Bratislava 18. apríla (TASR) – Zástupcovia bipartity, ktorú tvoria predstavitelia slovenských zamestnávateľov a zamestnancov, sa dnes stretli so svojimi kolegami z Rakúska, Nemecka a Švédska. Cieľom bola vzájomná výmena názorov a skúseností. "Chceme vidieť, ako fungujú modely bipartity, ako to celé prebieha a aký ten systém je. Pretože predsa len majú dlhoročné skúsenosti, niekde ten systém funguje 50 rokov a niekde viac," povedal dnes pre TASR predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna.
Ako dodal, nie je možné priamo prebrať nejaký zabehnutý model, ktorý už funguje v inej krajine. Zámerom je poučiť sa a dosiahnuť určitú stabilitu na trhu práce, ktorá je na Slovensku potrebná. Rokovania bipartity by však mali v budúcnosti priniesť aj vyššiu efektivitu a lepšiu deľbu práce. "Tie informácie, ktoré tu dnes zaznievajú, sú pre nás inšpiráciou," podotkol Machyna.
Inšpiráciu chcú nájsť sociálni partneri aj v otázke kolektívnych zmlúv, ktoré sú v krajinách ako Rakúsko, Nemecko či Švédsko oveľa rozšírenejším javom. Odborári by chceli spoločne s predstaviteľmi zamestnávateľov dosiahnuť ich širšie využívanie aj na Slovensku. "Budeme diskutovať aj o novom kódexe časti pracovného práva, tak, aby sme našli nejakú dohodu a povedali by sme áno, na základe týchto pravidiel sme ochotní pracovať," skonštatoval predseda OZ KOVO.
Podľa viceprezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavla Kováčika môže vzájomná spolupráca v rámci bipartity pomôcť odvetviu stavebníctva. Pritom existuje veľa spoločných tém, pri ktorých sa vedia partneri dohodnúť. "Tak, aby sme zlepšili podmienky pre stavebníctvo ako také, a potom budú samozrejme lepšie podmienky aj v oblasti zamestnanosti," uviedol Kováčik.
Dialóg medzi zamestnávateľmi a zástupcami zamestnancov je podľa prezidenta Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie (ZHŤPG) SR Vladimíra Jacka podstatný najmä v čase ekonomickej krízy. "Je veľmi dôležité, aby títo dvaja partneri veľmi otvorene komunikovali. Prijímajú sa mnohé zákony, mnohé nariadenia, ktoré môžu mať dopad na samotných zamestnávateľov a dopad na zamestnávateľov môže vytvoriť dopad na zamestnancov," upozornil Jacko.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.