Podľa tohto dokumentu, do roku 2030 budú dve tretiny príslušníkov strednej triedy žiť v ázijsko-tichomorskom regióne. Globálny boj proti chudobe a za prístup ku vzdelaniu začína prinášať svoje ovocie. Štúdia UNDP ukázala, že najrýchlejšie sa rozrastá stredná trieda v transformujúcich sa štátoch východnej Ázie ako sú Čína, Indonézia, Thajsko, Malajzia a Vietnam.
“Transformujúce sa krajiny sú zdrojom novátorskej sociálnej a hospodárskej politiky, sú významnými obchodnými a investičnými partnermi vyspelých štátov a tiež sa spolu s nimi v čoraz väčšej miere podieľajú na pomoci ostatným rozvojovým krajinám,” uvádza sa v správe UNDP.
Prechod doslova miliárd ľudí z chudoby medzi globálnu strednú triedu však ešte neznamená, že sa vyrovnávajú aj svetové príjmy. V tomto smere pretrvávajú medzi vyspelými štátmi a transformujúcimi sa ekonomikami stále veľké rozdiely.
Čína je však lídrom medzi rozvíjajúcimi sa štátmi a nedávno vytlačila Japonsko z pozície druhej najväčšej svetovej ekonomiky a zaujala jeho miesto, hneď za Spojenými štátmi. UNDP pripisuje tento úspech práve dôrazu, aký kladie vláda v Pekingu na vzdelávanie a transformáciu ekonomiky z plánovaného hospodárstva na trhové.
Štúdia OSN pripomína, že na zozname 500 najbohatších firiem sveta bolo v roku 2011 až 61 čínskych spoločností, pričom v roku 2006 ich bolo len 16.
UNDP ale zároveň upozorňuje, že v Číne okrem strednej triedy pribúdajú aj boháči a sociálne rozdiely v spoločnosti sa prehlbujú. To má však za následok, že najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva si nemôžu dovoliť dostatok jedla a primeranú zdravotnú starostlivosť. Svetová organizácia preto odporúča Pekingu, aby sa venoval tomu problému a usiloval sa ho odstrániť.
Ďalším príkladom ázijského úspechu je Indonézia, ktorá sa zamerala na zahraničný obchod a rozvoj digitálnych technológií.