Signatári výzvy hľadali v žilinskom hoteli Slovakia cesty ako postaviť SNS opäť pevne na nohy, vrátane návratu k pôvodnému radikálnemu národnému pilieru a výberu nových autentických a uveriteľných predstaviteľov. Zhodli sme sa, že kľúčovým bodom na zmenu je výmena predsedu a odstúpenie celého doterajšieho predsedníctva strany, vrátane exposlancov. Vzhľadom na ambície niektorých z bývalých zákonodarcov o post predsedu považujeme akúkoľvek nomináciu z týchto radov za neakceptovateľnú, nepriechodnú a nemorálnu. Ak niekto mohol zvrátiť vývoj, boli to práve bývalí poslanci, o ktorých hlasy sa opierala nielen koalícia, ale aj predseda Danko.
Účastníci prvej väčšej nezávislej vnútrostraníckej trojhodinovej diskusie, vrátane telemostu s ďalšími prijali na záver Žilinskú výzvu radovým členom a úprimným funkcionárom z okresov a miestnych organizácií na zapojenie sa do tejto aktivity na záchranu SNS. Dištancujeme sa tiež v mene radových členov od káuz súčasného vedenia, s ktorými sa spája celá strana. V tejto súvislosti vyzývame akýchkoľvek oligarchov, aby dali ruky preč od SNS.
Ďalšia, otvorená a pracovná diskusia členov SNS bude v sobotu 22. augusta v Žiline. Signatári iniciatívy upozorňujú, že kríza v SNS je hlboká a kontinuálna počnúc neúspechmi v sérii volieb do VÚC (2017), Európskeho parlamentu (4,09%, 2019), prezidentských volieb (2019) s vyvrcholením prepadáku vo voľbách do NR SR (3,16%, 2020).
V iniciatíve s výzvou sa píše: Nemáme čas, ani osud nám nedá ďalšiu šancu na to, aby sme uskutočnili len kozmetické úpravy alebo polovičaté rozhodnutia, ani aby sme pristupovali k zásadnej zmene výberom menšieho zla, či pristúpili na akékoľvek kompromisy a prejavili slabosť alebo neakcieschopnosť pri obnovení dôvery v SNS. V tejto súvislosti sú na predsedu a budúce úzke vedenie neprijateľní všetci funkcionári aj exposlanci z éry Andreja Danka. Nejde len o jeden z neúspechov SNS, ale o totálnu stupňujúcu sa krízu vlasteneckých hodnôt, stratu národnej identity a zničený obraz SNS v očiach verejnosti, za čo nesú konkrétni funkcionári zodpovednosť. Sme vážne znepokojení aj odchodom členov zo SNS. Preto v úprimnej snahe zvrátiť negatívny trend sme prijali
Výzvu na záchranu SNS
My, radoví členovia, ktorým nie je ľahostajní osud SNS podľa stanov a princípov právneho štátu sme sa už nemohli pozerať na zákulisné hry a mlčanie zodpovedných za najhoršiu krízu SNS, a preto sme sa chopili iniciatívy na záchranu Slovenskej národnej strany bežnými členmi a sympatizantmi a prijali túto Žilinskú výzvu:
- Iniciatíva vyzýva všetkých členov SNS na zapojenie sa do záchrany SNS a do kritickej vecnej diskusie o príčinách katastrofálneho neúspechu, vyvodení zodpovednosti a prijatí nevyhnutných opatrení na Sneme SNS.
- Iniciujeme návrat SNS do rúk radovým členom tak, aby členstvo a funkcie v strane slúžili členskej základni, verejnému záujmu, národu a štátu a nie oligarchom, cudzím politickým žoldnierom, prospechárom alebo karieristom.
- Žiadame komplexnú demokratizáciu Stanov SNS, minimálne návrat k tým z roku 1996. Akútne, v prvom rade, aby každý člen SNS, a nielen funkcionári na úrovni krajov mohli vyberať a navrhovať predsedu SNS už na najbližšom Sneme.
- V mene členskej základne žiadame čo najširšiu účasť radových členov ako delegátov septembrového Snemu SNS tak, aby podiel členov prevyšoval podiel akýchkoľvek funkcionárov.
- Hlásime sa k pôvodných ideám a ideálom SNS, k návratu k základnému národnému pilieru, s dôraznou nekompromisnou obhajobou národno-štátnych záujmov Slovenskej republiky a k ráznemu presadzovaniu tradičných konzervatívnych hodnôt a ochrane rodiny.
- Vyzývame Andreja Danka a celé Predsedníctvo na zastavenie rozhodovacích aktivít a na okamžité bezpodmienečné odstúpenie zo svojich funkcií, pretože je spoločensky, politicky aj morálne neprípustné, aby funkcionári zodpovední za stratu identity a dôvery SNS boli automaticky delegátmi nastávajúceho Snemu a rozhodovali o reforme a náprave pomerov v strane.
- Vyzývame ostatných členov zo všetkých krajov Slovenska, aby sa prihlásili k tejto výzve a posielali nám na mail zachranmesns@gmail.com svoje podnety na personálne, programové a organizačné zmeny v SNS, o ktorých rozhodne Snem.