Trojica odstupujúcich členov KPK mieni pokračovať v práci až do vymenovania nového vedenia, maximálne však do 1. marca 2014, dokedy by rada ukončila ešte niekoľko otvorených káuz.
Ako uviedol Goran Klemenčič, ich krok nie je prejavom zúfalstva alebo bezmocnosti, ale signálom protestu. Súčasne poukázal na politickú scénu a konštatoval, že podľa jeho názoru v reakciách na systematickú korupciu zlyhala. Na jednej strane nie je schopná zavrieť dvere pred lobistami, na druhej strane očakáva od kontrolných grémií, že problémy vyriešia.
Podľa odstupujúceho vedenia zostali výzvy KPK, upozorňujúcej na nekalé záležitosti v rôznych oblastiach, bez odozvy. Politici totiž údajne nejavia záujem zásadné zmeny v oblasti boja proti korupcii. Praprotnik v tejto súvislosti poukázal na to, že už pred viac ako rokom žiadala komisia parlament o zmenu antikorupčnej legislatívy.
Klemenčičov tím prevzal vedenie KPK v septembri 2010 a zohral podstatnú úlohu pri zmene vlády v marci 2013, píše APA. Práve správy o podozrivých majetkových pomeroch vtedajšieho premiéra Janeza Janšu viedli k pádu jeho vlády. Z rovnakých príčin musel z čela súčasnej vládnucej strany odstúpiť primátor Ľubľany Zoran Jankovič, ktorý tak prišiel o vplyvný post na slovinskej politickej scéne.
zf