Soros odkúpil 126 400 akcií spoločnosti New York Times prostredníctvom svojej investičnej spoločnosti Soros Fund Management LLC. Podľa podania na americkú komisiu pre cenné papiere (SEC) minulý mesiac majú akcie hodnotu 3 046 000 dolárov.
Podľa toho podania Soros investoval aj do mediálnych domov Tribune Media Company a Time Warner Inc.
Soros Fund Management je spoločnosť, ktorú americký finančný špekulant maďarského pôvodu využíva na zhodnocovanie svojho bohatstva. Soros Fund Management aktívne investuje do akcií, dlhopisov, komodít a peňažných mien.
Najnovšia akvizícia Sorosa je prvou svojho druhu za viac ako desať rokov. Naposledy v roku 2007 kúpil v novinách New York Times akcie v hodnote 470 000 dolárov.
Nie je jasné, či rastúca účasť Sorosu v NY Times ovplyvní edičnú líniu, najmä vzhľadom na to, že jeho investícia vo výške 3 milióny dolárov je zlomkom celkovej hodnoty spoločnosti (3,6 miliardy dolárov). Soros je však dobre známy svojimi liberálnymi názormi a verejne podporuje a financuje rôzne progresívne, neomarxistické a neoliberálne hnutia prostredníctvom mimovládnych organizácií, ako je napríklad Nadácia otvorenej spoločnosti a jej dcérske organizácie.
Dan Gainor, viceprezident pre podnikanie a kultúru v konzervatívnom médiu Research Center, povedal pre Washington Free Beacon, že by bolo “naivné” nevnímať Sorosovu investíciu v kontexte jeho názorov.
“Soros má dlhodobo vplyv alebo poskytuje priame financovanie širokej škále žurnalistických operácií od NPR po ProPublica,” povedal Gainor. “Je to veľký krok v procese nákupu podielov na liberálnom mediálnom trhu v Amerike.”
Po prevedení viac ako 10,5 miliónov dolárov do neúspešnej kampane Hillary Clintonovej v roku 2016 sa Soros viackrát vyjadril negatívne na adresu prezidenta Donalda Trumpa, ktorého nedávno nazval “ultimátnym narcistom”. Trumpovo víťazstvo údajne stalo Sorosa takmer miliardu dolárov na finančných trhoch.
Od volebného víťazstva Trumpa Soros súhlasil so sponzoringom viacerých ľavicových kandidátov v okresných voľbách po celej krajine v snahe pretvoriť americký justičný systém vo vlastnom progresívnom obraz. Po poskytnutí finančných prostriedkov americkej Občianskej slobodnej únii v roku 2014 (50 miliónov amerických dolárov) vynaložil Soros viac ako 9 miliónov na financovanie kandidátov v 14 mestách. Len v samotnom San Diegu venoval 1,5 milióna dolárov na podporu neúspešnej kampane demokratickej strany Geneviéve Jones-Wrightovej.
Predtým, ako sa začal angažovať v americkej politike, George Soros zbohatol na investíciach do britskej libry, čo viedlo ku kolapsu meny v roku 1992 a iných špekuláciach. V jeho rodnom Maďarsku bol Soros obvinený z ovplyvňovania vnútorných záležitostí štátu a presadzovania proimigračných politík v snahe destabilizovať Európu, proti čomu maďarská vláda zakročila zákonom Stop Sorosovi.