Španielsko sabotuje vyšetrovanie výboru EÚ týkajúce sa programu Pegasus

❚❚

Madrid 1. apríla 2023 (HSP/Foto:screenshot)

 

V EÚ panujú obavy, že niektoré štáty špehujú mobilné telefóny pomocou softvéru Pegasus, ktorý umožňuje odpočúvanie písomnej a ústnej komunikácie, ale aj prístup k celému obsahu uloženému v mobile (obrázky, zvuky, dáta… ), umožňuje zmeny (v heslách, textoch…) a aktivuje aj kamery a mikrofóny. Okrem toho, že je veľmi invazívny, pretože porušuje právo na súkromie, je demokraticky veľmi nebezpečný, pretože vďaka ukradnutým informáciám umožňuje politické vydieranie

Agencia Catalana de Notícies
Agencia Catalana de Notícies

Po odhalení prestížnej kanadskej organizácie Citizen Lab, že 65 katalánskych politikov, aktivistov a právnikov podporujúcich nezávislosť bolo špehovaných pomocou systému Pegasus, muselo Španielsko priznať, že sudca schválil najmenej 18 takýchto prípadov.

.

V dôsledku týchto obáv Európsky parlament zriadil výbor na vyšetrovanie kybernetickej špionáže Pegasom v krajinách EÚ. Intenzívna aktivita španielskych poslancov Európskeho parlamentu zo všetkých strán, ktorá hraničila s obťažovaním členov výboru, spôsobila, že spočiatku sa pri vyšetrovaní uvažovalo len o Maďarsku a Poľsku, kde je objem údajných prípadov oveľa nižší ako v Španielsku. Nakoniec bola vzhľadom na závažnosť prípadu do Španielska na 20. – 21. marca zaradená osobitná misia, ktorú viedli holandskí poslanci EP Jeroen Lenaers a Sophie In’t Veld a ktorú anomálne sprevádzali traja poslanci EP z vyšetrovanej krajiny, ako aj rakúsky, poľský, slovenský a katalánsky poslanec EP podporujúci nezávislosť.

Misia bola ohlásená mesiac vopred a plánovala sa stretnúť so španielskym premiérom, ministrami a poslancami, ale španielska vláda ich len týždeň vopred informovala, že ich 20. marca nemôže prijať, pretože v Madride je štátny sviatok, a že práve na 21. marca naplánovali návrh na vyslovenie nedôvery vláde (ktorý museli pripraviť tak, aby sa zhodoval s týmto dňom). Pod touto zámienkou sa predseda vlády a dotknutí ministri odmietli stretnúť s výborom a prijme ich len kongresový výbor pre obranu. Ani to však nebolo možné; poslanci čakali dve hodiny v miestnosti v Kongrese a výbor nikdy neprišiel. Prijal ich len štátny tajomník pre európske záležitosti.

.

Po tomto surrealistickom incidente sa výbor pokúsil o týždeň neskôr telefonicky opätovne zvolať zasadnutie. Nebolo to však možné, pretože sa im nepodarilo nájsť prekladateľov a španielski poslanci odmietli zorganizovať zasadnutie v angličtine, pretože boli v Madride.

Španielsko ukazuje, že nechce, aby sa zistila pravda, a to ho označuje za páchateľa tohto porušovania práv. Ak si Španielsko dovoľuje s takouto neúctou zaobchádzať s poslancami Európskeho parlamentu, môžeme si predstaviť, ako bagatelizuje porušovanie práv katalánskych občanov, ktorí boli nezákonne špehovaní. Ak sa Európa nepostaví Španielsku, bude pošpinená týmito zločineckými praktikami tohto členského štátu EÚ, ktorý koná mimo zákona vo “svojej vojne” proti právu Kataláncov slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti.

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali