Súčasne vypuklo u nás doma mediálne cunami, ktoré vyvolal biskup Vitus svojím citátom z Knihy Levitikus. Vyhlásenia biskupa a jeho mediálneho hovorcu a poradcu Giuseppeho Graciu podali informácie o tom, ako k tomu mohlo dôjsť. To tu netreba opakovať.
Čo ma desí, je plošné ničivé cunami, ktoré svoju energiu jednoducho vybudovalo na zaznávaní stavu vecí, akoby biskup úplne vážne schvaľoval trest smrti za homosexuálne akty, či nanovo ho požadoval. Ak by to dnes chcel rímskokatolícky biskup naozaj tvrdiť, museli by sme pochybovať o jeho rozume. Veď to vidí každý.
Vzrušenie a polemiku vzhľadom na tento bod preto považujem za neoprávnené a neetické. Chyby, ktoré biskup urobil, sám pripustil.
Počas rozkvetu stredoveku bolo potrebné najprv uviesť protichodný názor, ďalej sa informovať u protivníka, či sme ho správne pochopili, potom oceniť aspekty pravdy v jeho názore do tej miery, ako je to možné, a až potom sa smelo proti nemu bojovať argumentami, v ktorých sa podľa nášho názoru mýlil. Od toho sme dnes na míle vzdialení. Sotva niekto chce inak zmýšľajúceho chápať či dokonca oceniť.
Strašidlo digitálneho davového mobbingu nás obchádza a totálne zničí každú diferenciáciu a každú pravú diskusiu. A médiá tomuto slúžia tým, že v nich chýba akákoľvek vecnosť.
Nad zodpovednosťou tohto druhu spravodajstva, ktoré apeluje už iba na nízke inštinkty a jednoduché predsudky a človeku už neprisudzuje nijakú námahu mozgu, by sme sa mali tiež raz zamyslieť.
Vzhľadom na latentné potenciály násilia v našej spoločnosti by mali niesť zodpovednosť za účinky svojich slov nielen biskupi a politici, ale aj médiá.
Marián Eleganti, pomocný biskup Churskej diecézy