Šéf druhej najsilnejšej skupiny v europarlamente sa rozhodol reagovať na šíriace sa fámy, že “odstavenie” slovinskej expremiérky bola dopredu dohodnutá vec. “Bratušeková bola zamietnutá len preto, že sa veľmi zle pripravila na vypočúvanie. Transparentné a jednotné hlasovanie to potvrdilo. Voči pani Bratušekovej neexistovali nijaké politické predsudky,” uviedol Pittella v správe pre médiá.
V stredu večer o Bratušekovej osude hlasovalo dovedna 127 poslancov z výboru pre životné prostredie (ENVI) a výboru pre energetiku (ITRE). Trinásť poslancov hlasovalo za jej zotrvanie v komisii, dvaja sa zdržali a 112 poslancov hlasovalo proti. Podľa šéfa skupiny S&D je “prirodzeným kandidátom” socialistov z europarlamentu na uvoľnený post v exekutíve EÚ slovinská europoslankyňa Tanja Fajonová, ktorá má v súčasnosti aj funkciu podpredsedníčky S&D.
Pittella to zdôvodnil tvrdením, že Fajonovej meno bolo medzi tými tromi, ktoré slovinská vláda ponúkla a z ktorých si mal budúci šéf komisie Jean-Claude Juncker vybrať. Juncker sa rozhodol pre Bratušekovú, ktorej na podpredsedníckom poste pridelil agendu energetickej únie.
“Fajonovej kandidatúra je považovaná za záruku pre komisiu, ktorá by mohla začať pracovať v súlade s plánovaným harmonogramom. Iné alternatívy môžu ohroziť tento cieľ a z pohľadu S&D nie sú rozumné,” dodal Pittella.
Junckerova hovorkyňa však uviedla, že z pohľadu budúceho šéfa komisie je Bratušeková ešte stále dezignovanou komisárkou. Ak nová exekutíva EÚ prejde 22. októbra schvaľovaním v pléne EP, mala by začať úradovať od 1. novembra.
K celej záležitosti sa musí vyjadriť Konferencia predsedov politických skupín, v ktorej zasadá predseda EP a šéfovia jednotlivých frakcií. Zasadnutie bolo plánované na dnes, nakoniec bolo odložené na začiatok budúceho týždňa. Podklady o výsledkoch vypočúvania jednotlivých eurokomisárov pre konferenciu predsedov pripravuje konferencia predsedov výborov, ktorej zasadnutie bolo taktiež preložené na neskôr.
mž