Kandidačné číslo vo voľbách bude mať 23 politických strán a hnutí. Toľko kandidačných listín dnes overila a zaregistrovala štátna volebná komisia.
KDH pridelili v žrebovaní číslo 17, SNS číslo 12, Most-Híd bude kandidovať ako 11-tka, OĽaNO–NOVA si na svoje predvolebné bilbordy môže uvádzať číslo 3. Zoznam kandidujúcich strán, v zmysle vyžrebovaného čísla pre kandidátku, uzatvára SaS. Naopak, jednotku ako číslo kandidátky vyžrebovali strane TIP.
Ďalšie pridelené čísla na základe žrebovania: Strana moderného Slovenska (SMS) – 2, Prosperita Slovenska – 4, Šanca – 5, Sme Rodina – Boris Kollár – 6, Strana zelených Slovenska – 7, koalícia Spoločne za Slovensko (Nový parlament, Právo a spravodlivosť a Slovenská ľudová strana) – 8, Maďarská kresťanskodemokratická aliancia (MKDA) – 9, VZDOR-strana práce – 10, Odvaha – veľká národná a proruská koalícia – 13, KSS – 14, SDKÚ-DS – 15, SKOK – 18, Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko – 19, SMK – 21, Priama demokracia – 22.
Strany, hnutia a koalície mali na podanie kandidačných listín čas do polnoci 6. decembra. Spolu s kandidátkou museli zaplatiť aj volebnú kauciu vo výške 17.000 eur. Kandidačnú listinu v súvislosti s voľbami do NR SR podalo 24 strán, ale HZDS odmietlo zaplatiť volebnú kauciu 17.000 eur. “Keďže neuhradili a písomne prehlásili, že nemienia uhradiť volebnú kauciu, nebolo možné zaregistrovať túto kandidačnú listinu,” objasnil predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány.
“V prípade overovania kandidačných listín sa vyskytli iba drobné nezrovnalosti v adrese, prípadne písomné chyby, ktoré sa v spolupráci so splnomocnencami strán mohli na mieste odstrániť, takže sme všetkých 23 kandidačných listín mohli zaregistrovať,” uviedol predseda štátnej volebnej komisie.
Bárány sa vyjadril aj k záležitosti okolo strany Prosperita Slovenska, ktorej líder Ľudovít Kaník vyhlásil, že bude meniť názov na DS-SDKÚ. Povedal, že na zmenu názvu má strana právo. Podľa jeho názoru však by mal byť na hlasovacom lístku názov, pod ktorým je zaregistrovaná jej kandidačná listina. “Ešte sme však o tom nehovorili, možno rozhodnutie komisie bude iné, ako môj názor,” pripomenul.
Parlamentné voľby sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 5. marca 2016. Voliť bude môcť viac ako 4,4 milióna občanov. Oficiálna volebná kampaň sa začala 12. novembra. Politické subjekty môžu na ňu minúť najviac tri milióny eur a musia mať transparentný účet. Kampaň sa končí volebným moratóriom, 48 hodín pred dňom konania volieb (3. marca 2016). Dva týždne pred voľbami je zakázané zverejňovať volebné prieskumy (od 20. februára 2016).