“Prekvapilo ma, keď som minulý týždeň čítal, že Česi sú nielen najmenej zdravými ľuďmi v EÚ, ale aj najmenej zdravými ľuďmi na svete. A ešte viac ma ohromilo, že najzdravšia krajina na svete nie je nikto iný ako Afganistan, s Eritreou, Malawi a Somálskom v prvej desiatke,” uviedol Christopher Snowdon.
Hľadal preto zdroj tejto informácie, ktorou bola organizácia Clinic Compare. Tá vychádzala pri svojom hodnotení z toho, že “obyvatelia krajín s vysokou mierou konzumácie alkoholu, fajčenia a obezity sú chorí a krajiny s nízkou mierou konzumácie alkoholu, fajčenia a obezity majú zdravých obyvateľov”, ale žiadne ďalšie kritériá už neboli použité.
“Toto je teória medicínskeho životného štýlu. Neberú na vedomie hlad a choroby. Nepozerajú na násilie a podvýživu. Ak ľudia nedodržiavajú tri princípy západného puritánstva ˝verejného zdravia˝, sú nezdraví per se,” vyjadril sa Snowdon. Tými tromi princípmi sú nepiť alkohol, nefajčiť a nebyť obézny.
Snowdon podotýka, že “alkohol je v Afganistane zakázaný, veľmi málo žien fajčí a ľudia sú príliš chudobní na to, aby boli tuční”. Podľa neho teda pri zostavovaní rebríčka najzdravších krajín použili úplne chybné podklady.
A k svojej protiargumentácii prikladá aj fakty: “Predpokladaná dĺžka života v Afganistane je v súčasnosti 61 rokov. V Českej republike je 79 rokov. Miera úmrtnosti dospelých v Afganistane je 260 z 1000 ľudí. V Českej republike je to 84 z 1000 ľudí. Detská úmrtnosť v Afganistane je 6,6%. V Českej republike je to 0,3 percenta.”
Takže “za žiadnych rozumných kritérií nie je Česká republika najmenej zdravou krajinou v EÚ, nieto ešte na svete”. Dôveryhodnejší výskum (s rozumnejšími kritériami) preňho je ten od IgeaHub, ktorý Českú republiku umiestnil ako 30. najzdravšiu krajinu na svete (Spojené kráľovstvo je na 23. mieste a Slovensko žiaľ na 46. mieste). Pri zohľadnení priemernej dĺžky života ako jediného kritéria je Česko na 35. mieste. Čiže skôr na tých horných priečkach.