Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová totiž pre portál vZdravotnictve.sk potvrdila, že ministerstvo ústavný zákon nepredloží napriek tomu, že sa ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v minulosti dohodla s predsedom Smeru Robertom Ficom, že materiál bude mať podobu ústavného zákona. Portál o tom informoval v nedeľu.
“V koalícii každá strana rešpektuje koaličného partnera a jeho ministra. Nestalo sa ešte, aby nominant koaličnej strany išiel proti svojej politickej strane, resp. presadzoval iné stanovisko,” konštatovala SNS. Strana informovala, že je proti rušeniu nemocníc. “Uvedený konflikt pani ministerky a Smeru – SD musí vyriešiť strana Smer – SD,” dodala SNS.
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, ktorý do NR SR kandidoval za Smer-SD, v pondelok po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR uviedol, že počkajú, čo bude predložené na vládu. Stratifikácia a jej implementácia je podľa neho časovo rozložená na dlhé obdobie. “Počkáme na zajtra, boli dané nejaké dohody, nejaké prísľuby, teraz v poslednej dobe dochádza k nejakej úprave a zmenám týchto postojov,” povedal Raši. V utorok sa má o návrhu zákona, ktorý ma riešiť reformu nemocníc, rokovať na Legislatívnej rade vlády SR.
Ravasz: Stratifikáciu podporiť chceme, považujeme ju za dôležitú
Strana Most-Híd chce podporiť stratifikáciu, považuje ju za dôležitú. “Podporiť to určite chceme, či už je to ústavný, alebo štandardný zákon,” povedal pre novinárov v pondelok podpredseda strany Ábel Ravasz. Na forme podľa neho strane veľmi nezáleží, dôležité je aby bol návrh kvalitný.
Ministerka Kalavská potvrdila, že projekt stratifikácie nemocníc nebude mať formu ústavného zákona, čo od šéfky rezortu žiadal predseda Smeru-SD Robert Fico. Smer-SD už povedal, že návrh v podobe obyčajného zákona nepodporí.
Podporu stratifikácii v podobe obyčajného zákona zatiaľ avizovala opozičná SaS. Hnutie Sme rodina sa k návrhu vyjadrí až vtedy, keď bude známa jeho finálna verzia. OĽaNO si myslí, že ak Smer-SD nepodporí návrh vlastnej ministerky, mala by Kalavská podať demisiu. SNS chce počkať na stanovisko Smeru-SD na zasadnutí Koaličnej rady. ĽSNS vníma nepredloženie v podobe ústavného zákona negatívne.