“Namiesto toho Budapešť mlčí a podporuje cez maďarsky hovoriace menšiny etnický revizionizmus v susedných štátoch, ktorý je neprípustný v akejkoľvek podobe,” vyhlásil Rafaj. Zrada európskych spojencov v 30. rokoch minulého storočia je podľa neho mementom, aby sa Slováci aj počas existencie Európskej únie spoliehali najmä na svoju vojenskú silu, ekonomické, politické a najmä národno-štátne záujmy. Dodal, že slovenská politika s výnimkou SNS, akoby sa nechcela poučiť z minulosti a komplex štítu väčšieho brata, ktorý sa Slovákov na pieskovisku zastane, sa opakuje aj v 21. storočí, keď si internacionálny brat obliekol tričko s nápisom EÚ a NATO.
Matica slovenská pri pripomienke tohto jubilea chce podľa jej predsedu Mariána Tkáča vzdať hold všetkým obetiam postihnutých oblastí južného Slovenska. “Našim cieľom je zjednocovať občanov Slovenska v záujme tradičného pokojného spolunažívania na jazykovo zmiešanom území. Nech nám k tomu poslúži aj smutný odkaz 2. novembra 1938 ako memento pre všetkých zodpovedných,” napísal v dnešnom stanovisku Tkáč.
Viedenskou arbitrážou z 2. novembra 1938 fašistické Nemecko a Taliansko donútili Československo vzdať sa územia na juhu Slovenska a Podkarpatskej Rusi, ktoré obývali najmä maďarsky hovoriaci obyvatelia.
mž