickej garnitúre veľa politikov, s ktorými by USA mienili plnohodnotne pracovať aj v budúcnosti – v prípade, že by americké plány vyšli. Neschopnosť a stupidita, ktorú ukrajinskí politici na Ukrajine preukázali, keď nedokázali poriadne splniť takmer ani jeden s amerických príkazov, či neskutočná skorumpovanosť a drzosť s akou ukrajinskí politici rozkradli finančné injekcie z USA, by sa po americkom teoretickom víťazstve tvrdo premietol do fázy “čistenia ukrajinského politického priestoru”. A je zrejmé, že pred CIA by sa žiaden ukrajinský oligarcha úspešne neschoval.

V prípade LNR a DNR však “chorvátsky scenár” naráža na množstvo problémov. Uvádzam niekoľko hlavných dôvodov, na základe ktorých som dospel k názoru, že “chorvátsky scenár” v prípade Ukrajiny predstavuje ukrajinské zbožné želanie, reálne však previesť chorvátsky scenár bude problematické.

Na archívnej snímke námestníčka šéfa americkej diplomacie pre európske a eurázijské záležitosti Victoria Nulandová počas stretnutia s generálom ukrajinskej pohraničnej stráže v Kyjeve
Na archívnej snímke námestníčka šéfa americkej diplomacie pre európske a eurázijské záležitosti Victoria Nulandová počas stretnutia s generálom ukrajinskej pohraničnej stráže v Kyjeve

1. Pozícia Ruska dnes je úplne iná, ako v rokoch 1991 – 1995. Rusko aktívne mieša karty na politickej scéne a USA sú nútené čoraz častejšie reagovať na ruské aktivity a strácajú iniciatívu. Rusko cieľavedome a v podstate úspešne posilňuje svoje geopolitické postavenie. Ak by Rusi opustili projekt LNR a DNR, ohrozia svoje hranice, ukrajinský tlak bude pokračovať na Krym a Rostov na Done, nasledovalo by znova Čečensko.

2. Ekonomický a vojenský potenciál USA zoslabol. USA už nemá toľko možností presadzovať svoje záujmy ako v minulosti, to znamená že Ukrajinci sa nemôžu spoľahnúť na takú pomoc ako Chorváti. Dnes USA nemôžu a vyzerá to tak že ani nechcú, plnohodnotne dotovať Ukrajinu, lebo vedia, že finančné injekcie rozkradnú vo väčšej miere ukrajinskí oligarchovia. Bez americkej finančnej pomoci nebude žiaden “chorvátsky scenár”.

3. Politickí predstavitelia Ruska, LNR a DNR nie sú natoľko naivní, aby do oblasti dobrovoľne pustili jednotky OSN, presne kvôli takým hrozbám, akými bol “chorvátsky scenár”. Separatisti nechodia okolo OBSE až tak v rukavičkách ako svojho času chodili Srbi okolo jednotiek OSN. Nehrozí, aby sa Ukrajinci premiešali s jednotkami OSN a získali tak politické krytie pred paľbou LNR a DNR.

4. Úroveň ukrajinskej armády určite nedosahuje úroveň chorvátskej armády. Pravosekovia a členovia trestných bataliónov sú síce premotivovaní a značne nenávidia ruských “vatnikov”, ich vojenské umenie však nie je na potrebnej výške. Bežná ukrajinská armáda existuje len na základe mobilizácii. Zahraniční dobrovoľníci, ktorí bojujú na strane Ukrajincov sú žoldnieri, čo determinuje ich bojové nasadenie. Ukrajinci dokážu ostreľovať nepriateľské pozície, plnohodnotné bojové operácie sú nad ich sily. Zopár elitných výsadkárskych jednotiek a prápor Azov všetko nedokáže vyriešiť, najmä keď menej motivované jednotky opustia svoje pozície, čo sa stalo aj v Ilovajsku (2014) aj v Debalceve (2015).

5. Kvalita jednotiek DNR a LNR vzrástla. Z polovojenských opolčenských jednotiek sa stali regulérne bojové jednotky. Jednotky LNR a DNR sa môžu spoľahnúť na dobrovoľníkov z Ruska, ktorí majú reálne a vysoké bojové skúsenosti. Množstvo kozákov, ktorí ako dobrovoľníci bojovali na Donbase v rokoch 2014 – 2015 napríklad dobrovoľne bojovalo v Čečensku, teraz sa vracajú do LNR a DNR, aby sa znova zapojili do prípadných bojov.Ukrajinci pri útoku voči jednotkám LNR a DNR nenarazia na vyčerpané a izolované jednotky srbských dobrovoľníkov, alebo vojakov základnej služby, ako to bolo v pripade “chorvátskeho scenára”, ale na vysoko motivovaných vojakov LNR a DNR a ich ruských spojencov s veľkými bojovými skúsenosťami

6. Bežní Ukrajinci prestávajú dôverovať svojím politickým špičkám Chorvátski vojaci, ktorí útočili voči Srbom verili vláde v Zahrebe, preto bojovali s nasadením a dobre. Či tak budú bojovať ukrajinskí vojaci je otázne, nemyslím si že by Ukrajinci chceli umierať za záujmy oligarchov, ktorí ich ekonomicky zdierajú. Ukrajinskej armáde chýba oduševnenie a motivácia.

7.Ekonomický potenciál Ukrajiny je slabý. Ukrajina prežíva vďaka finančným injekciám Západu, ktoré ale najprv prejdu cez ruky ukrajinských oligarchov. Chorváti dostávali tiež finančné injekcie, na rozdiel od ukrajinských oligarchov však Chorváti až tak nehorázne nekradli a určené financie naozaj vrazili do rozvoja armády. Sama Ukrajina nemá bez pomoci USA samozrejme dostatok ekonomických síl na úspešné vedenie dlhodobejších bojových operácii.

8. Ukrajina nechce apriori útočiť. Zvyšovaním intenzity ostreľovania chce prinútiť jednotky LNR a DNR zaútočiť na pozície ukrajinskej armády. Kvôli útoku separatistov, ktorí sú už teraz tlačení civilným obyvateľstvom Luhanska a Donecka k tomu, aby zastavili nehorázne delostrelecké ostreľovanie ukrajinskej armády, ktoré je v rozpore s Minskými protokolmi, mienia Ukrajinci získať mediálnu, ekonomickú a politickú podporu. Útok separatistov by sa mal utopiť podľa ukrajinskej predstavy v krvi, po otupení útoku by nasledoval protiútok a zabranie územia LNR a DNR. Etnický problém so separatistami by sa riešil z ukrajinskej strany krvavo, podobne ako ho krvavo Ukrajinci riešili v roku 2014 v Odesse, alebo v čase II. svetovej vojny s Poliakmi vo Volyni.

Skúsení a známi velitelia proruských separatistov - vľavo Givi, vpravo Motorola (s bradou) Foto: prinscreen youtube
Skúsení a známi velitelia proruských separatistov – vľavo Givi, vpravo Motorola (s bradou) Foto: prinscreen youtube

Čo sa USA a Západu podarilo, je vytvorenie ohniska napätia na ruských hraniciach, kde proti sebe poštvali Ukrajincov a Rusov.Je zrejmé, že konflikt na Ukrajine, rast napätia v Pobaltí, situácia v Sýrii a pod. brzdia ruský nástup a ruské aktivity. Ak však Rusi neopustia projekt LNR a DNR, šanca Ukrajiny zvíťaziť v tomto konflikte je prakticky nulová. Ak USA opustia Ukrajinu, bude priamo na Ukrajine nasledovať krvavý kúpeľ, ktorý zmetie ukrajinskú chuntu v Kyjeve z povrchu zemského a tých, ktorí nestihnú utiecť bude čakať osud rumunského diktátora Caucesca. Konflikt na Ukrajine sa však určite skončí len politickým víťazstvom jednej zo zúčastnených strán.

Branislav Krasnovský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Slováci na MS v Helsinkách prekonali nemeckú prekážku a vo štvrťfinále ich čakajú silní Fíni

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenská reprezentácia mužov vo florbale sa len druhýkrát v histórii prebojovala do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Slováci na aktuálnom šampionáte vo fínskych Helsinkách v utorok v baráži o štvrťfinálovú miestenku zdolali Nemcov 7:3. Nad týmto súperom na MS triumfovali premiérovo, v predchádzajúcom jedinom meraní…

Prezidentka hovorila s Jaroslavom Naďom o plnení úloh rezortu obrany

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová hovorila v utorok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) o plnení úloh a plánovaných aktivitách rezortu na nasledujúce obdobie. Šéf rezortu obrany o tom informoval na sociálnej sieti "Aj v nadchádzajúcom období chceme byť stabilným prvkom v zabezpečení…

Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila. Petičný výbor sa po prekročení počtu 20.000 podpisov dohodol na jej ukončení. Spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdila široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej…

Rohingovia zažalovali spoločnosť Meta za rolu pri násilí voči nim

0 icon

Londýn 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tony Avelar)   Rohinskí utečenci zažalovali materskú firmu sociálnej siete Facebook - spoločnosť Meta za to, že na svojich platformách nezastavila nenávistné príspevky mjanmarskej armády a jej podporovateľov proti tejto moslimskej etnickej skupine. Žiadajú odškodné viac ako 150 miliárd dolárov Hromadnú žalobu podali právnici v pondelok…

Dvaja policajti podozriví z vynesenia nahrávok z loveckej chaty vyšli z detektoru lži ako problematickí, priznáva policajný prezident

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video Aktuality.sk)   Dvaja z 20 policajtov, ktorí boli podozriví z vynesenia nahrávok z loveckej chaty, vyšli po absolvovaní detektoru lži ako problematickí. Dočasný policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval v relácii televízie JOJ Analýzy Na hrane, s tým že tieto osoby pravdepodobne nebudú…

Španielsko schválilo očkovanie detí vo veku 5 až 11 rokov

0 icon

Madrid 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Oded Balilty)   Španielske ministerstvo zdravotníctva v utorok schválilo očkovanie detí vo veku 5 až 11 rokov proti ochoreniu COVID-19 vzhľadom na rast počtu infekcií v krajine v uplynulých týždňoch Vakcináciu detí v Španielsku majú začať 15. decembra, čiže dva dni potom, ako do krajiny prídu…

Poľsko zavádza povinné očkovanie pre učiteľov, zdravotníkov a pracovníkov bezpečnostných zložiek

0 icon

Varšava 7. decembra 2021 (SITA/A/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Matthys)   Poľsko zavádza od 1. marca povinné očkovanie proti koronavírusu pre učiteľov, zdravotníkov a uniformovaných pracovníkov ako policajti, vojaci, hasiči a zamestnanci strážnych služieb. Po tomto dátume bude očkovanie podmienkou pre výkon práce v spomenutých profesiách, uviedol v utorok minister zdravotníctva Adam Niedzielski Ako…

Francúzsko zatklo údajného člena komanda, ktoré zabilo novinára Chášukdžího

0 icon

Paríž 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)   Muža podozrivého z účasti na vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího z roku 2018 zatkli v utorok na letisku Charlesa de Gaulla neďaleko Paríža. Informovala o tom rozhlasová stanica RTL, ktorá sa odvolala na nemenované policajné zdroje. Správu priniesla agentúra AFP Podozrivý Chálid al-Utajbí…

Totalitné praktiky vlády vedú k zúfalým činom: Muž v Nemecku sfalšoval covidpas, následne sa bál, že mu pre podvod vezmú deti. Radšej zabil ich aj seba

0 icon

Berlín 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Muž v Nemecku, ktorý je podozrivý z toho, že zavraždil svoju manželku a tri malé deti a následne spáchal samovraždu, sfalšoval covidpas pre svoju manželku a obával sa, že im preto úrady vezmú deti. V utorok to oznámila nemecká prokuratúra, ktorú citovala agentúra Reuters…

Korčok: Spolupráca Slovenska s Marokom sa zameriava najmä na obchodnú oblasť, ale aj na boj s nelegálnou migráciou

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Attila Kovacs/MTI via AP)   Spolupráca Slovenska s Marokom smeruje najmä do obchodnej oblasti, ale aj do boja s nelegálnou migráciou. Zdôraznil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, ktorý dnes viedol slovenskú delegáciu na rokovaní ministrov zahraničných vecí Vyšehradskej skupiny (V4) s…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

Dalimír Solčanský

Dnešný rozhovor Biden – Putin, sľub spred 30 rokov, rozširovanie NATO na východ a čím to môže celé skončiť

0icon

Dnes sa uskutoční očakávaný videohovor Biden - Putin medzi prezidentami USA a Ruska. Preberať by sa mali témy zníženia napätia okolo Ukrajiny, rozširovania NATO na východ a rokovanie o  možnej dohode o vzájomných bezpečnostných garanciách. Ako sa to celé začalo? Po vý

Pavel Jacz

„Usilovný“ Droba nám vybavil chaos hromadnej dopravy v Bratislavskej župe! Bravóóó!

0icon

To, čo nám predviedol na minulotýždňovej tlačovej besede predseda BSK Droba, môžem charakterizovať ako kovbojskú komédiu súčasnosti. Droba je samozrejme „anjel anjelský“, ktorý asi plnil len politickú objednávku na výmenu dopravcu a dnes sa kúpe sám v bahne. Podľa jeho slov je všetko iné na vine, len nie to, že…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Lyžiarske stredisko Jakubkova Lúka vo Vysokých Tatrách v Starom Smokovci

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slováci na MS v Helsinkách prekonali nemeckú prekážku a vo štvrťfinále ich čakajú silní Fíni

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenská reprezentácia mužov vo florbale sa len druhýkrát v histórii prebojovala do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Slováci na aktuálnom šampionáte vo fínskych Helsinkách v utorok v baráži o štvrťfinálovú miestenku zdolali Nemcov 7:3. Nad týmto súperom na MS triumfovali premiérovo, v predchádzajúcom jedinom meraní…

Prezidentka hovorila s Jaroslavom Naďom o plnení úloh rezortu obrany

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová hovorila v utorok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) o plnení úloh a plánovaných aktivitách rezortu na nasledujúce obdobie. Šéf rezortu obrany o tom informoval na sociálnej sieti "Aj v nadchádzajúcom období chceme byť stabilným prvkom v zabezpečení…

Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila. Petičný výbor sa po prekročení počtu 20.000 podpisov dohodol na jej ukončení. Spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdila široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej…

Rohingovia zažalovali spoločnosť Meta za rolu pri násilí voči nim

0 icon

Londýn 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tony Avelar)   Rohinskí utečenci zažalovali materskú firmu sociálnej siete Facebook - spoločnosť Meta za to, že na svojich platformách nezastavila nenávistné príspevky mjanmarskej armády a jej podporovateľov proti tejto moslimskej etnickej skupine. Žiadajú odškodné viac ako 150 miliárd dolárov Hromadnú žalobu podali právnici v pondelok…

Dvaja policajti podozriví z vynesenia nahrávok z loveckej chaty vyšli z detektoru lži ako problematickí, priznáva policajný prezident

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video Aktuality.sk)   Dvaja z 20 policajtov, ktorí boli podozriví z vynesenia nahrávok z loveckej chaty, vyšli po absolvovaní detektoru lži ako problematickí. Dočasný policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval v relácii televízie JOJ Analýzy Na hrane, s tým že tieto osoby pravdepodobne nebudú…

Španielsko schválilo očkovanie detí vo veku 5 až 11 rokov

0 icon

Madrid 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Oded Balilty)   Španielske ministerstvo zdravotníctva v utorok schválilo očkovanie detí vo veku 5 až 11 rokov proti ochoreniu COVID-19 vzhľadom na rast počtu infekcií v krajine v uplynulých týždňoch Vakcináciu detí v Španielsku majú začať 15. decembra, čiže dva dni potom, ako do krajiny prídu…

Poľsko zavádza povinné očkovanie pre učiteľov, zdravotníkov a pracovníkov bezpečnostných zložiek

0 icon

Varšava 7. decembra 2021 (SITA/A/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Matthys)   Poľsko zavádza od 1. marca povinné očkovanie proti koronavírusu pre učiteľov, zdravotníkov a uniformovaných pracovníkov ako policajti, vojaci, hasiči a zamestnanci strážnych služieb. Po tomto dátume bude očkovanie podmienkou pre výkon práce v spomenutých profesiách, uviedol v utorok minister zdravotníctva Adam Niedzielski Ako…

Francúzsko zatklo údajného člena komanda, ktoré zabilo novinára Chášukdžího

0 icon

Paríž 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)   Muža podozrivého z účasti na vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího z roku 2018 zatkli v utorok na letisku Charlesa de Gaulla neďaleko Paríža. Informovala o tom rozhlasová stanica RTL, ktorá sa odvolala na nemenované policajné zdroje. Správu priniesla agentúra AFP Podozrivý Chálid al-Utajbí…

Totalitné praktiky vlády vedú k zúfalým činom: Muž v Nemecku sfalšoval covidpas, následne sa bál, že mu pre podvod vezmú deti. Radšej zabil ich aj seba

0 icon

Berlín 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Muž v Nemecku, ktorý je podozrivý z toho, že zavraždil svoju manželku a tri malé deti a následne spáchal samovraždu, sfalšoval covidpas pre svoju manželku a obával sa, že im preto úrady vezmú deti. V utorok to oznámila nemecká prokuratúra, ktorú citovala agentúra Reuters…

Korčok: Spolupráca Slovenska s Marokom sa zameriava najmä na obchodnú oblasť, ale aj na boj s nelegálnou migráciou

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Attila Kovacs/MTI via AP)   Spolupráca Slovenska s Marokom smeruje najmä do obchodnej oblasti, ale aj do boja s nelegálnou migráciou. Zdôraznil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, ktorý dnes viedol slovenskú delegáciu na rokovaní ministrov zahraničných vecí Vyšehradskej skupiny (V4) s…

Podkasty

Drogy smiete, ale jazyk držte za zubami, odkazuje Kolíková

icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský) Žijeme v časoch revolúcií a reforiem. Zatiaľ čo vo vikipedii sa píše, že revolúcia je hlboká kvalitatívna zmena v spoločensko-politických vzťahoch, zvrat, obrat, prechod od starého politického usporiadania k novému, často násilnými prostriedkami, my vďaka ministrovi financií Matovičovi vieme, môže byť aj „daňovo-odvodová revolúcia“. A vďaka ministerke spravodlivosti Kolíkovej začíname chápať,...

Zlikviduje Matovič v mene svojej „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

Dalimír Solčanský

Dnešný rozhovor Biden – Putin, sľub spred 30 rokov, rozširovanie NATO na východ a čím to môže celé skončiť

0icon

Dnes sa uskutoční očakávaný videohovor Biden - Putin medzi prezidentami USA a Ruska. Preberať by sa mali témy zníženia napätia okolo Ukrajiny, rozširovania NATO na východ a rokovanie o  možnej dohode o vzájomných bezpečnostných garanciách. Ako sa to celé začalo? Po vý

Pavel Jacz

„Usilovný“ Droba nám vybavil chaos hromadnej dopravy v Bratislavskej župe! Bravóóó!

0icon

To, čo nám predviedol na minulotýždňovej tlačovej besede predseda BSK Droba, môžem charakterizovať ako kovbojskú komédiu súčasnosti. Droba je samozrejme „anjel anjelský“, ktorý asi plnil len politickú objednávku na výmenu dopravcu a dnes sa kúpe sám v bahne. Podľa jeho slov je všetko iné na vine, len nie to, že…

TopDesať

Rainbow bridge ako div sveta: 2. časť

0 icon

Počuli ste už o Rainbow bridge (Dúhovom moste) z ružového pieskovca, ktorý sa nachádza v južnom Utahu v Spojených štátoch? Ak nie, určite by ste mali začať prvou časťou nášho článku. A - samozrejme - pokračovať touto druhou, ktorá je zároveň nateraz poslednou o oblúku, ktorý americký prezident Theodore Roosevelt…

5 receptov na prípravu vareného vína inšpirované domovom aj zahraničím

0 icon

Vianočné trhy majú svoje čaro, svetelné ozdoby, množstvo ľudí, chutí, vôní. Ale ak sa chceš so svojimi priateľmi porozprávať o tom, ako rýchlo ubehol ďalší rok, nemáš šancu. Hlasitá hudba a ruch tomu bránia. Vo väčších mestách dokonca ani nemáš kde vypiť svoj punč či víno. Preto si radšej skús…

Santa Claus: Je len výmyslom obchodníkov? 2. časť

0 icon

V západnej Európe je Santa Claus všeobecne známy ako milá postavička, ktorá rozdáva na Vianoce darčeky. Skutočne existoval alebo sa jedná len o marketingový ťah obchodníkov? Pokračujeme druhou časťou článku o Santa Clausovi. Mýtus o rozdávaní darčekov vznikol z inej legendy: Je to príbeh o chudobnom otcovi, ktoré svoje tri dcéry nemohol vydať, lebo nemal pre ne…

Kde sa nachádza ruské cárske zlato? Pátral aj samotný Putin

0 icon

Rok 1917 bol v Rusku naozaj turbulentný. Revolúcia zasiahla celú krajinu. Chaos, ktorý nastal ,sa postaral o „stratu“ ruského cárskeho pokladu Romanovcov. Horúca stopa vedie k jazeru na Sibíri, kde sa do obrovskej hĺbky ponoril aj Vladimír Putin. Podarilo sa mu nájsť ruské cárske zlato? Cárska rodina nahromadila za celú dobu svojho…

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 2. časť

0 icon

Západné vetry vanú nad pariacimi sa dažďovými lesmi v povodí Konga a zbierajú vlahu. Pohorie Ruwenzori ich donúti stúpať vyššie a skondenzovať sa na dážď a kryštáliky ľadu. Výsledkom sú mraky, ktoré takmer ustavične zahaľujú vrcholky Ruwenzori. Ako správne tušíte, práve tento proces má za následok, že rastliny rastú do…

Armádny Magazín

Pád hegemóna alebo šesť dôvodov kolapsu dolárového systému

0 icon

USA, 7. decembra 2021 (AM) – Akciový trh klesá, šéf Federálneho rezervného systému Powell sa obáva vysokej inflácie, spája to s novou mutáciou vírusu covid, no zároveň hovorí o „silnej“ ekonomike USA.    Vyvstáva však otázka, ako to je v skutočnosti? Samo

Francúzsko získava doteraz najväčší kontrakt na dodávku stíhačiek Rafale pre zahraničného zákazníka

0 icon

Francúzsko, 7. decembra 2021 (AM) – Elyzejský palác oznámil, že so Spojenými arabskými emirátmi bola uzavretá dohoda o predaji 80 lietadiel Rafale. Dubaj je prvou zastávkou Emmanuela Macrona na jeho ceste po krajinách Perzského zálivu pred Katarom a Saudskou Ará

„Generál Mráz“ sa pokúšal bojovať za Hitlera

0 icon

Rusko, 7.december 2021 (AM) – V roku 1941 sa anomálne silné mrazy pri Moskve začali už 12. novembra. Populárna legenda hovorí, že práve mrazy zastavili hitlerovskú armádu a zachránili sovietske hlavné mesto. Lenže nemeckí generáli, ktorí všetko videli na vlastné oči, pomenúvajú iné dôvody svojej historickej porážky.  

Minister obrany Naď zahral na rusofóbnu strunu: Rusi napadnú koho chcú a kedy sa im to hodí

0 icon

Slovensko, 7.december 2021 (AM, Sputnik) – Minister obrany Jaroslav Naď informoval, že slovenskí vojaci dorazili s húfnicami Zuzana 2

Švédsky inštitút zničil mýtus NATO: Obviňovať Rusko z vojenských plánov je nesprávne

0 icon

Švédsko, 7. decembra 2021 (AM) –Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru zverejnil správu o predaji zbraní za posledných päť rokov. Jeho údaje spochybňujú slová NATO o vojensk

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Lyžiarske stredisko Jakubkova Lúka vo Vysokých Tatrách v Starom Smokovci

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali