Európa letargický kráča do zabudnutia, varuje George Soros. Kľúčovým momentom budú májové voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých majú populisti navrch. Finančník tak upozorňuje, že ak sa európsky ľud neprebudí, “Európska únia pôjde rovnakou cestou ako Sovietsky zväz v roku 1991“.
Soros vymenováva niekoľko príčin, ktoré viedli k súčasnej kríze EÚ. V prvom rade nie je podľa jeho názoru prakticky možné zmeniť zakladajúce zmluvy a zakročiť proti členským krajinám, ktoré porušujú zásady, na ktorých bola Európska únia budovaná. Hlavnú pozornosť ale finančník venuje “zastaranému straníckemu systému“.
“Stranícky systém samostatných štátov odráža rozdelenie, ktoré bolo aktuálne pre 19. a 20. storočie, ako bol napríklad konflikt medzi kapitálom a robotníctvom. Avšak najvážnejší rozpor, ktorý tu máme dnes, je konflikt medzi proeurópskym a antieurópskymi silami,” podotkol Soros a konkrétne spomenul problém Nemecka, Talianska a Veľkej Británie.
Aliancia CDU/CSU, ktorá zabezpečovala politickú stabilitu v Nemecku, ktorá je najdôležitejšia krajina v EÚ, stratila svoj zmysel, keď CSU v Bavorsku prišla o časť svojich voličov v prospech Alternatívy pre Nemecko (AFD).
“Nástup AFD pripravil o zmysel spojenectvo medzi CDU a CSU. Táto aliancia však nemôže byť rozdelená bez vyvolania predčasných volieb, ktoré si ani Nemecko, ani Európa nemôžu dovoliť. Zdá sa, že súčasná vládna koalícia nemôže byť silne proeurópska, ak AFD ohrozuje jej pravicové krídlo,” konštatuje Soros.
Upozorňuje však aj na rastúce preferencie nemeckej Strany zelených, ktorá je dnes jedinou vskutku proeurópsku stranou v krajine.
Veľkú Britániu zase trápia spory vnútri labouristov a konzervatívcov. Jeremy Corbyn a Theresa Mayová sa rozhodli, že dostanú Veľkú Britániu z EÚ. To vyvolalo nesúhlas vnútri oboch strán, ktorý v prípade labouristov hrozí otvorenou rebéliou.
Za rast populistických strán v Taliansku podľa Sorosa môže ale čiastočne aj EÚ. A to tak, že v roku 2017 striktne vynucovala tzv. Dublinskú dohodu, kvôli ktorej hlavná ťarcha migračnej krízy dopadla na Taliansko.
“Kvôli tomu sa proeurópski a proimigrační voliči v roku 2018 vrhli do náručia protieurópskej Ligy a Hnutia piatich hviezd,“ píše Soros.
Podľa neho je veľká časť talianskych voličov stále proeurópska, ale kvôli chaosu Demokratickej strany, nemajú stranu, za ktorú by hlasovali.
Ďalej sa pustil aj do Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente. Tá sa v jeho očiach previnila tým, že nevylúčila zo svojich radov Orbánovu stranu Fidesz, aby tým zachovala väčšinu v parlamente EÚ.
“Možno ťažko predpovedať, ako proeurópske strany môžu zvíťaziť v májových voľbách, ak nepostavia záujmy EÚ nad svoje vlastné,“ komentuje Soros rozdrobenosť európskej politickej elity.
“Prvým krokom k obrane Európy pred jej nepriateľmi, ako vnútornými, tak i vonkajšími, je uvedomiť si rozsah hrozby, ktorú predstavujú. Druhým krokom je prebudiť spiacu proeurópsku väčšinu a zmobilizovať ju, aby bránila hodnoty, na ktorých bola založená EÚ,” vyzval Soros.
V opačnom prípade hrozí, že “sa sen o jednotnej Európe premení na nočnú moru 21. storočia“.