Sánchezovi socialisti zvíťazili v aprílových voľbách, ale nedosiahli väčšinu. Líder má teraz čas do 23. septembra, aby zostavil vládu a aby ho mimoriadne rozdrobený parlament potvrdil ako premiéra – inak sa budú v novembri konať nové voľby, už štvrté za posledné štyri roky.
Parlament v júli dvakrát nepotvrdil Sáncheza v úrade premiéra, pretože socialisti a strana Môžeme nedokázali dosiahnuť dohodu o vytvorení prvej koaličnej vlády v novodobých dejinách Španielska.
Tentoraz sa už Sánchez nepokúša vytvoriť koalíciu s Môžeme, ale namiesto toho chce so stranou uzatvoriť “pakt”, na základe ktorého by socialistov podporila v hlasovaní parlamentu o dôvere.
Koaličná vláda “nebola priechodná a stále nie je”, oznámil Sánchez.
“Nie sú splnené naše podmienky pre to, aby sme sa stali partnermi priamo vo vláde. Ale za to by sa z nás ešte nemali stať nepriatelia. Môžeme byť lojálnymi spojencami, tak ako sme boli v minulosti,” dodal.
Sánchez v snahe získať podporu strany Môžeme navrhol vymenovať členov tejto krajne ľavicovej strany do vedenia verejných úradov a predstavil aj sériu progresívnych opatrení, ako sú bezplatné materské školy a minimálna mzda, to všetko v boji proti detskej chudobe.
Líder socialistov sa dostal k moci v júni 2018, keď prekvapujúco získal dôveru v hlasovaní parlamentu, na rozdiel od konzervatívneho predchodcu Mariana Rajoya – Sáncheza totiž podporila práve strana Môžeme, ako aj katalánske separatistické strany a baskickí nacionalisti.
Avšak Sánchez v júli odmietol vziať lídra Môžeme Pabla Iglesiasa do svojej vlády, pretože mali veľké vzájomné nezhody o politike vrátane postoja k otázke nezávislosti Katalánska.
Strana Môžeme však trvá na tom, že bude súčasťou Sánchezovej novej vlády. “Už nás nemôžu ďalej ponižovať. Už sme zažili dosť ponižovania,” povedal Iglesias v utorok v televíznom interview.