“Naša kampaň bude spočívať jednak v masívnejšom informovaní o význame kolektívneho vyjednávania, o tom, aké mzdy sú na Slovensku, koľko ľudí je tu postihnutých chudobou, a to aj napriek tomu, že sú zamestnaní. Takisto chceme robiť verejné zhromaždenia na podporu práve prebiehajúcich kolektívnych vyjednávaní v jednotlivých podnikoch, ako aj o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa,” uviedla dnes pre novinárov podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková. Odborový zväz chce podľa nej otvoriť diskusiu so zamestnávateľmi a apelovať na nich aj argumentom, že ekonomika Slovenska a rast produktivity práce vytvára dostatočný priestor na zvýšenie miezd.
Ambíciou odborárov je tiež zvýšenie minimálnej mzdy na Slovensku, ktorá je v súčasnosti 337 eur, teda nižšia než hranica chudoby – 346 eur. “Podporujeme snahy Konfederácie odborových zväzov o navýšenie minimálnej mzdy o 8 % tak, aby bola najmenej na hranici chudoby,” povedal člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica.
Podľa prieskumu príjmov a životných podmienok domácností, ktorý za rok 2012 robil Štatistický úrad SR, je chudobou ohrozených vyše 13 % obyvateľov Slovenska, čiže zhruba 715.000 ľudí. V pásme chudoby je podľa Balicu vyše 330.000 zamestnancov. “To znamená, že pracujú za mzdu, ktorá je nižšia ako 346 eur v čistom, a toto je pre nás neprijateľné,” povedal. Ľudia by podľa neho mali pochopiť, že musia byť aktívnejší a podporiť najmä kolektívne vyjednávanie o zvýšenie miezd. Spoločnosť, politici, ako aj zamestnávatelia by zároveň mali začať vnímať mzdu aj z pohľadu sociálneho, to znamená ochrany pred chudobou, čiže nedôstojným životom.
mž