Nápad s vyslaním spoločnej európskej flotily do Perzského zálivu, ktorý Londýn predkladá Európe, bude podľa Spencerovej Irán považovať za “nepriateľský odkaz”.
Pripomína, že zatiaľ v Európe nikto na ponuky odchádzajúcej Británie aj tak nijako nadšene nereaguje. O pláne sú ochotné diskutovať len Francúzsko, Taliansko a Dánsko.
“Takže v praxi Británie musí do oblasti vysielať vojnové lode sama,” konštatuje novinárka.
Spencerová vo svojom komentári tiež informuje, že sa v nedeľu vo Viedni zišli zástupcovia Európy (Nemecko, Francúzsko Británia), Číny, Ruska a Iránu a začali rozhovory o záchrane Obamovej jadrovej dohody z roku 2015.
“Tón rokovania určil Teherán konštatovaním, že Británia dohodu porušuje už len tým, že zadržiava v Gibraltáre ďalej iránsky tanker Grace, čím fakticky bráni Iránu obchodovať s ropou.”
“A keď vraj Briti s ďalšími Európanmi dohodu nezachránia, bude ju stále viac porušovať aj Irán, napríklad obnovením práce na ťažkovodnom reaktore v Araku,” informuje novinárka a dodáva, že inak Teherán považuje viedenské rozhovory za “konštruktívne”.
Spencerovú by však zaujímalo, či sa odhodlá Boris Johnson k jednoduchej výmene vzájomne zadržiavaných tankerov.
Pompeo sa zatiaľ sťažuje, že chcel letieť konať do Teheránu, ale odmietli ho. Avšak, medzitým do Teheránu už letel ománsky minister zahraničia a podľa informácií sa “dohodli na spolupráci pri zabezpečení navigácie Hormuzským prielivom,” píše Spencerová a na záver dodáva, že poistenie japonských tankerov plaviacich Hormuzským prielivom medzitým zdraželo až desaťnásobne.