Aktivista a jeden z lídrov protestného hnutia Juraj Šeliga spochybňuje, že Robert Fico bol zapísaný do zoznamu advokátov “legálne, resp. v súlade s vtedy platným právnym poriadkom”.
“O tom, aký je Robert Fico politik vieme všetci. No v týchto dňoch – vo svetle vypočutí kandidátov na ústavných sudcov, je pochybnosť o tom, či vôbec spĺňa 15-ročnú prax, ktorá je podmienkou na kandidatúru na sudcu Ústavného súdu. Je tu však aj iná pochybnosť. Bol Robert Fico zapísaný do zoznamu advokátov legálne?”, pýta sa vo svojom komentári na sociálnej sieti Šeliga.
Tvrdí, že sa o tom bavili viacerými odborníkmi a jeho záver je, že “do zoznamu advokátov môže byť zapísaný ten, kto nie je v žiadnom zamestnaneckom pomere”. “Fico bol v čase zápisu do komory v zamestnaneckom pomere s ministerstvom spravodlivosti, teda nemohol byť zapísaný do Slovenskej advokátskej komory. Laicky povedané, je podozrenie, že poslanec Fico alebo Slovenská advokátska komora ohýbala vtedajší zákon.”
“Totižto do zoznamu advokátov nemôže byť zapísaný ten, kto je v pracovnom, služobnom, členskom pomere alebo inom obdobnom vzťahu, alebo vykonáva inú platenú činnosť s výnimkou pedagogickej, publicistickej, literárnej, vedeckej, umeleckej činnosti a ďalšej činnosti, ktorá svojím rozsahom nemôže ohroziť plnenie advokátskeho povolania (zákon platný do roku 2003) v aktuálnom zákone je to upravené v princípe rovnako.”
Šeliga vysvetlil, že Robert Fico sa dal zapísať do komory 4. apríla 2000. Pracovné voľno však začal čerpať od 1. mája 2000 (alebo predtým uvedené 31. decembra 2000). To znamená 26 dní mu trval pracovný pomer, ak teda nepočítame s informáciou o decembri 2000. “Inými slovami, Robert Fico nemohol byť do komory zapísaný, pretože bol v pracovnom pomere.”
Komora uvádza, že 4. apríla 2000 bol Fico nielen zapísaný, ale rovno mu bol aj výkon advokácie pozastavený, z dôvodu existencie pracovnoprávného vzťahu. Akurát, vtedajší zákon takúto možnosť nepoznal, pretože podmienkou zápisu bolo, že osoba, ktorá žiadala o zápis nebola v pracovnoprávnom alebo inom zamestnaneckom pomere (okrem viď vyššie).
“Inými slovami, nebolo čo prerušovať, keďže nemal byť ani zapísaný, pretože nespĺňal podmienky na zápis do zoznamu advokátov. Zhrňme to, nielen že Ficovi nesedí prax, ale aj jeho zápis do komory je plný pochybností. V normálnej krajine by kandidát na sudcu Ústavného súdu už pri vypočutí jednoznačne všetky pochybnosti vyvrátil alebo to aspoň skúsil,” uvádza Juraj Šeliga.
“On však povedal, že to je “trápne”. Od neho veľa netreba čakať, no čo urobí Slovenská advokátska komora? Benefit of the doubt – možno deň v pracovnom pomere nebol, čo však podľa dostupných info nesedí, lebo potom by klamalo ministerstvo spravodlivosti. Ako súčasť prihlášky kandidáti na zápis prikladajú čestné prehlásenie, že nie sú v zamestnaneckom pomere…” Dodáva organizátor protestov.