Bratislava 19. októbra (TASR) – Strana maďarskej komunity (SMK) aj naďalej stojí za svojím bývalým ministrom životného prostredia Lászlóom M. a vyjadruje hlbokú ľútosť a pobúrenie v súvislosti s jeho obvinením v kauze Tichá a Kôprová dolina. Prokuratúra v Prešove zamietla jeho sťažnosť voči obvineniu, podľa ktorého po kalamite vo Vysokých Tatrách v roku 2004 nepovolil ťažbu dreva v spustošených oblastiach.
"László M. postupoval podľa platných zákonov, konkrétne predpisu týkajúceho sa zákazu ťažby dreva v Tatranskom národnom parku. SMK pokladá rozhodnutie prokuratúry za poburujúce a obvinenia Lászlóa M. zo zanedbania svojich povinností pokladá za priam absurdné," povedal predseda SMK József Berényi.
Okrem Lászlóa M. čelí obvineniu aj ďalší exminister životného prostredia Jaroslav I., ktorého nominovala SNS. Oboch sa už zastali napríklad bývalý minister envirorezortu József Nagy (Most-Híd), poslanci parlamentu za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti či organizácia Greenpeace Slovensko.
Bývalých ministrov začala stíhať polícia v Poprade v auguste tohto roku. Obvinení sú z ohrozenia a poškodzovania životného prostredia, Jaroslav I. aj z marenia úlohy verejným činiteľom. Obaja voči tomu podali sťažnosti. "Prokurátor, ktorý vec dozoruje, 3. októbra uznesením rozhodol, že sťažnosť oboch obvinených ako nedôvodnú zamieta. Svoje rozhodnutie opiera o to, že ministerstvo a konkrétne minister zodpovedá za riadený rezort a teda v plnom rozsahu je zodpovedný aj za konanie, pre ktoré je vedené trestné stíhanie," konštatoval hovorca Krajskej prokuratúry v Prešove Marián Spišák. Pre nepovolenie ťažby dreva v Tichej, Kôprovej a Javorovej doline po kalamite spôsobil lykožrút podľa prokuratúry škodu viac ako 11 miliónov eur a rozpad 70.000 hektárov smrekových porastov.